Jsou to krásné až magické dekorace, které dotvářejí vánoční atmosféru. Některé z nich ale mohou malým dětem ublížit...
Byť jsou Vánoce spojené s obdobím klidu, ne vždy se to podaří. Pokud jde o zdravotní problémy, záchranáři obvykle neřeší tak často kosti v krku, jako třeba silné nevolnosti, žlučníkové záchvaty nebo chronicky nemocné pacienty, kterým se stav během svátků zhorší. Rušno bývá nejen na záchrankách či pohotovostech, ale i na lince Toxikologického informačního střediska (TIS). V desítkách případů rodiče řeší, jestli se jejich dítě nemohlo otrávit, pokud ochutnalo například jmelí, prskavku nebo Vánoční hvězdu. Podle lékařů jsou některé tyto vánoční dekorace skutečně velmi rizikové v domácnostech, kde se pohybují malé děti. Je proto vhodné umístit je raději z jejich dosahu, aby neměly šanci je ochutnat. To platí i pro domácí mazlíčky. Pokud se jim to podaří, kdy je na místě vyhledat lékaře a kdy není třeba panikařit?
Prskavky jsou velmi toxické
Prskavky (a to jak nové, tak po vyhoření) obsahují vysoce toxický dusičnan barnatý, který po požití může způsobit závažnou otravu s ohrožením života. „Vždy záleží na požitém množství. Lékařskou pomoc určitě vyhledejte, pokud dítě ve věku do jednoho roku snědlo už více než půl centimetru prskavky, dítě s váhou do 20 kilogramů více než jeden centimetr a dítě s váhou vyšší než 20 kilogramů více než dva centimetry prskavky. Po požití prskavky s dusičnanem barnatým se do jedné hodiny může objevit nevolnost, bolesti břicha, průjem a později i závažnější celková toxická reakce s křečemi a poruchou vědomí,“ upozornilo TIS na facebookových stránkách.
Pro první pomoc je potřeba se okamžitě pokusit o vyvolání zvracení – nejlépe jemně prstem podráždit dítě v krku, pokud se to nepodaří, dát mu vypít sklenici vody s alespoň pěti tabletami aktivního živočišného uhlí. Je nutné jet okamžitě do nemocnice, lze využít linku 155.
Jmelí – rizikové mohou být větvičky, bobule ne
Jmelí by vždy mělo viset někde ve výšce. Nejen proto, že to hlásá tradice, ale i kvůli toxinům, které obsahuje. „Větvičky (hlavně mladé) a listy obsahují jedovaté viskotoxiny (např. viskalbin, viskflavin). Dužina plodů viskotoxiny neobsahuje, semena ano, ale ta mají nízkou hmotnost,“ uvedla už dříve lékařka Lucie Lischková z TIS.
V případě čerstvého jmelí je toxicita dána požitou částí rostliny a jejím množstvím. Pokud dítě sní do tří bobulí, není třeba žádného opatření, po požití vyššího počtu bobulí dejte dítěti 1 – 3 tablety aktivního uhlí a tekutiny (hrozí především trávicí obtíže). "Po požití listů, resp. jmelové natě (větvičky, listy), hlavně po větším požitém množství, může dojít k rozvoji závažnějších trávicích obtíží (opakované zvracení, průjmy s rizikem dehydratace), aktivní uhlí je zde třeba podat co nejdříve a bude nejspíš nutné dítě sledovat v nemocnici," dodala doktorka Lischková. Po extrémně velkém množství byl podle ní popsán u pacientů působením viskotoxinů i pokles krevního tlaku a zpomalení srdeční frekvence. Při jakýchkoliv pochybnostech kontaktujte raději lékaře nebo TIS, které funguje non-stop.
Toxicita jmelí se snižuje (až ztrácí) sušením a varem. Barvy (bronzová, stříbrná) používané na vánoční jmelí jedovaté nejsou.
Vánoční hvězda příliš nebezpečná není
Vánoční hvězda svou krásou vybízí nejen k ozdobení vánočního stolu, ale z dotazů rodičů je zřejmé, že také přitahuje děti a láká je k ochutnávání. Tato květina má ale podle lékařů jenom velice nízkou toxicitu a ve většině případů se po náhodném požití nerozvinou žádné symptomy. „Ve větším množství pak hrozí nevolnost, zvracení nebo průjem. Pro první pomoc se doporučuje vypít sklenici tekutin, podat aktivní uhlí (dětem ideálně rozdrtit a smíchat 1 - 2 tablety s vodou) a děti sledovat doma,“ radí lékaři z TIS. Samozřejmě platí, že kdyby se vám cokoliv nezdálo, kontaktujte lékaře.
Esenciální oleje mohou vyvolat nevolnost až bezvědomí
Vánoční atmosféru často doplní i citrusové či jiné vůně. Jsou velice oblíbené. Lékaři nicméně varují, že i při používání éterických olejů existuje určité riziko intoxikace. „Děti reagují obecně citlivěji a k vyvolání toxických příznaků jim stačí už menší množství éterického oleje,“ varuje lékařka Kateřina Kotíková s tím, že v případě dětí dokonce neexistuje ani bezpečná dávka, kterou lze tolerovat při požití. Riziko se nicméně týká i dospělých. Záleží na dávce, druhu i způsobu užití.
Mezi oleje s vyšší toxicitou, na které je vhodné dát si větší pozor, patří zejména kafr, eukalyptový olej, santalový olej, sassafrasový olej, tea tree a hřebíčkový olej. U těchto druhů stačí k vyvolání příznaků otravy menší množství.
Po požití dochází k pálení v ústech, slinění, nevolnosti, po větší dávce ke zvracení a průjmu. Při zvracení hrozí ještě riziko vdechnutí, které může způsobit i chemický zápal plic. Za 10 minut až 4 hodiny po požití se mohou objevit i celkové příznaky – neurologické (ospalost nebo naopak neklid, závratě, bolesti hlavy, halucinace, křeče až bezvědomí), dále zrychlená nebo zpomalená srdeční akce, arytmie, pokles krevního tlaku, dušnost, poškození ledvin, vzácně i jater.
Po požití zejména výše uvedených éterických olejů s vyšší toxicitou se u dětí vždy doporučuje hospitalizace. I po požití ostatních méně toxických olejů je vhodné, aby dítě zůstalo v nemocnici na sledování. Kojenci do šesti měsíců věku vždy, batolata po požití více než jednoho loku. Podrobnosti zde.
>> Malým dětem doma hrozí otrava i v jiných sitaucích. Na co všechno je vhodné dávat pozor?