Se starou pojistkou můžete prodělat, s novou naopak ušetřit...
Bouřky, vichřice, krupobití a další rozmary počasí dokáží napáchat značné škody nejen na majetku. Pamatujete si, kdy jste naposledy aktualizovali vaši smlouvu? Pokud uběhl už nějaký ten rok, výše vyplaceného pojistného by vás v případě nešťastné události nejspíš nemile překvapila.
Hodnota věcí se mění
Většina lidí si sjedná pojištění majetku, aby byli chráněni pro případ nenadálé pohromy, poctivě platí poplatky a dál se nestarají. Jak ale upozorňují odborníci na pojištění, hodnota věcí se v čase mění – majetek se může opotřebit nebo naopak zhodnotit. Nehledě na to, jak v poslední době rostou ceny stavebních prací a oprav.
Pojistná částka, na kterou lidé smlouvu kdysi uzavřeli a která tehdy byla naprosto dostačující, tak už v současnosti nemusí vzniklé škody pokrýt. To znamená, že pojišťovna vyplatí jen část sumy, na kterou dnes vyjde uvedení majetku do původního stavu. V nejhorším případě mohou poškození odejít i zcela s prázdnou, a to když se pojistka nevztahuje na konkrétní situaci, která je postihla.
Smlouvu zkontrolujte a případně aktualizujte
O aktuálnost smluv se ale musí starat každý sám. „U starších pojistných smluv zkontrolujte kromě výše pojistné částky, zda vaše pojistná smlouva kryje veškerá pojistitelná rizika, která mohou váš majetek ohrožovat – dále je zapotřebí kontrolovat průběžně limity ve smlouvě a další náležitosti, například v souvislosti s tím, jak se mění hodnota vašeho majetku,“ upozorňuje mluvčí České asociace pojišťoven Veronika Nová.
Pojistnou smlouvu je vhodné upravit pokaždé, když rekonstruujete dům nebo si pořídíte nový nábytek. Ale i pokud má váš majetek stále přibližně stejnou hodnotu, není od věci čas od času ověřit, zda se něco nezměnilo naopak na straně pojišťovny. Ve snaze nalákat nové klienty totiž pojišťovny pravidelně obměňují svou nabídku. Přicházejí s výhodnými balíčky, širší pojistnou ochranou nebo novými připojištěními. Klidně se tak může stát, že získáte lepší podmínky a ještě ušetříte. Obecně se doporučuje aktualizovat pojistnou smlouvu zhruba každé tři až čtyři roky.
Ani málo, ani moc
Smlouvy uzavřené na nižší pojistné částky se sice mohou zdát výhodné, protože hradíte nižší pojistné, jenže v případě škodné události zaplatí málo i pojišťovna. Ideálně by částka sjednaná ve smlouvě měla odpovídat současné hodnotě domu, bytu nebo domácnosti. „Z pojistného plnění by si člověk měl být v případě katastrofického scénáře, kdy by například výbuchem nebo požárem přišel o veškeré zázemí, schopen pořídit bydlení podobného standardu jako doposud,“ vysvětluje mluvčí pojišťovny Uniqa Eva Svobodová.
A na kolik si sjednat pojištění domácnosti? Částka by měla odpovídat celkové hodnotě vašeho majetku, od nábytku, spotřebičů a kuchyňské linky až po podlahy nebo tapety. Nezapomeňte připočítat předměty běžné denní spotřeby, třeba oblečení, knihy a kosmetiku. A pojištění se vztahuje i na věci uložené na půdě nebo ve sklepě. Na konečnou výši pojistného má ale vliv nejen částka, na kterou chcete svůj majetek pojistit, ale třeba také lokalita nemovitosti nebo způsob, jak je domácnost zabezpečena.