Putin nebude riskovat vzpouru, říká autor jeho projevů. Zmínil jména možných nástupců

Ruský politický vědec Abbas Galljamov, který v minulosti psával projevy pro Vladimira Putina, se domnívá, že šéf Kremlu si uvědomuje riziko vzpoury. Důvod je prostý, nevydařená invaze na Ukrajinu. Proto už prý nebude obhajovat mandát v letošních volbách a předá moc někomu jinému. Galljamov se domnívá, že nástupcem by mohl být třeba starosta Moskvy.

O tom, že se pod Putinem kýve židle, se mluví od začátku války. Respektive od chvíle, kdy vyšlo najevo, že se v ní Rusům příliš nedaří. Každý týden prosakují informace o tom, že atmosféra v Kremlu je čím dál napjatější. Přesto Putin, zdá se, tlaku zatím odolává.

Politický analytik Galljamov, který dříve psal pro Putina projevy a byl jeho společníkem, zatímco nyní ho kritizuje, se domnívá, že šéf Kremlu brzy předá moc. Informoval o tom list Daily Mail s odkazem na rozhovor pro kanál Chodorkovskij Live na platformě YouTube.

Galljamov věří, že ruský prezident si je vědom utahující se smyčky kolem jeho krku. Putin proto údajně raději dobrovolně odstoupí a předá moc, než by riskoval, že dojde k převratu, potenciálně i násilnému.

Strach z vagnerovců?

Pisatel projevů také naznačil, kdo by se mohl stát Putinovým nástupcem. Určitě by to podle něj nebyl oligarcha Jevgenij Prigožin, jehož Vagnerova armáda dosahuje na Ukrajině marginálních úspěchů. Kruh lidí kolem Putina je naopak údajně zděšený z toho, jak Prigožinova moc roste.

„Členové aparátu sedí v hrůze, sledují Prigožina a obávají se, že po nich půjdou jeho jednotky. Sami se bojí jeho kladiva,“ myslí si Galljamov. „Spíš než aby Putin riskoval stejný osud jako Muammar Kaddáfí, nominuje raději důvěryhodného podřízeného,“ dodal.

Kdo by mohl převzít moc?

Příštím prezidentem Ruské federace by se tak podle něj stal nejspíše starosta Moskvy Sergej Semjonovič Sobjanin, premiér Michail Mišustin nebo někdejší místopředseda ruské vlády Dmitrij Kozak.

„Takoví lidé opravdu mohou vyhrát volby. I když budou muset vyjednávat s Ukrajinou, se Západem. A budou muset vytáhnout celý systém ze slepé uličky,“ uzavřel Galljamov

Ten v nedávném rozhovoru pro CNN popsal, že Rusko se za pár let hodně změnilo. „Autoři měli volné ruce a psali jsme, co jsme my a úředníci zodpovědní za strategie v určitých oblastech uznali za vhodné a nezbytné. Takže jsme mu to prostě napsali, předali a on to četl z papíru. Prostě se podíval, přečetl to, zvedl oči a začal mluvit,“ popsal Galljamov.

Tagy:
válka Vladimir Putin vzpoura nástupce Rusko Sergej Sobjanin Michail Vladimirovič Mišustin Jevgenij Prigožin Abbas Galljamov Dmitrij Kozak