Peking ve středu uvalil sankce na 28 amerických činitelů včetně dosluhujícího ministra zahraničí Mikea Pompea, a to kvůli vměšování se do vnitřních záležitostí Číny. S odvoláním na prohlášení čínského ministerstva zahraničí o tom informovala agentura Reuters.
Peking krok oznámil ve čtvrtek brzy ráno pekingského času (středa večer SEČ), jen několik minut poté, co se prezidentského úřadu ve Spojených státech ujal nástupce Donalda Trumpa Joe Biden.
Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že 28 sankcemi stižených lidí „plánovalo, propagovalo a provedlo sérii šílených kroků, kterými se těžce vměšovali do vnitřních záležitostí Číny, podkopávali čínské zájmy, urazili čínský lid a závažně narušili čínsko-americké vztahy“.
Mezi činiteli jsou kromě Pompea i další lidé Trumpovy administrativy. Peking jmenoval exministra zdravotnictví a sociálních služeb Alexe Azara, který minulý týden rezignoval, a Pompeova náměstka Keitha Kracha. Oba činitelé nedávno navštívili Tchaj-wan, který Peking považuje za svou vzbouřeneckou provincii.
Sankce Čína uvalila i na velvyslankyni USA při OSN Kelly Craftovou, která minulý týden telefonicky hovořila s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Dále se omezení týkají Trumpových poradců Petera Navarra a Roberta O'Briena či bývalého Trumpova stratéga Stevea Bannona a někdejšího bezpečnostního poradce Johna Boltona.
„Tito jedinci a jejich nejbližší rodinní příslušníci mají zakázaný vstup do pevninské Číny, Hongkongu a Macaa. Oni a jejich firmy a instituce s nimi spojované mají také zakázáno s Čínou udržovat obchodní styky,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení.
Vztahy mezi Čínou a Spojenými státy jsou dlouhodobě napjaté a v posledních letech se ještě více zhoršily. Tento měsíc Peking popudilo rozhodnutí Washingtonu zrušit své vnitřní restrikce, které po desetiletí platily pro styk mezi americkými činiteli a jejich protějšky na Tchaj-wanu.