reklama

Rakušan kvitoval Fialův státnický projev. Líbí se mi, že mluví srozumitelně a česky, řekl

Premiér Petr Fiala (ODS) má v sobě rozměr státníka. Po sobotním projevu předsedy vlády to ve vysílání CNN Prima NEWS řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten dále vyzdvihl srozumitelnost a dobrou češtinu nového premiéra.

reklama

Fiala v projevu uvedl, že Českou republiku čeká jeden z nejtěžších roků od vzniku země. Dále budeme čelit hrozbám, které musí řešit jak vláda, tak občané. „Petr Fiala má v sobě rozměr státníka. Projev, který jsme slyšeli, byl důrazný, ale nebyl ukřičený, neútočil na své politické soupeře. Jako občana mě ve chvíli, kdy ke mně premiér hovoří dobrou češtinou a srozumitelným jazykem bez výčitek a zároveň chce, abychom drželi při sobě a nalezli v sobě elementární solidaritu, uklidňuje,“ má jasno Rakušan.

Fiala situaci nelakuje na růžovo

A jak se líbil projev premiéra dalším koaličním partnerům? „Premiér popsal jasně současné hlavní problémy naší země, hovořil o principech řešení, nelakoval na růžovo,“ sdělil předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Jsem ráda, že má Česká republika v osobě Petra Fialy premiéra, který je slušný, věcný a nebojí se pojmenovat problémy, ale zároveň představit konkrétní řešení,“ napsala na Twitter předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš uvedl, že zcela souhlasí s tím, že je potřeba „s lidmi konečně hovořit otevřeně o problémech, ve kterých se naše země nachází. A že pro novou vládu musí být absolutní prioritou minimalizovat dopady na občany. Je třeba zajistit nejen okamžité formy pomoci, ale i dlouhodobá řešení a zabránit dalšímu rozdělování společnosti.“

Minulá vláda neměla evropskou linku v prioritách

Fiala také slíbil, že se budou hledat úspory. Přitom nová vláda má o tři ministry více a vzniklo dalších 74 úřednických míst, což se stalo terčem kritiky. „Jedná se o vytvoření takových ministerstev, která České republice mohou přinést výrazný prospěch. Budeme snižovat stavy úředníků. Tohle bylo potřeba, abychom novým ministrům přivedli spolupracovníky, ale ještě neproběhla systemizace, kterou slibujeme,“ vysvětlil Rakušan.

Českou republiku také v tomto roce čeká předsednictví Evropské unie. Podle Rakušana bývalá vláda „neměla takový proevropský drive“. „Evropská linka nebyla pro vládu prioritní. Předsednictví připravovali formálně. V ČR proběhnou velmi náročné akce a je potřeba připravit opatření, která tyto akce zajistí,“ upozornil šéf STAN.

Tagy:

Hlavní zprávy

V těhotenství jsem bojovala s covidem, dcera měla po porodu silnou infekci, říká Michaela

Práce korektorky je pro Michaelu Popelářovou doslova posláním. V roce 2019 přijala pozici dobrovolné korektorky pro spolek Nedoklubko, který pomáhá rodinám předčasně narozených dětí. Sama přitom toužila po miminku, které dlouho nepřicházelo. Dnes je šťastnou maminkou téměř roční holčičky, která se sice od ostatních „nedoklubkových“ dětí nenarodila předčasně, ale poporodní komplikace se jí nevyhnuly.

Německý viceadmirál odstoupil poté, co chválil Putina. Pomoci Ukrajině ale země neplánuje

Šéf německého námořnictva Kay-Achim Schönbach odstoupil kvůli svým kontroverzním výrokům na adresu Ukrajiny a Ruska, uvedla agentura Reuters. Mluvčí německého ministerstva obrany řekla, že viceadmirálova prohlášení, ať už jde o jejich obsah či formu, neodrážejí oficiální postoj Německa. Vztahy našeho západního souseda s Ukrajinou jsou však nadále napjaté. Německo se totiž staví velmi odmítavě k vojenské pomoci Ukrajině v souvislosti s hrozící ruskou invazí.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama