reklama

Nový ministr průmyslu? Síkela nemá žádné byznysové pozadí, ocenil kandidáta Rakušan

Kandidát na post ministra průmyslu a obchodu Jozef Síkela je člověk s praktickou zkušeností, který nemá byznysové pozadí. Pro CNN Prima NEWS to uvedl lídr Starostů Vít Rakušan. „Pan premiér jeho životopis viděl a mám pocit, že je spokojený,“ dodal.

reklama

„Měli jsme čtyři adepty, nebylo by ale fér je všechny jmenovat. Výbor hlasoval a musím říct, že Jozef Síkela zvítězil s velkou převahou, získal asi 70 procent, tudíž hlasování bylo jednoznačné,“ nastínil pro CNN Prima NEWS předseda hnutí STAN, jak probíhal výběr kandidáta.

Investor Síkela má podle Starostů dostatečné předpoklady, aby ministerský post zvládl. „Pohyboval se ve vrcholných sférách finančnictví, je to makroekonom. Má ucelený pohled na nejen český, ale i evropský byznys. Zná nejnovější trendy a má velmi dobré vztahy s mnoha lidmi v byznysu napříč Evropou. Je jazykově kompetentní,“ vyzdvihl Rakušan jeho přednosti.

Síkela je podle něj člověk, který na mezinárodní úrovni bude dobře reprezentovat zájmy České republiky. „Nikdy nebyl členem žádné politické strany, ani před listopadem 89, naopak byl aktivní v listopadových událostech ve studentském hnutí. Je to člověk, který STAN dlouhodobě – co se tématu průmyslu týče – podporoval,“ sdělil.

Investor přicházející ze Slovenska v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání. Podobné problémy u nového kandidáta Rakušan nečeká.

„Pan Síkela působil ve funkcích, kde vždy bral nějaký plat, není to člověk, které by měl vlastní byznysové pozadí. Nemáme žádné informace, že by z jeho minulosti mělo být něco překážkou,“ podotkl. Návrh již předal premiérovi nastupující vlády Petrovi Fialovi. „Poslal jsem panu premiérovi životopis pana Síkely a měl jsem pocit, že je spokojen. Radši že tam bude člověk, který má praktickou zkušenost, než osoba s úřednickým backgroundem,“ dodal Rakušan.

Premiér Petr Fiala (ODS) označil Síkelu za zkušeného manažera, setká se s ním kvůli prioritám resortu. „V následujících dnech se s ním setkám, abychom probrali priority resortu,“ doplnil.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama