reklama

Řeči o rasismu jsou útokem na demokracii, odsoudil Bidena šéf Klausova institutu

„V jeho projevu mě zarazily zmínky o systematickém rasismu, to jsou hesla, pod kterými probíhá útok na americkou historii a demokracii,“ řekl k inauguraci Joea Bidena šéf Institutu Václava Klause Jiří Weigl. V pořadu 360° CNN Prima NEWS. diskutoval bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.

reklama

Podle Weigla je poukazování na systematický rasismus zakořeněné v americké společnosti „radikální levicovou agendou“. „Místo aby se snažili rasismus omezit, tak jej tím prohlubují,“ řekl v pořadu 360° CNN Prima NEWS. „Pod tímto heslem se bouraly památníky otců zakladatelů,“ vrátil se k událostem přelomu loňského jara a léta, kdy se Spojené státy vyrovnávaly s otrokářskou minulostí.

Výkonný ředitel Institutu Václava Klause dále zmínil, že řada lidí spoléhá na Bidenovy zkušenosti. „Sázejí na jeho praxi a na to, že bude Ameriku vést konzervativním demokratickým způsobem. Je však možné, že je trojským koněm radikální levice demokratické strany,“ obává se Weigl.

K tématu

Ačkoliv je bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář za změnu v Bílém domě na rozdíl od Weigla rád, na příliš krajní demokraty upozornil taktéž. „Bude se muset vypořádat i s extrémními demokraty, kteří by Ameriku chtěli vést téměř k socialismu,“ upozornil. Podle něj se bude muset Biden soustředit na spolupráci s umírněnými republikány i demokraty, aby se mu podařilo sblížit znepřátelené tábory.

Kolář míní, že Amerika byla rozpolcená už před příchodem Donalda Trumpa. „Už za prezidenta Obamy bylo patrné, jak se dva tábory přestaly poslouchat a začaly se nenávidět,“ řekl. „Trump není důvodem, ale produktem rozdělení americké společnosti, a dobře s tímto rozdělením pracoval,“ dodal někdejší diplomat.

Weigl na rozdíl od Koláře považuje Trumpa za úspěšného prezidenta a naopak podezírá novou hlavu státu, že nebude ochotna jít vstříc Trumpovu elektorátu. Podle ekonoma toho 45. prezident Spojených států dokázal mnoho, vzhledem k tomu, pod jakým tlakem svých odpůrců byl.

S tím bývalý velvyslanec zásadně nesouhlasí. „Donald Trump pro mě byl ztělesněním nejhorších vlastností, které může člověk – potažmo politik – mít. Hodnotím jej velice špatně,“ řekl. Soudí, že Joe Biden bude mít na rozdíl od svého předchůdce podporu většiny demokratického tisku v USA i ve světě.

K tématu

Další hlavní zprávy

Partie

Sledujte ŽIVĚ Partii: Arenberger o rychlém rozvolňování i očkovací strategii

Sledujte ŽIVĚ Partii: Arenberger o rychlém rozvolňování i očkovací strategii

Česko řeší rekordní schodek státního rozpočtu. Je skutečně jeho hlavním viníkem COVID-19? Nejen tím se budou v nedělní Partii na CNN Prima NEWS zabývat ministryně financí Alena Schillerová, Jan Skopeček z ODS a Lukáš Wagenknecht z Pirátů. V další části pořadu bude o současné epidemické situaci diskutovat ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO).

Do wehrmachtu jsem musel v sedmnácti, říká poslední z Čechů v Hitlerově armádě
Další odhalené informace o Hamáčkově cestě do Moskvy: S přípravami pomáhal i Hrad
Přestaňte do manžela kopat, už kvůli našim dětem, apeluje Křížková na veřejnost
Za sobotu přibylo 717 případů covidu. Od září jsme se poprvé dostali pod tisícovku
reklama
reklama
Jágr vs. děti. Proč jsi nosil dlouhé vlasy jako holka? ptaly se drsně legendy

Hokej

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama