Nepovedl se Ježíškovi dárek? Máte více možností, jak s ním naložit...
Může se to stát. Obdarovanému se nelíbí věc, kterou našel pod stromečkem. Nebo je mu malá, neodpovídá jeho vkusu. Nebo se sešly hned dva stejné dárky. Nemusí rozhodně zůstat ležet někde na půdě nebo ve sklepě, je to situace, kterou lze docela elegantně vyřešit. Pro inspiraci přinášíme následující tři možnosti:
Vrácení či výměna
Velké množství dárků bylo zakoupeno online. Pokud se to týká i vašeho nevhodného dárku, lze ho bez udání důvodu vrátit standardně do 14 dnů od doručení. Ovšem zboží, které chcete vrátit, nesmí být používané. Může být pouze vyzkoušené. „Existuje však několik výjimek, kdy zakoupené zboží vrátit nelze. Jde například o zboží podléhající rychlé zkáze, jako jsou některé potraviny či řezané květiny, nosiče digitálního obsahu (DVD, CD) s porušeným originálním obalem a zboží upravené podle specifického přání zákazníka. Nebo také produkty, které jsou prodávány v uzavřeném obalu, přičemž obal byl porušen a zboží nelze vrátit do prodeje z hygienických důvodů. Typicky se může jednat o kosmetiku, třeba krémy na obličej, zubní kartáčky či erotické pomůcky,“ uvádí spotřebitelská organizace dTest. Pokud se tedy rozhodnete zboží zakoupené v e-shopu vrátit a odstoupíte od smlouvy, nejpozději do 14 dnů od odstoupení musíte prodejci odevzdat zboží, pokud jste mu jej neposlali zpět zároveň s odstoupením.
Nicméně v případě vánočních dárků platí, že 14ti denní lhůta může být málo. Už kvůli tomu, že většinou dárky nakupujeme s předstihem. S výše uvedeným scénářem ale počítá už celá řada obchodů a nad rámec zákonných podmínek svým zákazníkům často garantují možnost vrácení či výměny zboží i po Novém roce – obvykle do poloviny ledna. Potřebné informace najdete na účtence, případně na webových stránkách e-shopu či letácích přímo v kamenné prodejně. Nejste-li si jisti, možnost vrácení si ověřte na přímo.
Prodej v bazaru
V povánočním období také podle dTestu ožívají bazary a aukční servery. „Nevhodné dárky můžete zkusit prodat buď na internetu, nebo i na bleších trzích. Stále populárnější jsou i takzvané swapy neboli výměny věcí bez účasti peněz,“ dodává organizace. Prodej či nákup mezi nepodnikateli má ale určitá specifika. Například záruka na zboží automaticky nepřechází na nového majitele. „Na její převod je třeba zvlášť myslet a sepsat postoupení práv z vadného plnění, čímž převedete svá takzvaná reklamační práva na nového majitele věci. Nepodnikající prodejce nemusí poskytovat záruku jako obchodník, ale odpovídá za to, že zboží je při předání v pořádku, shoduje se s popisem a domluvou,“ doplňuje dTest. Příležitostný prodej domácích přebytků se navíc nepovažuje za podnikání, nemusí se nikam hlásit ani z něj platit daň.
Darování někomu jinému
Pomocí nevhodného dárku můžete udělat i dobrý skutek a odnést ho na charitu v místě vašeho bydliště. Například spolu s dalšími nepotřebnými kousky oblečení či vybavení domácnosti. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, je vhodné nejprve kontaktovat vybranou organizaci a potvrdit si, že skutečně váš dar či dary najdou v danou chvíli využití. Nicméně téměř vždy klienti charity ocení oblečení, zimní boty, ložní prádlo, kosmetiku a drogerii, hračky, knihy či elektroniku (třeba starý mobil, pokud vám Ježíšek přinesl nový).