Do prodejní sítě (nejen) v Česku se dostává značné množství výrobků, které porušují duševní vlastnictví. Navíc mohou být i zdraví škodlivé...
Na falzifikáty se zaměřují především celníci, policisté a kontroloři České obchodní inspekce. Ze statistik ČOI byl jen v prvním čtvrtletí letošního roku každý pátý výrobek z kontolovaných vzorků padělek. Za celý loňský rok pak inspekce zaznamenala přes 41 tisíc kusů padělaného zboží. V hodnotě originálů škody dosahují částky vyšší než 92 milionů korun. „Česká obchodní inspekce provádí tyto kontroly nejen na základě vlastních poznatků, ale také na základě spotřebitelských podání a podání majitelů práv duševního vlastnictví. Vzhledem k tomu, že poptávka a nabídka v oblasti padělaného zboží i nadále trvá, ČOI bude v těchto kontrolách důsledně pokračovat,“ říká ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.
Jaké padělky se prodávají nejvíc?
Podle údajů ČOI za rok 2018 jde nejčastěji o padělání známých textilních značek. Následuje spotřební zboží (patří sem například pilníky na nehty, brusky na chodidla, brusky úhlové, cedule, dárkové zboží, vlasové kartáče, hřebeny, zapalovače, řetízky, přívěsky, náramky, klíčenky, pouzdra a kryty na mobilní telefony, psací potřeby, zrcátka, brýle, kondomy, hrací karty, flash paměť, zapalovače, zapékací mísy, tácy, svícny, USB kabely, samolepky), poté obuv a kožená galanterie, elektronika, hračky a hodinky. Setkat se ale lze i s falešnou kosmetikou.
Na padělky lze nejčastěji narazit na tržnicích (nedělní zásah je zaznamenán v úvodní reportáži), nicméně někdy se najdou i v e-shopech. Jak se nákupu nelegálního výrobku, který někdy může být ve výsledku i nebezpečný, vyhnout? Přinášíme vám několik rad:
1. Dejte si pozor na tržnicích
Vzhledem k tomu, že nejčastěji se falzifikáty prodávají na tržnicích, měli byste být právě tam velmi opatrní. „Už prvním varováním pro kupující může být to, že na jednom stánku se prodává zboží od velkého množství značek. Dalším vodítkem může být neoriginální štítek s informacemi od a o výrobci, například na vnitřní straně čepice. Na padělaných věcech většinou nejsou štítky s logem a informace odpovídající značky. Stejně tak to, že jeden štítek je společný pro výrobky různých firem,“ radí kriminalista zabývající se problematikou padělků na webu Policie.cz.
2. Vybírejte ve značkové prodejně
Pokud vyžadujete konkrétní značku, větší jistotu opět budete mít při nákupu v konkrétní značkové prodejně.
3. Nakupujte u ověřeného e-shopu
V případě internetových nákupů je bezpečné nakupovat přímo v e-shopu dané značky (resp. oficiálního prodejce v dané zemi) nebo u prodejce, který nabízí více značek, ale je ověřený. Čtěte recenze ostatních uživatelů, zkontrolujte, jestli má web známku důvěry. Jak radí síť Evropských spotřebitelských center, podívat se můžete i na oficiální web autorizovaných prodejců.
Při koupi v různých internetových bazarech či aukčních serverech požadujte reálné fotografie. „Nespokojte se s nicneříkajícími fotografiemi staženými z webu výrobců. Jak ukazuje naše zkušenost, od věci tento požadavek není ani u ostatních internetových prodejců,“ upozorňuje na svém webu spotřebitelská organizace dTest.
>> Tipy, jak poznat spolehlivý e-shop:
4. Pozor na extrémně odlišné ceny a kvalitu
Extrémně nízké ceny mohou být varováním. „Hlavně u luxusních značek (...) jsou nápadně výhodné ceny velmi dobrým indikátorem padělků,“ upozorňuje ještě dTest. Cena originálů se odvíjí nejen od toho, zda jsou například použité materiály certifikované. U padělaných výrobků hrozí, že jsou použité materiály neschválené, a tedy nejspíš nekvalitní, možná i zdraví škodlivé. Nicméně některé padělky naopak cenově odlišné být příliš nemusí. V takovém případě se jedná o ještě větší ztrátu.
5. Napodobenina jména či loga
V některých případech se relativně věrné kopie výrobků prodávají sice pod jinou značkou, nicméně takovou, která má originálního výrobce velmi připomínat.
6. Zjistěte si informace o dané značce
Podle dTestu je ještě vhodné zjistit si co nejvíc o zásadách dané značky i daném výrobku. Například jestli se dodává zákazníkům ve speciálním obalu nebo zda se vůbec vyrábí v daném objemu (především u parfémů), barvě, velikosti, materiálu či střihu. Porovnat lze i takový detail, jako je štítek.
7. Jak vypadá obal?
Zkontrolujte si také, jak má správně vypadat obal. Padělky mohou být totiž prodávány v úplně jiných krabičkách. Například u bot vždy platí, že vám musí být vždy prodány v originálním obalu, na kterém je uvedena konkrétní značka, velikost i typ obuvi.
Vědomý nákup? Podle celníků nic chvályhodného
Podle celníků přitom někteří Češi nakupují nekvalitní padělky přímo ze třetích zemí přes internet. Loni zachytili tisíce falzifikátů, jednalo se například o holicí čepele známé značky či padělky drahých hodinek. „Lidé, kteří si chtějí vědomě koupit padělané zboží, by si měli uvědomit, že i příjmy z prodeje padělků podporují teroristické organizace, obchod s lidmi a další nebezpečné aktivity ve světě,“ upozornila už dříve Celní správa ve své tiskové zprávě.