reklama

Covid mohla šířit pečovatelka, řekl ředitel domova důchodců. Ta teď chce peníze a omluvu

Pečovatelka domova důchodců ve Velkých Hamrech na Jablonecku žaluje svého nadřízeného. Ředitel domova médiím řekl, že mohla nakazit koronavirem jednoho seniora, který později nemoci podlehl. Doplnil přitom, že nebyla očkovaná. Žena teď žádá omluvu i finanční odškodnění.

reklama

Pětaosmdesátiletý senior podlehl covidu na počátku června, a to přesto, že byl proti nemoci očkovaný. Ředitel domova tehdy uvedl, že ho mohla nakazit jedna z pečovatelek. „Jedna z variant je, že pečovatelka, která ho ošetřovala, nebyla očkovaná. A tato pečovatelka je pozitivní, i s celou rodinou,“ řekl štábu CNN Prima NEWS Čestmír Skrbek.

„Senior měl sice obě dávky, ale od očkování uběhlo už několik měsíců a zřejmě neměl dostatek protilátek,“ dodal tehdy.

Tvrzení o možném podílu pečovatelky na úmrtí klienta teď ředitel domova bude muset obhajovat před soudem. Pečovatelka, která s médii hovořit odmítá, na něj podala žalobu. Podle jejího advokáta  ředitel domova takovou informaci nesměl zveřejnit. „Zejména v situaci, kdy se jedná o tak citlivé informace, které jsou chráněny, tedy informace o zdravotním stavu,“ uvedl právník Tomáš Nielsen.

Výrokem ředitele domova se zabývá i Úřad na ochranu osobních údajů, který dostal podnět. „V souhrnu měly být poskytnuty takové informace, z nichž bylo zřejmé, že šlo o konkrétního zaměstnance domova důchodců, jednalo se tedy o informace o identifikovatelné osobě. Ošetřovatelku měly identifikovat třetí osoby z jejího okolí,“ uvedl mluvčí úřadu Karel Paták.

Zpřístupňovat takové informace o zaměstnanci ve výše uvedeném rozsahu právo podle něj nedovoluje. „Zaměstnavatel je oprávněn zpracovávat údaje v rámci pracovněprávního vztahu, nikoliv je publikovat či předávat médiím,“ doplnil Paták.

Kruté reakce na sociálních sítích

Advokát Nielsen zdůrazňuje, že jeho klientku věc velmi negativně poškodila v očích veřejnosti. „Představte si, že byste se ocitli v situaci, kdy by vaše jméno někdo spojoval s úmrtím jiné osoby. Reakce na sociálních sítích byly zpočátku velmi kruté,“ řekl právník s tím, že negativním útokům měla čelit celá rodina pečovatelky.

Ředitel domova se nyní k žalobě vyjadřovat nechce. Štábu CNN Prima NEWS řekl, že mu to poradil jeho právník. „Říkám to na rovinu, teď se k tomu vyjadřovat nebudu, určitě se k tomu ještě dostaneme, až nastane správný čas,“ uvedl stručně.

Případ rozpoutal diskusi o případném povinném očkování zaměstnanců v sociálních službách. Podle náměstka hejtmana Libereckého kraje, který je zřizovatelem domova ve Velkých Hamrech, bude kraj usilovat o legislativní změnu. „Chtěli bychom, aby očkování pracovníků v sociálních službách bylo povinné. V téhle chvíli to nařizovat nemůžeme, protože to zaměstanci nemají v pracovních smlouvách. U těch pečovatelek, které očkování odmítly, mám informace, že odpor je poměrně rezolutní,“ řekl Petr Tulpa.

Tagy:

Hlavní zprávy

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40
Finance

Čeká nás špagetový „hladomor“. Neúroda obilí zdraží těstoviny a pečivo, chleba bude za 40

Jako by nestačilo, že rostou ceny průmyslových surovin, energetických komodit nebo stavebního materiálu. Na spotřebitele se žene další vlna zdražování, za kterou tentokrát může horší úroda obilí a zejména tvrdé (semolinové) pšenice. Je tak jisté, že nahoru půjdou ceny pečiva a kvalitnějších, ale i těch obyčejných těstovin. Zdražení již dříve oznámily také pivovary.

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

reklama

Domácí zpravodajství

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama