reklama

Rakušan: Základním vzkazem v krajských volbách je ukázat, že ANO lze porazit

Kdo by měl být na evropském sankčním seznamu Bělorusů? Jak reagovat na výhružná vyjádření Číny? A co je třeba učinit k volební porážce hnutí ANO premiéra Andreje Babiše? Na tyto a další otázky odpovídal v pořadu K věci Marie Bastlové předseda hnutí STAN a poslanec Vít Rakušan.

reklama

Bývalý starosta Kolína v pořadu K věci nejprve mluvil o situaci v Bělorusku. Dle něj je velmi pozitivní, že ČR reaguje kriticky na kroky tamního autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka vůči demonstrantům a je potřeba, aby protestující cítili z evropských států dlouhotrvající podporu. „Vyjádříme pohoršení a zvykneme si na to, že v Bělorusku jsou demonstrace,“ obává se Rakušan.

Na sankčním seznamu lidí z Běloruska by podle něj Lukašenko neměl chybět. „Myslím, že by na něm měl být samotný prezident,“ řekl Rakušan a dodal, že na onom seznamu by měli být také prezidentovi blízcí spolupracovníci či lidé, kteří stojí za rozkazy, které vedly k akcím proti demonstrantům.

K tématu

V pořadu K věci zazněla i zmínka o cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) a jeho delegace na Tchaj-wan. Tu Rakušan podporuje a vadí mu kritika ze strany Číny. „Mě mrzí, že čínská strana pokračuje v rétorice, kterou zahájili proti Kuberovi. Čína se k nám chová jako ke státu, který není suverénní,“ zhodnotil šéf hnutí STAN.

Cílem krajských voleb je ukázat, že ANO je porazitelné

Bývalý starosta Kolína mluvil také k nadcházejícím krajským volbám. Jeho hnutí STAN by chtělo získat pět postů hejtmana, přičemž aktuálně má pouze hejtmana v Libereckém kraji, kde jím je Martin Půta. Za nejklíčovější považuje Středočeský kraj, kde vládne koalice ANO, ČSSD a KSČM v čele s hejtmankou Jaroslavou Pokornou Jermanovou (ANO). „V případě úspěchu ve volbách by se zde mohla vyzkoušet spolupráce s Piráty či ODS,“ dodal Rakušan.

K tématu

Za základní vzkaz ve volbách pak považuje především to, že hnutí ANO premiéra Andreje Babiše je porazitelné. „Je to základní vzkaz, (volby) mohou přinést úspěch opozice, mohou ukázat, že této zemi nevládne jedno hnutí, jeden člověk, jeden koncern,“ dodal Rakušan.

V souvislosti s hnutím ANO odsoudil plošné rozdávání peněz seniorům, které jim zajistí 5000 Kč takzvaného rouškovného. „Je to samozřejmě předvolební dárek z peněz nás všech,“ řekl Rakušan s tím, že on sám by byl pro to dát finanční podporu lidem, kteří jsou skutečně v nouzi, přičemž konkrétně zmínil samoživitele a samoživitelky.

Rakušan v pořadu K věci také připomněl, že původně usiloval o širokou koalici opozičních stran. Tato varianta se však jednotlivým partajím příliš nezamlouvala. Proto se tedy rozběhla jednání mezi stranami o možné spolupráci. Zároveň však nevidí problém v tom, že jeho STAN jedná hned s několika subjekty. Odmítat jednání s ODS či Piráty považuji za krátkozraké,“ zakončil šéf hnutí STAN.

K tématu

Tagy: pořady K věci

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Metnar: Mimořádné zasedání vlády má schvalovat vyslání amerických vojenských lékařů do ČR

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o mimořádné svolání vlády. Kabinet by měl schválit nabídku Spojených států amerických na vyslání vojenských lékařů a zdravotníků do Česka, kde by měli pomáhat s bojem proti koronavirové pandemii. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve středu uvedl, že příští týden dorazí do Česka tým 28 lékařů Národní gardy z amerických států Nebraska a Texas.

reklama
Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť
Zachvátí USA po volbách občanská válka? Lidé si připravují zásoby jídla i střeliva
Někteří lékaři už ani nepotřebují normální oblečení, říká o situaci v USA Konvalina
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
Další články
reklama
reklama