reklama

Biden: Amerika musí být znovu majákem světa, budu prezidentem všech

Nově inaugurovaný 46. prezident Spojených států amerických ve svém prvním projevu apeloval na jednotu. Odkazoval zejména na společného nepřítele v podobě pandemie. Podle českých pozorovatelů byla řeč příliš roztříštěná.

reklama

„Toto je den Ameriky, toto je den demokracie, už dlouho byla Amerika testována, ale naše země povstala. Slavíme vítězství demokracie. Byla vyslyšena vůle lidu. Díváme se kupředu, jsme optimističtí, jsme odvážní. Jsme skvělý národ, jsme skvělí lidé,“ začal nový prezident USA svůj projev.

Amerika podle něj bude muset v nadcházejících letech hodně vybudovat, ale výměnou za to mohou lidé mnohé získat. Vyjádřil politování nad ekonomickými ztrátami i ztrátami na životech, za nimiž stojí pandemie koronaviru. „Ale musíme nadále bojovat za spravedlnost pro všechny,“ snažil se povzbudit Američany.

K tématu

Biden slíbil, že chce rozpolcenou Ameriku sjednotit a upozornil zejména na to, co mají občané jeho země společné. „Američany definuje láska, důstojnost, čest a pravda. V posledních týdnech jsme se bolestně poučili o tom, že existují lidé, kteří vykládají lži. Je povinností lídrů, abychom ctili ústavu a porazili lži,“ řekl při svém projevu.

Bude prý prezidentem všech, i těch, kteří jej nevolili. „Musíme ukončit válku modrých proti červeným. Vesnice versus město,“ vyjmenoval. V inaugurační řeči se snažil naznačit jednotnou cestu potřebnou pro zdárné zvládnutí koronavirové nákazy.

Stojí před námi smrtící nepřítel, pandemie, proti kterému musíme stát jako jeden národ. Jak říká bible, když vydržíte těžkou noc, přijde radostné ráno,“ zmínil nový prezident USA. Následně pronesl modlitbu za oběti pandemie.

„Dávám vám své slovo. Vždy budu s vámi. Budu bránit ústavu, demokracii i Ameriku. Dám vše, co můžu, abych vám sloužil. Nebudu upřednostňovat ničí zájmy. Postavíme příběh Ameriky na světle a naději. Bude to příběh skvělosti a dobroty. Je to příběh, který by nás měl inspirovat. Naši předchůdci nám říkali: ‚Amerika byla majákem pro celý svět‘. A my v tom musíme pokračovat. Ať bůh požehná Americe, děkuji, Ameriko,“ uzavřel Biden svůj projev.

Svoboda: Biden chtěl být patetický, chyběla struktura

Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody se v prvním Bidenově projevu ukázal propastný rozdíl mezi ním a Barackem Obamou. „Obama byl skvělý řečník a jeho projevy měly vnitřní strukturu. Na můj vkus se Biden vracel k jednomu tématu znovu a znovu, a tím chtěl být patetický,“ okomentoval pro CNN Prima NEWS.

Také bývalý velvyslanec v USA Michael Žantovský se k první řeči 46. prezidenta USA vyjádřil spíše kriticky. Podle jeho názoru byla neucelená a nebylo jasné, odkud kam vede. Kriticky hodnotil také přílišný důraz na to, že jedna část společnosti zvítězila. „V této situaci měl ocenit aspoň něco, co vykonal Trump, například že podstatně pomohl řešit situaci na Blízkém východě. Bylo by to dobré po takto vypjatém boji,“ zhodnotil.

Další hlavní zprávy

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Přesvědčí ČSSD ministry za ANO o uzavření podniků? Vláda jedná o dalším zpřísnění

Sledujte ŽIVĚ: Přesvědčí ČSSD ministry za ANO o uzavření podniků? Vláda jedná o dalším zpřísnění

Kabinet Andreje Babiše má před sebou další jednání vlády. Na něm by se měli ministři opět bavit ještě o tvrdších opatřeních, než jaká platí dnes. Podle ČSSD je třeba omezit a částečně i uzavřít podniky, jinak současná už tak tvrdá opatření nezaberou a za tři týdny budeme tam, kde jsme nyní. Na jednání se bude opět řešit i vyšší nemocenská a testování ve firmách. Tiskovou konferenci po jednání vlády, která je zatím plánována na 17:00, sledujte na CNN Prima NEWS živě.

Peníze pro strádající umělce? Na kulturní kompenzace jen tak někdo nedosáhne
Začaly kontroly mezi okresy. Lidé si dávají echo, jak se vyhnout policistům
Zeman: Že covid vychcípá v létě? Ať zrůdní pseudoodborníci typu Pekové zalezou pod zem
Klepu se a brečím. Jsme na tom hůř než všichni, stěžuje si Babišová
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Praktičtí lékaři: Pokud se chcete nechat očkovat u svého lékaře, hlaste se přímo u něj
Rok s koronavirem. Připomeňte si zlomové okamžiky od prvního případu po tisíce obětí
Další články
reklama
reklama