CNN Prima News převrat

převrat

Výpis příspěvků ke štítku „převrat“

Nacistické násilí se zrodilo před sto lety, když Adolf Hitler zosnoval pivní puč v Mnichově

Adolf Hitler třímal v ruce půllitr s pivem, významně se napil, načež ho rozmlátil o zem. Vzápětí vytáhl pistoli a držel v šachu představitele německé moci v Bavorsku. Tak započal pivní puč v mnichovské pivovarské hospodě Bürgerbräukeller. Trval ovšem jen od večera 8. listopadu do odpoledních hodin 9. listopadu 1923. „Přesto je to svým způsobem jedno z nejvýznamnějších výročí letošního roku,“ říká pro CNN Prima NEWS Historik Jan B. Uhlíř, odborník na dějiny druhé světové války.

Niger na pokraji vojenského konfliktu. Napjatá situace významně nahrává Rusku, varují experti

Napětí v Nigeru stále narůstá. Povstalcům, kteří po středečním puči uvěznili prezidenta a ujali se vlády, vyhrožují další africké země sankcemi i použitím síly. Kladný postoj k sankcím zaujaly i Spojené státy a Evropská unie. Podle premiéra sesazené vlády by byly pro nestabilní zemi důsledky podobných ekonomických opatření katastrofální. Dav podporující pučisty v neděli zaútočil na francouzskou ambasádu v hlavním městě Niamey. V ulicích se zároveň mnohdy objevují vlajky Ruska, před jehož posilujícím vlivem v regionu varují mnozí analytici. Převrat ocenil i šéf vagnerovců Jevgenij Prigožin.

CNN: Rusko už není zemí jako před Prigožinovou revoltou. Ovlivní vzpoura postoj Číny?

Vzpoura žoldnéřů z Vagnerovy skupiny proti vedení ruské armády sice netrvala déle než 24 hodin, přesto moskevskému režimu způsobila obrovské potíže. Ruský prezident Vladimir Putin navíc nyní působí jako slaboch, jehož moc zřejmě nebude tak velká, jak by ještě nedávno mnozí předpokládali. CNN v nové analýze popisuje, jak by víkendové tažení Jevgenije Prigožina mohlo ovlivnit strategické partnerství Ruska s Čínou.

Vagnerovci se stáhli z Rostova. Při pokusu o puč zemřelo až 20 vojáků, tvrdí Kreml

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko přišel s návrhem zastavit postup na Moskvu a šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin souhlasil. Nebude podle Kremlu stíhán a přesune se do Běloruska. Směrem na Moskvu mířily tisíce bojovníků této skupiny. Navzdory pokusu o převrat pokračovaly ruské útoky na Ukrajině. Exploze hlásil Kyjev, Charkov či Dnipro, uvedly agentury AFP a Reuters. Ukrajinská armáda v sobotu oznámila územní zisky ve východní Doněcké oblasti v místech, která byla pod ruskou nadvládou od roku 2014. Rozsah územních zisků ale armáda nespecifikovala.

Desítky mrtvých a stovky zraněných. Pokus o převrat v Súdánu má tragickou bilanci

Při násilných střetech mezi armádou a polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF) přišlo v Súdánu o život už 56 lidí. Dalších téměř 600 jich utrpělo zranění, uvedla agentura Reuters s odvoláním na výbor súdánských lékařů. Předchozí bilance listu The New York Times (NYT), stará jen několik hodin, hovořila o 30 mrtvých a 400 zraněných.