Rakušan kvitoval Fialův státnický projev. Líbí se mi, že mluví srozumitelně a česky, řekl

Tisková konference nové vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) má v sobě rozměr státníka. Po sobotním projevu předsedy vlády to ve vysílání CNN Prima NEWS řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Ten dále vyzdvihl srozumitelnost a dobrou češtinu nového premiéra.

Fiala v projevu uvedl, že Českou republiku čeká jeden z nejtěžších roků od vzniku země. Dále budeme čelit hrozbám, které musí řešit jak vláda, tak občané. „Petr Fiala má v sobě rozměr státníka. Projev, který jsme slyšeli, byl důrazný, ale nebyl ukřičený, neútočil na své politické soupeře. Jako občana mě ve chvíli, kdy ke mně premiér hovoří dobrou češtinou a srozumitelným jazykem bez výčitek a zároveň chce, abychom drželi při sobě a nalezli v sobě elementární solidaritu, uklidňuje,“ má jasno Rakušan.

Fiala situaci nelakuje na růžovo

A jak se líbil projev premiéra dalším koaličním partnerům? „Premiér popsal jasně současné hlavní problémy naší země, hovořil o principech řešení, nelakoval na růžovo,“ sdělil předseda KDU-ČSL a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

„Jsem ráda, že má Česká republika v osobě Petra Fialy premiéra, který je slušný, věcný a nebojí se pojmenovat problémy, ale zároveň představit konkrétní řešení,“ napsala na Twitter předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš uvedl, že zcela souhlasí s tím, že je potřeba „s lidmi konečně hovořit otevřeně o problémech, ve kterých se naše země nachází. A že pro novou vládu musí být absolutní prioritou minimalizovat dopady na občany. Je třeba zajistit nejen okamžité formy pomoci, ale i dlouhodobá řešení a zabránit dalšímu rozdělování společnosti.“

Minulá vláda neměla evropskou linku v prioritách

Fiala také slíbil, že se budou hledat úspory. Přitom nová vláda má o tři ministry více a vzniklo dalších 74 úřednických míst, což se stalo terčem kritiky. „Jedná se o vytvoření takových ministerstev, která České republice mohou přinést výrazný prospěch. Budeme snižovat stavy úředníků. Tohle bylo potřeba, abychom novým ministrům přivedli spolupracovníky, ale ještě neproběhla systemizace, kterou slibujeme,“ vysvětlil Rakušan.

Českou republiku také v tomto roce čeká předsednictví Evropské unie. Podle Rakušana bývalá vláda „neměla takový proevropský drive“. „Evropská linka nebyla pro vládu prioritní. Předsednictví připravovali formálně. V ČR proběhnou velmi náročné akce a je potřeba připravit opatření, která tyto akce zajistí,“ upozornil šéf STAN.

Tagy: