Abbas Galljamov o Vladimiru Putinovi
Když se Vladimir Putin dostane do neřešitelné situace, vydá rozkaz k jadernému útoku na Ukrajinu. To si myslí někdejší autor projevů ruského prezidenta Abbas Galljamov. Analytik nicméně dodává, že takový příkaz nemusí velení ruské armády uposlechnout. V rozhovoru pro CNN také popsal, jak se Putin od dob jejich spolupráce změnil.
Rusko v posledních dnech opět přitvrdilo ve své rétorice. Kreml se vytasil s tvrzením, že Ukrajinci údajně plánují použít špinavou bombu, a to i proti vlastnímu obyvatelstvu. Západní státy toto tvrzení shodně odmítly. Popřel jej i ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba, který řekl, že obviňování Moskvy působí dojmem, že plánuje operaci pod cizí vlajkou. Podle Galljamova je cílem ruských prohlášení vytvořit na Ukrajince tlak a dostat je k jednacímu stolu.
„Putinovi jde o to přesvědčit Ukrajince, že je připravený zaútočit jadernými zbraněmi. Mohli by si říct: ,Hele, on připravuje ruské veřejné mínění na jaderný útok. A viní z toho nás, což znamená, že to opravdu udělá. Tak radši pojďme zasednout k jednacímu stolu“. Ukrajinci teď jednat odmítají, tak jim chce navodit tento dojem,“ myslí si analytik.
Mocná zbraň Ukrajinců. Nové drony doletí až do Moskvy, říká expert a zmiňuje klíčový rozdíl
Ukrajinský vojenský analytik Jurij Fedorov v rozhovoru pro agenturu Unian pohovořil o íránských bezpilotních letounech a jejich ukrajinských analogiích, které údajně vyvíjí státní koncern Ukroboronprom. Tyto drony mají mít dosah až tisíc kilometrů, a tudíž mohou teoreticky doletět až do Moskvy. Podle Fedorova to má ale háček. „Otázkou je, jak stabilně bude možné udržovat komunikaci mezi operátorem a samotným dronem,“ upozornil expert.
Podle Galljamova se ale použití jaderných zbraní nedá vyloučit. Putin totiž hraje na Ukrajině o vše. „Musíte si uvědomit, že prohra ve válce pro něj znamená s velkou pravděpodobností, zhruba 95 %, i ztrátu moci a to by pro něj zase na 100 % znamenalo pobyt ve vězení, v tom lepším případě,“ míní expert. Jedním dechem ale dodává, že i kdyby Putin takový rozkaz vydal, nemusí ho armáda uposlechnout. „Je tam rostoucí nevole a propast mezi Putinem a armádou. To je zcela nový faktor v ruské politice, který tu nikdy předtím nebyl. Dříve byl Putin brán něco jako otec armády, ale to už neplatí.
Bývalý pisatel Putinových projevů také zavzpomínal na spolupráci s ruským prezidentem. „Autoři měli volné ruce a psali jsme, co jsme my a úředníci zodpovědní za strategie v určitých oblastech uznali za vhodné a nezbytné. Takže jsme mu to prostě napsali, předali a on to četl z papíru. Prostě se podíval, přečetl to, zvedl oči a začal mluvit,“ popsal Galljamov.
Někdejší autor projevů Vladimira Putina a politický analytik Abbas Galljamov Zdroj: Profimedia.cz
Na závěr rozhovoru pak Galljamov popsal i to, jak se v jeho očích Putin v poslední době změnil. „Stává se více a více emocionálním. Předtím byl velmi logický a racionální. Uměl dobře kontrolovat své emoce. Teď je vyčerpaný. Zdá se mi, že ztrácí schopnost bořit trendy, překonávat paradigmata, čímž se dříve pyšnil. Teď zkrátka kráčí po cestě a už není schopný z ní sejít,“ uzavřel.