Byl povrchní. Pojmenoval problémy, ale nenaznačil řešení, pustil se Okamura do Fialy

Tomio Okamura

Nový premiér mluvil klidně, ale jeho projev byl hodně povrchní, pustil se šéf hnutí SPD Tomio Okamura do premiéra Petra Fialy (ODS). Předseda vlády prý správně pojmenoval problémy, ale nenastínil řešení.

Fiala v přibližně devítiminutovém novoročním projevu varoval před třemi největšími hrozbami, kterým Česko bude v roce 2022 čelit. Jde podle něj o vzrůstající inflaci, koronavirovou pandemii a cenu energií.

„Nový pan premiér mluvil klidně, ale dost mě zarazilo, že projev byl hodně povrchní. Správně pojmenoval klíčové oblasti, ale očekával jsem, že nastíní nějaká reálná řešení,“ zhodnotil projev ve vysílání CNN Prima NEWS šéf opozičního hnutí SPD Tomio Okamura.

Fiala mimo jiné uvedl, že od minulé vlády Andreje Babiše (ANO) není pořádně připravené české předsednictví v Evropské unii. „O předsednictví víme, že je to divadlo. Opravdu iritující je, že se musí ptát v Bruselu. To je šílené, je to jako nevolnictví,“ uvedl Okamura.

Projev se nelíbil ani bývalé ministryni financí Aleně Schillerové. „Je to obrovské zklamání. To není to, co Petr Fiala sliboval. Měla jsem pocit, že pokračuje volební kampaň o zkrocení inflace, ale neslyšíme jak. Když mluvil o populismu, vůbec jsem mu nerozuměla,“ prohlásila.

Podotkla, že inflace odejde během roku a půl či dvou, stejně jako přišla. „Ozbrojeným složkám se dá ve vztahu k inflaci pakatel. Začali úplně špatně, přitom od 1. ledna se zvedají platy ústavních činitelů o šest procent, to jsou tisíce korun měsíčně,“ konstatovala.

Šlachta: Hezké sliby rozumných řešení

Schillerová prý slyšela tři rozdílné projevy. „Smířlivý projev předsedy Senátu Miloše Vystrčila, smířlivý projev expremiéra Andreje Babiše na jeho sociálních sítích a projev vykopávající příkopy od Petra Fialy,“ zdůraznila.

A ani šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta nebyl spokojený. „Fialův projev? Krásná ukázka toho, jak se liší slova a činy nové vlády. Hezké sliby rozumných řešení. OK, ale jejich prvních 14 dní nám přineslo akorát další nové ministry a jejich úředníky, rozpočtové provizorium, další chaos v covidových opatřeních. A nástup Kalouska do VZP,“ napsal na Twitteru.

Tagy: