CNN Prima News vzpoura

vzpoura

Výpis příspěvků ke štítku „vzpoura“

Bouřlivé dění v Ekvádoru: Z cely zmizel šéf mocného gangu, v zemi platí výjimečný stav

V Ekvádoru začal platit šedesátidenní výjimečný stav. Prezident Daniel Noboa jej dekretem vyhlásil poté, co z vězeňské cely zmizel odsouzený vůdce gangu. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Adolfo Macías Villamar, známý spíše jako Fito, vede mocný gang Los Choneros, který patrně stojí za některými nepokoji ve věznicích v posledních měsících. Byl vězněn v křídle s maximální ostrahou ve městě Guayaquilu. Mimořádná opatření zahrnují pozastavení práva shromažďování a zákaz nočního vycházení.

Kladivo na popravy, plyšáci i modlící se lidé: CNN natáčela u pomníku Prigožina v Petrohradě

Květiny, fotografie, plyšové hračky i masivní kladivo. Lidé k petrohradskému památníku zesnulého šéfa ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina donáší nejrůznější předměty. Někteří Rusové pláčou, či se dokonce modlí. O podrobnostech přímo z místa informoval v živém vstupu reportér CNN Mathew Chance. Prigožin letos v červnu zosnoval neúspěšnou vzpouru. Ve středu se měl nacházet na palubě letadla, které se zřítilo při letu z Moskvy do Petrohradu.

Tažení na Moskvu? Špička ledovce. V Rusku může přijít další vzpoura, upozorňuje Kyjev

Tažení Vagnerovy skupiny na Moskvu, vedené Jevgenijem Prigožinem, je pouhou špičkou ledovce, uvádí ukrajinská rozvědka. Napětí mezi ruskými elitami stoupá a může prý dojít k další vzpouře. Rusko v noci na středu podniklo masivní dronový útok na Kyjev, zranění zatím nejsou hlášena. Při ostřelování Chersonu zasáhly v úterý ruské jednotky zdravotnické zařízení. Podle ukrajinských úřadů zahynul lékař, sestra byla zraněna. Při útoku dronů na Moskvu byla znovu zasažena výšková budova.

Vagnerovci už právně neexistují, řekl Putin. Na setkání jim přednesl několik nabídek

Ruský prezident Vladimir Putin řekl, že po neúspěšné červnové vzpouře nabídl příslušníkům Vagnerovy skupiny, aby dále bojovali na Ukrajině pod vedením svého „přímého“ velitele, vagnerovce s přezdívkou Šedý. Putin to řekl v rozhovoru, který v pátek otiskl ruský list Kommersant. Prohlásil, že jím jmenovaný vagnerovec byl posledních 16 měsíců skutečným velitelem skupiny. Nabídku podle svých slov Putin učinil při setkání v Kremlu krátce po vzpouře. Prezident rovněž uvedl, že Vagnerova soukromá vojenská společnost z právního hlediska neexistuje, poněvadž chybí odpovídající zákon o podobných organizacích.

Zelenskyj pro CNN: Putin je slabý, jeho moc se hroutí. Dokud nezískáme zpět Krym, bude válka

Reakce Vladimira Putina na vzpouru Vagnerovy skupiny byla slabá. V exkluzivním rozhovoru pro CNN to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj šéf Kremlu, který je odpovědný za ruskou invazi na Ukrajinu, nemá zdaleka všechno pod kontrolou a jeho moc se postupně hroutí. Zelenskyj rovněž upozornil, že dokud Ukrajinci neosvobodí okupovaný Krym, mír s Ruskem nenastane.

CNN: Rusko už není zemí jako před Prigožinovou revoltou. Ovlivní vzpoura postoj Číny?

Vzpoura žoldnéřů z Vagnerovy skupiny proti vedení ruské armády sice netrvala déle než 24 hodin, přesto moskevskému režimu způsobila obrovské potíže. Ruský prezident Vladimir Putin navíc nyní působí jako slaboch, jehož moc zřejmě nebude tak velká, jak by ještě nedávno mnozí předpokládali. CNN v nové analýze popisuje, jak by víkendové tažení Jevgenije Prigožina mohlo ovlivnit strategické partnerství Ruska s Čínou.

Experti o vzpouře: Euforický den. Ukrajinci fandili Prigožinovi, je z něj chodící mrtvý muž

Vzpouru v Rusku vnímali Ukrajinci jako velkou šanci. Z mého pohledu překvapivě a nepokrytě fandili Jevgeniji Prigožinovi, s nímž vedli bitvu o Bachmut. V pořadu Zprávy PLUS to uvedl vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno. K občanské válce v Rusku však nedošlo a šéf Vagnerovy skupiny skončil v Bělorusku. Podle politického geografa Vladimíra Baara Prigožinovi ruský prezident takovou zradu neodpustí. „Dneska je z něj chodící mrtvý muž,“ uvedl.