Řezaný nebo květináči: Několik užitečných tipů, jak vybrat vánoční stromek a pečovat o něj

A kam s ním po Vánocích?

Nejčastější variantou jsou stále řezané stromky, které se v plantážích pěstují cíleně kvůli vánočním svátkům. Ceny jsou letos stejné jako loni. Někteří ale raději dají přednost „živému“ stromku v květináči s tím, že ho na jaře umístí na zahradu nebo do přírody. Jak o ten který stromek pečovat a na co si dát pozor při výběru?

Tipy pro řezané stromky

Do horkých přetopených bytů, které jsou často v paneláku, je ideální borovička.

Pokud máte doma přiměřenou teplotu, pak můžete koupit i smrček. Oproti smrku ztepilému méně opadává smrček pichlavý.

Luxusním stromkem kamkoliv je pak jedlička. Ta je dražší, ale prakticky neopadá. V podstatě ani ve chvíli, kdy uschne.

Při nákupu stromečku si kromě toho, aby byl velikostně ideální do vašeho obýváku, dejte pozor na to, aby také nebylo opadané jehličí a polámané větve.

Ještě než stromeček dáte do vytápěné místnosti, dopřejte mu ideálně „adaptační čas“ v chladnější chodbě. Aby nezažil výrazný teplotní šok.

Doma stromek uvítá stojan se zásobníkem vody, během svátků byste mu ji pak měli průběžně doplňovat.

Ještě před usazením stromku do stojanu je třeba zaříznout zespodu malý proužek kmínku.„Aby tu vodu mohl sát, protože je jinak kmínek zatažený smolou,“ říká místopředseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků František Valdman.

A co se stromkem po Vánocích? Nemáte-li kotel na dřevo či kamna a ani nikdo ze sousedů či blízkých, kde by bylo možné suchý stromek spálit, je možnost ho rozřezat a dát na kompost. To, pokud máte zahradu. Jinak je standardem umístění stromku ke kontejneru na směsný odpad (ne do něj). Firmy pro stromky jezdí až do konce února, nemusíte proto s odstrojováním ani spěchat. Některé obchody či zahradnictví přijímají stromky zpět, někde i za peníze. Zjistěte si možnosti ve vašem okolí.

>> Jak vyrobit ozdoby a řetěz ná vánoční stromeček? Nechte se inspirovat ve videu:

Tipy pro stromky v květináčích

Máte-li zahradu či možnost vysazení stromku po Vánocích do přírody, možná uvažujete o stromku v květináči. Je ale třeba pořídit takový, který přesazení později skutečně umožňuje. Poznáte ho podle toho, že je usazený ve větším kontejneru, aby měl dostatek prostoru pro kořeny. Na trhu se prodávají také stromky v květináči, nejsou ale (ani podle popisu k produktu) k dalšímu pěstování určeny. Takové stromky mají obvykle poničené kořeny a po přesazení do půdy pak nemusí „přežít“.

Mezi nejvhodnější druhy stromků pro pěstování v kontejneru patří srmk stříbrný, nicméně volit lze i borovici nebo jedli, například kavkazskou.

Stromek by měl být pěkně rostlý. "Měla by být sytá barva jehličí a jehličí by nemělo opadávat," popsal už dříve pro Receptář prima nápadů zahradník Josef Hošek.

Pokud to půjde, vyndejte při nákupu stromek z kontejneru a zkontrolujte kořenový bal. "Podívat se na ten bal, aby byl opravdu dobře vyvinutý, aby ten stromeček mohl dobře prospívat dál," doplnil Josef Hošek.

Koupíte-li si stromek k pozdějšímu vysazení ven, neměli byste ho také, stejně jako řezaný, hned po přivezení domů umístit do obývacího pokoje. Musíte ho opatrně zvykat na vyšší teplotu. V první fázi (nicméně krátce před Vánoci) dejte stromek do světlé, ale chladné místnosti (garáž s oknem, veranda, kočárkárna…), kde je o trošku vyšší teplota než venku. Poté například do chodby či zimní zahrady. A v poslední fázi už konečně můžete definitivně umístit do obývacího pokoje.

Substrát v případě „živého“ stromku by měl být permanentně vlhký.

Stromek v květináři můžete trochu přihnojit substrátem na okrasné dřeviny.

Nejpozději po Třech králích, ideálně po týdnu, by měl stromek jít zase do chladu. Opět postupně zvykejte na nižší teploty a přesouvejte z teplé místnosti přes chodbu do garáže. A poté ven.

Ještě je možnost si jeden stromek pěstovat na období několika vánočních svátků. V takovém případě ho můžete nechat ve stejném kontejneru nebo ho přesadit do většího. Existuje i možnost stromek "adoptovat" a posléze pod odborným dohledem lesníků vysadit zjara zpátky do přírody. O takové možnosti pojednává následující video:

Ivana Kropáčková

Tagy: