Karta nebo hotovost? Češi vozí do zahraničí obojí, stále častěji ale volí bezhotovostní placení v obchodech. Máme pro vás praktické tipy, pokud s kartou na dovolené také počítáte...
Ačkoliv na hotovost nedá dopustit většina Čechů, kteří vyjedou do zahraničí, stále více začínají spoléhat i na platební kartu. A to především při platbách u obchodníků. Dokazují to nejen statistiky, ale i námi oslovení lidé v úvodní reportáži. Podle statistik Sdružení pro bankovní karty je počet transakcí u obchodníků v cizině za posledních pět let více než trojnásobný. Zatímco v roce 2014 bylo uskutečněno 32,5 milionu bezhotovostních plateb nejen v prodejnách, hotelech či na benzínkách, loni to bylo bezmála 113 milionů. Jde-li o částky, v roce 2018 čeští turisté utratili v přepočtu téměř 106 miliard korun, o rok předtím to bylo 78,5 miliardy, a před pěti lety 48 miliard. Pokud také budete brát platební kartu s sebou, máme pro vás několik praktických rad, které mohou zabránit nepříjemnostem...
Zkontrolujte platnost
V první řadě zkontrolujte, zda vám bude karta platit v době dovolené. Při placení byste zažili velmi nepříjemné překvapení. Nemožný by byl i případný výběr z bankomatu.
Není poškozená?
Zkontrolujte si i to, zda karta není poškozená. Může se totiž stát, že vypoví službu, často třeba i kvůli tomu, že ji nosíte po kapsách.
Nastavte si limity
Před odjezdem si také nastavte limit - jak týdenní, tak denní. Kdyby vám náhodou kartu někdo ukradl, neutratí vše, co na účtu máte. Limity lze snadno změnit ve většině případů v internetovém bankovnictví.
Hodí se mít dvě
Právě pro případ krádeže se hodí mít s sebou karty dvě. Jednu můžete mít v peněžence, druhou uložit jinam. Nicméně dvě karty se vyplatí mít i z toho důvodu, že vám někteří obchodníci určitý typ karty nevezmou. Minimálně jedna by měla být embosovaná.
Při krádeži kartu zablokujte
Pokud vám kartu někdo ukradne, okamžitě ji zablokujte. Může jít o minuty. Uložte si číslo na banku do vašeho mobilu, často lze zajistit pomocí mobilní aplikace či internetového bankovnictví.
Karta k „účtu na dovolenou“
V zahraničí je také lepší používat kartu k účtu, kam vám například nechodí výplata – opět v případě odcizení karty pak nehrozí vysoké ztráty. Vzhledem k tomu, že řada bankovních účtů je v současné době bez poplatku, lze najít do rodiny například samostatný účet pouze pro účely dovolené.
>> Pozor na službu DCC při používání karty v zahraničí. Můžete zbytečně prodělat:
Devizová složka na účtu
Výhodný může být i účet v cizí měně, nebo alespoň určitá složka. "Současně není špatným nápadem mít devizovou složku na běžném účtu. V tu chvíli nemusí řešit, jestli a kdy si budou vyměňovat peníze," radí ekonom Michal Broška.
Kreditka jako další možnost
Jako elegantní řešení pro případnou rezervu může být také kreditní karta, na které nejsou uloženy žádné vaše úspory, ale naopak peníze banky. Pokud ale s kreditkou zaplatíte, musíte asi do 6 týdnů po zaplacení kartou peníze zpět na účet vrátit, abyste neplatili žádné úroky – kreditní karta je totiž forma půjčky. Jak uvádí online deník Aktuálně.cz, právě i z tohoto důvodu například autopůjčovny v některých zemích akceptují pouze kreditní karty pro platbu depozitu (zálohy) v případě nehody. Majitel kreditní karty je totiž v očích autopůjčovny spolehlivější než běžný majitel debetní karty. Banka si totiž ještě před vydáním kreditky prověřuje, že klient bude schopný utracené peníze splácet nebo najednou vrátit. Kromě autopůjčoven se můžete s tímto pravidlem setkat i v některých hotelech.
Hotovost se hodí také
Ať už s jednou kartou nebo dvěma a více, je lepší mít navíc k dispozici i hotovost. A to na případné nenadálé události a na platby, o kterých víte, že budete potřebovat platit hotově (spropitné, toalety, suvenýry, ovoce na tržišti a podobně). „Bez hotovosti se samozřejmě v cizině neobejdete, zvlášť pro takové drobné platby počínaje parkováním a konče spropitným v restauraci,“ uvedl už dříve pro TV Prima finanční odborník Michal Koubek z Porovnej24.cz. Odborníci doporučují mít s sebou rezervu ve výši dvou až pěti tisíc korun.
Výběr z bankomatu je nevýhodný
Pokud budete potřebovat hotovost, je lepší si ve většině případů už dovézt valuty, a ne vybírat až na místě. (Kdy a kde je výhodnější valuty vyměnit se dozvíte také v úvodní reportáži.) Za výběr z bankomatu se v cizině často platí nemalé poplatky, jeden výběr se může prodražit o stovky korun. Nicméně jsou ale také banky, které nabízejí i výběry ze zahraničního bankomatu zdarma. Ověřte si, co nabízí ta vaše. Když už, je lepší vybrat najednou větší sumu, než víckrát menší částky.
Pozor na službu DCC
V rámci plateb v zahraničí, ať už jde o výběr z bankomatu, nebo platbu kartou u obchodníků, je ale na místě zmínit ještě službu DCC (Dynamic Currency Conversion). Ta vás může stát zbytečně peníze navíc. Znamená výdej nebo platbu rovnou po přepočtu na danou měnu. Tato služba je většinou zpoplatněna celkem vysokou částkou a kurz není pro klienty příliš výhodný. Více v reportáži výše...
Zjistěte si kurz přepočtu
Je dobré si zjistit, jaký kurz při přepočítávání měny používá vaše banka. Každá si ho totiž určuje sama.
Cestu do exotické země se hodí nahlásit bance
Pokud se chystáte na dovolenou do exotické země, kontaktujte předem banku. Mohlo by se vám totiž stát, že po použití karty vám kartu zablokuje v domnění, že je kradená.
Záleží i na lokalitě
To, jestli spoléhat na kartu nebo raději používat hotovost, záleží i na tom, kam jedete. V některých státech či místech je naopak nutné používat hotovost z hlediska bezpečnosti, protože při použití platební karty je v dané lokalitě zvýšené riziko jejího zneužití.
>> Kolik Čechů dokáže z výplaty něco ušetřit? Kolik lidí si nemůže dovolit ani týdenní dovolenou? Fakta, která vás o životní úrovni v naší zemi (ne)překvapí:
Ivana Kropáčková