reklama

raft

Výpis příspěvků ke štítku „raft“

Raftařský guru po neštěstí na Sázavě: Opravdového vodáka na řece nepotkáte, spíš turisty

Stanislav Hájek jezdí na vodu přes 50 let. Bývalý závodník a předseda rady raftingu v rozhovoru pro redakci CNN Prima NEWS s dojetím vzpomíná na časy, kdy si vodáci své lodě sami stavěli. Kdy s pádlem v ruce něco uměli. Nedávná tragédie na sázavském jezu jej utvrdila v tom, že lidé, kteří se teď po českých řekách plaví, toho o vodě často moc nevědí.

Podmínky pro vodáky jsou letos zrádné. Není ostuda jez obejít, říká expert

Aktualizováno

Úterní neštěstí na jezu řeky Sázavy stálo život dvou lidí. Předseda Svazu vodáků ČR Libor Polák v pořadu 360° na CNN Prima NEWS apeloval na všechny vodáky, aby vzhledem k neobvykle deštivému létu nepřeceňovali svoje schopnosti a chovali se na řekách zodpovědně. Zároveň také poradil, jakým způsobem se může člověk v případě nouze z divoké vody dostat.

Detaily tragédie na Sázavě: Pro topící se děti skočil jejich vedoucí, sám zemřel

Neštěstí na Sázavě má už dvě potvrzené oběti. Podle informací CNN Prima NEWS zemřel vedoucí šestice dětí, který skočil do vody a pokoušel se je zachránit, a po převozu do nemocnice také jedna dívka. Dětem se převrátil raft při sjíždění jezu u Českého Šternberka na Benešovsku. Vodákovi už se nepodařilo pomoci, i další děti skončily v nemocnici. Případem se zabývá i policie.

Neštěstí na Sázavě: U jezu se převrátil raft. Dva lidé zemřeli, další jsou v nemocnici

Při sjíždění jezu na Sázavě u Českého Šternberka na Benešovsku se měl převrátit raft. Na tom byla skupina lidí, mezi kterými mělo být i větší množství dětí. Vodák z jiného člunu jim skočil na pomoc. Neštěstí si vyžádalo dvě oběti na životě. Dalších pět lidí skončilo se zraněním v nemocnici. Na místě zasahovaly tři záchranářské vrtulníky i pět sanitek.

Dítě se utopí i v pěti centimetrech vody. Musí být pořád pod kontrolou, říká záchranář

Dvě malé děti a jeden mladý muž se utopili během jediného týdne v Česku. Dětem z Prachaticka a Českokrumlovska, kde se incidenty odehrály, nepomohli ani záchranáři s leteckou službu. Mladíka na Mělnicku našli až potápěči. „Voda je tak záludná, že stačí malá nepozornost a neštěstí je hotové,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Marek Hylebrant, vedoucí Krajského školícího a výcvikového střediska Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Hrozné, vzpomíná Pollert na děti v rozvodněné řece. Nevím, kdo při mně tehdy stál

V neděli i v pondělí umírali na rozbouřených českých řekách vodáci. V prvním případě se na Morávce převrhl raft a osmiletá dívka utonula. Podobné chvíle hrůzy – ovšem se šťastným koncem – má za sebou i zlatý olympijský kanoista Lukáš Pollert. „Hrubě jsem tu situaci podcenil,“ vzpomíná v rozhovoru pro CNN Prima NEWS na situaci, kdy také on měl strach o děti v rozbouřené řece. Jak se na divokých řekách chovat a co dělat v případě, že vás proud stáhne pod vodu?

reklama