CNN Prima News ministr průmyslu a obchodu

ministr průmyslu a obchodu

Výpis příspěvků ke štítku „ministr průmyslu a obchodu“

Síkela: Elektřina v příštím roce možná zdraží. Odběratelé si připlatí nejvýš do deseti procent

Elektřina v příštím roce českým odběratelům možná plošně zdraží, nejvýše do deseti procent. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to připustil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Věří, že případné zdražování bude mírné, nevyloučil ani variantu setrvání cen, pravděpodobnost, že se tak stane, je příliš malá. Důvodem růstu cen je převedení části poplatku na obnovitelné zdroje energie zpět na odběratele.

Výrobci elektřiny zaplatí odvod z příjmů, schválili poslanci. Protiústavní, zlobí se ANO

Poslanecká sněmovna schválila odvody z nadměrných příjmů výrobců elektřiny. Stát by na nich měl získat asi 80 miliard korun. Peníze pak mají sloužit ke kompenzacím za vysoké ceny energií. Zákon ale musí ještě projednat Senát a podepsat prezident. Pro novelu, která zavádí horní hranici ceny elektřiny u výrobců, hlasovalo 80 poslanců ze 146 přítomných, opoziční kluby ANO a SPD návrh legislativy po celou dobu jednání kritizovaly – podle nich by mohl být proti ústavnímu pořádku.

Nabádá Síkela k obcházení pravidel? Velkým firmám radí, jak si zajistit levné energie

Vláda zastropovala ceny energií, ale zatímco pro domácnosti a malé a střední firmy se strop týká neomezeného objemu spotřeby, pro velké podniky budou platit jiná pravidla. Elektřinu za státem garantovanou nižší cenu získají jen do 80 procent své roční spotřeby, na levnější plyn je limit 4 200 megawatthodin. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) však velkým firmám poradil, jak omezení obejít. A nebyl to zrovna košer recept.

Česko u zemí EU sonduje, jak vyřešit energetickou krizi. Existují dva návrhy, říká Síkela

Mimořádná evropská rada pro energetiku, kterou ČR jako předsednická země svolala na pátek do Bruselu, bude probírat dva návrhy možných řešení vysokých cen energií. Česko nyní jako předsednická země zjišťuje názory jednotlivých členských zemí na dané návrhy, ve středu chce zveřejnit takzvaný předsednický souhrn, který postoje jednotlivých zemí shrnuje. Rada v pátek přijde s řešením, řekl novinářům ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Síkela: Trh s energiemi přestal fungovat. Evropa musí oddělit ceny plynu a elektřiny

Mimořádná evropská rada pro energetiku se uskuteční v pátek 9. září. Svolal ji ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Trh s energiemi přestal podle něj fungovat a Evropa musí oddělit ceny plynu od cen elektřiny. Rada bude projednávat i návrh na stanovení maximální ceny plynu, který se využívá pro výrobu elektřiny. Síkela to v pondělí řekl novinářům. Stanovení maximální ceny plynu je podle něj funkční a méně nákladné řešení, které by mělo srazit ceny elektřiny dolů.

Síkela a poslanci hájí úsporný tarif. Proč ale není příspěvek vyšší a kdo na něj nedosáhne?

Domácnosti by mohly mít topnou sezónu levnější až o 16 tisíc korun. Po měsících příprav prošel poslaneckou sněmovnou návrh, který vládě umožní zavést úsporný energetický tarif pro domácnosti. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) obhajoval svá opatření před zákonodárci, přesnou výši příspěvku a další podrobnosti ale doprovázelo několik nejasností. Jak je to s maximální částkou pomoci a s lidmi s trvalým bydlištěm na chalupách?

Ministr Síkela se ostře pustil do Schillerové: Jsme kvůli vám best in inflation

Sněmovna se ve čtvrtek zabývala řešením energetické krize. I tohle téma doprovázely ostré hádky. Poprvé na sebe významněji upozornil nový ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN), který se pustil především do bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Kritizoval ji za současnou vysokou inflaci a rozhazování peněz. Přiznal se i k tomu, že často chodí do Sokolovny v Průhonicích, která patří Andreji Babišovi, a nestydí se za to.

KOMENTÁŘ: Ministra, nechceš dělat ministra? Jak Fialova vláda trpí personální nouzí

Vláda Petra Fialy (ODS) ještě ani nenastoupila do funkce a už má za sebou ztráty několika květinek. Skutečnou raritou je pak „demise“ designovaného ministra průmyslu a obchodu Věslava Michalika, kterého do funkce nominovalo hnutí STAN. A jeho nástupce se hledal několik dní. Jak je to možné? To je už česká politika natolik vyprázdněná, že ani funkce člena vlády není dostatečným lákadlem?

STAN navrhl nového ministra průmyslu místo Michalika. Jde o slovenského finančníka

Novým kandidátem hnutí Starosové a nezávislí (STAN) na ministra průmyslu a obchodu je manažer, dlouholetý člen vedení Erste Group a investor Jozef Síkela. Jeho nominaci schválil o víkendu celostátní výbor STAN, informovalo v pondělí hnutí v tiskové zprávě. Síkela v navrhované budoucí sestavě vlády Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN nahradil místopředsedu Starostů Věslava Michalika, který se nominace vzdal minulý týden kvůli spekulacím o svém podnikání.