Putin: Za případné krveprolití ponese zodpovědnost Ukrajina. Provádí genocidu milionů lidí

Ukrajina na východě země, tedy na území ovládaném donbaskými separatisty, provádí genocidu a chce zde učinit bleskovou válku. Taková obvinění ve svém pondělním televizním projevu vznesl ruský prezident Vladimir Putin. Za případnou válku podle něj ponese odpovědnost právě Kyjev. Putin po svém projevu podepsal výnos o uznání nezávislosti separatistických republik Doněck a Luhansk.

Putin se ve svém projevu tvrdě opřel do ukrajinské vlády a zároveň se jasně postavil na stranu separatistů. „Každý den dochází k ostřelování, zabíjení civilistů nepřestává. Nemá to konce. Ale takzvaný civilizovaný svět dává přednost nevšímat si toho, nevšímat si všech těch hrůz, páchaných na čtyřech milionech lidí. Jen proto, že nepodpořili agresivní nacionalismus a neonacismus. Jak dlouho může tragédie pokračovat? Jak dlouho to lze strpět?“ uvedl ruský prezident a počínání Ukrajiny na východě země označil za „genocidu“.

Současnou Ukrajinu prezident označil za americkou kolonii, území ovládané NATO a za „předmostí“, odkud by Západ mohl vést překvapivý úder proti Rusku. Obvinil také Kyjev, že stále odmítá plnit mírové dohody z Minska a že naopak chystá novou vojenskou operaci v Donbasu.

Ukrajinská revoluce v roce 2014 s přízviskem Majdan, která vedla ke svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče, nepřiblížila podle Putina Ukrajinu k demokracii. „Byl to státní převrat a nacionalisté zavedli Ukrajinu do propasti občanské války,“ prohlásil ve vysílání Putin s tím, že Ukrajina je od té doby silně rozdělená. Tezi o radikálech u moci a teroru a pogromech v ukrajinských městech dokládal případem upálení desítek proruských aktivistů v Domě odborů v Oděse na jihu Ukrajiny v květnu 2014.

Ruská hlava státu mimo jiné uvedla, že Ukrajina sama o sobě nemá žádnou vlastní státnost a vznikla jen díky SSSR a Vladimiru Leninovi. Ten ji podle Putina činili vytvořil „na účet Ruska, odtržením historických ruských území“, a to i s ruským obyvatelstvem. „Na první pohled se to zdá šílenstvím, ale bolševici se chtěli udržet u moci doslova za každou cenu,“ tvrdil Putin s tím, že podobně postupovali i Leninovi následovníci.

Dále dodal, že hojně propíraný poloostrov Krym, který Rusové před lety anektovali, Ukrajině náležel jen kvůli tomu, že jí ho v 50. letech dal tehdejší vůdce SSSR Nikita Chruščev. Stejně tak Putin zdůraznil, že i jihovýchod dnešní Ukrajiny, kde se nacházejí území ovládaná povstalci, „býval historicky součástí Ruska“.

Ukrajina si může zajistit jaderný arzenál, říká Putin

Putin se ve svém projevu také opřel do ukrajinského hospodářství. „Téměř šest milionů Ukrajinců, tedy 15 procent celkové populace, bylo nuceno hledat práci v zahraničí,“ pokračoval ruský prezident s tím, že Rusko i se samostatnou Ukrajinou po rozpadu Sovětského svazu vždy spolupracovalo čestně, s přihlédnutím k ukrajinským zájmům. Sousedům podle něj poskytlo pomoc v řádu stovek miliard dolarů.

Ale Ukrajinci podle ruského prezidenta chtěli všechna práva a privilegia, ale nic na oplátku neposkytli a naopak se dopouštěli „krádeže plynu“. Nakonec v Kyjevě „krajní nacionalismus brzy dosáhl podoby neonacismu“. Civilizační výběr Ukrajiny ve prospěch Západu má podle Putina jediný cíl – uchovat v západních bankách miliardy, které oligarchové ukradli prostým Ukrajincům.

Ruský prezident vyjádřil také obavy z toho, že se Ukrajina podle něj snaží zajistit vlastní jaderný arzenál. Doplnil, že k tomu má Ukrajina blízko vzhledem k jadernému dědictví od SSSR.

Řekl, že Rusko udělalo vše pro zachování územní celistvosti Ukrajiny. Ale v Kyjevě se podle něj jen mění prezidenti a poslanci, ale „nemění se podstata agresivního režimu“, a tak je nezbytné „neprodleně uznat nezávislost lidových republik“, Na závěr svého projevu pak podepsal výnos, kterým nezávislost separatistických republik na Donbasu uznal.

Tagy:

Hlavní zprávy

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev
Počasí

Českem se prohnalo ničivé derecho. Meteorologové popsali neobvyklý jev

Silná bouřka, která se v pátek večer prohnala republikou, byla podle předběžného vyhodnocení Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) přinejmenším slabé derecho. Tímto výrazem označují meteorologové větrnou bouři způsobující škody a rychle postupující v pásu o délce alespoň 400 kilometrů. Nejsilnější poryv zaznamenala stanice Plzeň-Mikulka, kde foukalo rychlostí zhruba 125 kilometrů v hodině.

Těžké zápasy přicházejí. Co Čech, to trenér! se zpěvákem Davidem a trenérem Jandačem
Sledujte v TV

Těžké zápasy přicházejí. Co Čech, to trenér! se zpěvákem Davidem a trenérem Jandačem

 • Aktualizováno
 • Pomalu začíná jít do tuhého. Českou hokejovou reprezentaci čekají ve skupině mistrovství světa poslední dva zápasy, navíc s těžkými soupeři. V duelech se Spojenými státy a Finskem stačí získat jediný bod a národní tým bude mít jistotu čtvrtfinále. Je tu opět pořad Co Čech, to trenér!, do kterého tentokrát dorazí bývalý trenér tuzemského výběru Josef Jandač i zpěvák Michal David. Sledovat ho můžete od 13:25 na CNN Prima NEWS.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  13:42

  Ruský poradce při OSN kvůli válce na Ukrajině rezignoval na svůj

  13:29

  Obránci Azovstalu podle šéfa separatistické republiky stanou před soudem

  13:14

  Nálet na ukrajinskou ves Desna z minulého týdne si vyžádal 87 životů, oznámil Zelenskyj

  13:00

  Ruské síly vypálily rakety na Žytomyrskou oblast

  Ovečkina je teď v Moskvě všude plno. Chystá se Putinův stoupenec na vstup do politiky?

  Patří mezi nejlepší hokejisty světa, od začátku války na Ukrajině se ale kvůli své náklonnosti k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi stal terčem kritiky. Alexandr Ovečkin se po sezoně vrátil domů z amerického Washingtonu, kde nastupuje za místní klub NHL Capitals. Od té doby navštěvuje sportovní utkání, podporuje své favority a neustále se fotí s fanoušky. Spekuluje se, že může jít o začátek jeho politické kariéry.

  BIO je v kurzu! Třídění bioodpadu šetří životní prostředí i peněženku

  Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.

  V Olomouci přepadl hernu a obsluhu střelil do hlavy. Skončil ve vazbě, žena bojuje o život

  Soud poslal do vazby dvaasedmdesátiletého recidivistu, který v pátek večer přepadl hernu v Olomouci a její pracovnici střelil pistolí do hlavy. Sedmapadesátiletá žena leží v nemocnici a její stav je kritický. Pachatele, který 48 let svého života strávil za mřížemi, zadrželi kriminalisté tři hodiny po přepadení herny na nedalekém vlakovém nádraží. Senior byl obviněn z vraždy ve stadiu pokusu. U soudu mu hrozí 15 až 20 let vězení či výjimečný trest. Novinářům to řekl vedoucí odboru obecné kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství Jan Lisický.

  Biden: Čína si hraje s ohněm. Při obraně Tchaj-wanu jsme připraveni použít vojenskou sílu

  Aktualizováno

  Spojené státy by byly ochotny vojensky zasáhnout v případě útoku na ostrov Tchaj-wan, který si Čína nárokuje jako součást svého území. Na tiskové konferenci v Tokiu to uvedl americký prezident Joe Biden. Agentura AP hovoří o jednom z nejsilnějších vyjádření podpory Tchaj-wanu z posledních desetiletí. Peking podle očekávání Bidenova slova ostře kritizoval a zdůraznil, že americký prezident nemá „podceňovat jeho odhodlání“.

  KOMENTÁŘ: Ani koruna, ani euro. Před inflací nás ochrání jen rozumná hospodářská politika

  Ve veřejném prostoru se stále častěji objevuje argument, že kdyby Česká republika už dávno vyměnila korunu za euro, nemusela by nyní trpět pod jhem třicetileté inflace. A zastánci této myšlenky odkazují na údaje Eurostatu, podle nichž je míra růstu cen v eurozóně asi poloviční než u nás. Problém je v tom, že propagátoři eura v lepším případě podléhají přílišnému zjednodušení, v horším dokonce záměrně manipulují fakty.

  Domácí zpravodajství

  Sledujte superdebatu s Jurečkou i Schillerovou. Jak bojovat proti drtivé inflaci?

  Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.