reklama

Nevěřte zpochybňovačům. Drsné záběry ze Slovenska ukazují realitu v nemocnicích

Záběry na demonstranty a zpochybňovače pandemie spolu s covidovými pacienty bojujícími o život. Slovenské ministerstvo zdravotnictví se drsným videem snaží obyvatele, kteří nemoc COVID-19 zlehčují, upozornit, že nejde o žádnou „chřipečku“. Video nazvané Realita v nemocnicích versus fikce na internetu cílí na ty, kteří popírají vážnost situace.

reklama

Slovenské ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo video na Facebooku. Obsahuje záběry z nemocnice, kde nakažení pacienti bojují o život. V kontrastu je doplňují bouřící davy na demonstracích či popírači pandemie. Video má sloužit k tomu, aby si lidé uvědomili, že situace ve slovenských nemocnicích je náročná, mnoho pacientů přichází o život a nemocniční lůžka se rychle zaplňují.

K tématu

I přesto, že odborníci stále dokola vysvětlují nebezpečnost koronaviru, jsou i na Slovensku ve stále unavenější společnosti čím dál tím víc slyšet nesouhlasné názory. Často vycházejí z neověřených či zmanipulovaných informací. Mezi obyvateli získávají podle expertů na popularitě i kvůli zhoršující se ekonomické situaci. Vyzdvihováni jsou často i lidé, kteří přímo popírají závažnost situace.

Na Slovensku v neděli přibylo 860 pozitivně testovaných lidí RT-PCR testy a 2 824 antigenními. Hospitalizovaných s covidem je 3 033 lidí, z toho jich 228 leží na JIP a 251 potřebuje podporu umělé plicní ventilace. V neděli přibylo 89 mrtvých s prokázanou nákazou, a celkový počet úmrtí tak na Slovensku vystoupal na 3 007.

I v Česku lidé zpochybňují vážnost situace

V Česku je situace o něco horší. V neděli sice přibylo 4 283 nakažených, což je o zhruba dva tisíce méně než před týdnem, v uplynulém týdnu ale počty nově nakažených stoupaly až k 17 tisícům denně. Nemocnice v Královéhradeckém a Karlovarském kraji jsou na hraně kapacit a prosí o pomoc. Situace se zhoršuje i na Zlínsku a v Moravskoslezském kraji. V nemocnicích leží v současnosti zhruba 7 300 lidí nakažených covidem a asi 1 100 z nich vyžaduje intenzivní péči.

K tématu

Lidé i přesto vážnost situace popírají. V neděli se na Staroměstském náměstí v Praze konala demonstrace, které se zúčastnily skoro tři tisíce lidí. Když organizátoři vyzývali, aby demonstranti měli roušku a dodržovali rozestupy, vysmáli se jim. Skandovali, že chtějí svobodu a ať je vláda neomezuje nesmyslnými nařízeními. Nejhorší scénář pandemie přitom podle šéfa ÚZIS Ladislava Duška ukazuje, že koncem měsíce bude v Česku přibývat přes 30 tisíc nakažených denně.

Dříve jsem pochyboval, teď už mám respekt

Právě protesty odpůrců protikoronavirových opatření se na videu slovenského ministerstva zdravotnictví objevují vedle pacientů trpících těžkým průběhem nemoci COVID-19. „Ministerstvo zdravotnictví přineslo video, při kterém se už neotevřou oči jen skutečným ignorantům,“ soudí deník Nový Čas.

Podobné poselství videa je zřejmé i od pacienta, který na konci mluví. „Dříve jsem o tom pochyboval, teď už mám respekt,“ řekl do kamery. „To by řeklo 2 521 Slováků, kteří podlehli nemoci COVID-19,“ upozorňuje dál video, které bylo zveřejněno minulý týden.

K tématu

Tagy: nemocnice Slovensko demonstrace realita pandemie úmrtí pandemie Ministerstvo zdravotnictví smrt koronavirus COVID-19

Další hlavní zprávy

Historie

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky

Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Koronavirus

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se rizikovým číslům zatím vyhýbá. Směřuje „jen“ k 5000 nakažených denně

Česko se zatím vyhýbá nejkrizovějším číslům šíření nákazy koronavirem, která představilo minulý týden ministerstvo zdravotnictví. Šéf Ústavu zdravotnických studií a statistiky Ladislav Dušek prezentoval čtyři scénáře vývoje, které se odvíjí od reprodukčního čísla. To je aktuálně mezi 0,7 až 0,8 – což znamená, že směřujeme k tomu nejlepšímu výhledu. Přesto se zatím nechystají žádná rozvolnění. Důležité je přečkat nápor v nemocnicích.

Před 35 lety se Tatra poprvé předvedla Dakaru. Proslavily ji pověstné čapí nohy
Evropský soud přerušil jednání o české žalobě kvůli zastaveným dotacím pro Agrofert
Češi v roce 2020 nakupovali více ovoce než zeleniny. Oblíbená byla hlavně jablka
Nemám být tak rychlá. Herečka Jiřina Bohdalová skončila v nemocnici, uklouzla na náledí
Der Spiegel o Česku: Nemocnice na hraně kapacit, ale převážila hrdost miliardáře Babiše
reklama
reklama
Babiš očkování předstíral, říkají Romové z Vítkovic a odmítají vakcínu

Reportáž

Domácí zpravodajství

Dvouletá holčička poráží covidový syndrom. Brzy by mohla být z nemocnice doma
Nákaza se přestává šířit. Klesá PES, počet nakažených i lidí v nemocnicích
Rakev a koňský povoz. Desítky lidí přišly před dům Blatného demonstrovat proti opatřením
Další články
reklama
reklama