Nedejte artróze šanci. Několik doporučení, jak si udržet zdravé klouby

Bolest kolene

VELKÉ ZPRÁVY: Operace kyčelního kloubu + preventivní doporučení

Náhradní kloub u nás dostanou každoročně tisíce lidí. Jakkoliv bývá zákrok úspěšný a většinou bez komplikací, jedná se o velký zásah do organizmu s dlouhou rekonvalescencí. Podle lékařů lze přitom operaci v pokročilejším věku často předejít...

Jen operaci kyčelního kloubu se každoročně v Česku podrobí 17 tisíc lidí. Další tisíce pak absolvují výměnu kloubu kolene. Jak je uvedeno v reportáži Gabriely Božilové, čeští lékaři patří v této oblasti mezi světovou špičku. Zákroku nicméně často předchází několik let bolestí. Problémy s klouby - a to nejen kolen či kyčlí, mohou mít různé příčiny. Tou nejčastější ale bývá artróza, která v současné době začíná postihovat už mladé lidi (často jako následek úrazu). Když pak potíže pokročí natolik, že urputná bolest neustává ani v klidovém režimu a nepomáhají cvičení ani medikamenty, je řešení nasnadě – náhrada kloubu. Na zákrok pak pacienti mohou čekat někdy i několik měsíců. Po něm následuje několikatýdenní rehabilitace a často také pobyt v lázních. Ačkoliv někteří lidé mohou náchylnější klouby „zdědit“ i po rodičích, lze podle lékařů v řadě případů určitým životním stylem těmto zdravotním problémům předejít, nebo je alespoň zmírnit. Co je účinnou prevencí?

Pohyb. Ale v rozumné míře

Nedostatek zdravého pohybu je jedním z rizikových faktorů vzniku artrózy. Zejména v případě sedavého zaměstnání nebo pracovních činností, kdy se přetěžuje jen jedna strana těla, je vhodné myslet i na aktivní odpočinek formou vhodné pohybové aktivity. Klouby jsou pohybem vyživovány, bez něj strádají. Nejlepší je plavání, cyklistika, chůze s trekovými holemi nebo běžky. Nebo obyčejné dřepy či jóga. Obecně jakýkoliv sport je vhodný, ale ideálně na „rekreační“ úrovni – tedy v rozumné míře, 2x až 3x týdně. Svaly se posílí a sníží se tak zatížení kloubů. Před vlastní pohybovou aktivitou klouby vždy rozehřejte vhodným protažením.

Profesionální sport ortopedi příliš nedoporučují – právě vrcholoví sportovci jsou podle nich artrózou velmi ohroženi. Pozor ale také na rekreační běhání. „Málo prospěšný pro klouby je i jogging po tvrdých ulicích,“ domnívá se totiž ortoped Pavel Dungl. Když už, myslete na odpovídající obuv s odpruženou podrážkou, vhodný terén a správný styl běhu. Ten je totiž jinak velmi prospěšný například z pohledu kardiovaskulárních onemocnění a třeba i odbourávání psychických problémů.

Kvalitní obuv

Kvalitní obuv je důležitá nejen z pohledu sportu, ale i každodenního života. Vybírejte takové podrážky, které co nejvíc tlumí časté „nárazy“ při chůzi na tvrdém povrchu, dlaždicích a podobně. Také příliš vysoké podpatky nejsou úplně vhodné na každodenní nošení, ideální je obuv v takovém případě střídat s botami na nižším podpatku. Pokud to jde, v práci se třeba i přezujte.

Správné držení těla

Se zdravým pohybem souvisí i správné držení těla při stoji, sedu i chůzi. Někdy bolesti spustí i „nesrovnalosti“ v tělesné konstituci, které nejsou vůbec výjimečné. Mohou pak pomoci různé cviky či speciální vložky do bot. Poradí vám ortoped či fyzioterapeut.

Optimální hmotnost

Mezi velmi rizikové faktory patří i nadváha a obezita. Je proto důležité hmotnost udržovat v optimální míře. Každé kilo, které se podaří v případě obezity shodit, kloubům uleví.

Potraviny dobré na klouby

Také určité potraviny a přírodní prostředky mohou pomoci v boji proti bolestem kloubů. Jak tvrdí některé výzkumy, na vzniku artrózy se může podílet nedostatek vitamínů C, B, D, zinku a jódu. Podle výživové odbornice Jarmily Mandžukové bylo také zjištěno, že se hořčík kromě kostí nachází i ve chrupavkách. „Chybí-li tělu tento prvek, bude s největší pravděpodobností docházet k degenerativním onemocněním kloubů,“ myslí si Mandžuková, která zároveň ve své knize Co jíst, když... doporučuje konzumovat želatinu, jež obsahuje mnoho důležitých stavebních látek.

Z konkrétních potravin je vhodné jíst zejména třešně a višně (i kompoty), které obsahují jód. Na jeho doplnění by v jídelníčku neměly chybět ani mořské ryby. Vitamín C, který zlepšuje funkční vlastnosti kolagenu, tedy základní pojivové tkáně, lze doplnit konzumací listové a kořenové zeleniny, kysaného zelí či citrusových plodů.

Při problémech k lékaři

Začnou-li vás bolet klouby a nepomůže žádné preventivní opatření, je na místě navštívit co nejdříve lékaře. Ten odborně posoudí váš zdravotní stav, pošle například na rentgen, aby zjistil konkrétní příčinu problémů. Může předepsat speciální léky, ortopedickou pomůcku či poslat na rehabilitaci.

Ivana Kropáčková

Tagy: