reklama

Registr očkovaných proti covidu zatím neexistuje. Bude brzy, slibuje Blatný

Vakcínu proti koronaviru si do ramene nechali píchnout v Česku první lidé. Centrální registr očkovaných ale zatím neexistuje. Nemocnice, kde už vakcíny mají, to proto řeší po svém. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by ale systém měl začít fungovat již brzy. Každý pacient tak kromě papírového potvrzení dostane i to elektronické.

reklama

„Spustíme ho určitě velmi brzy, v řádu dní. Aby od doby, kdy začnou jezdit pravidelné dávky, byl systém plně funkční. Nemocnice zatím očkované pacienty zanáší do vlastních databází. Navíc musí i do centrálního Informačního systému infekčních nemocí, stejně jako v Liberci, kam první dávky dorazí poslední prosincový den,“ vysvětluje Blatný. Registr by měl být připravený v lednu, přesné datum ale nikdo zatím nezveřejnil.

V Liberci prý v tuto chvíli neexistuje převodní můstek mezi nemocničním systémem a systémem ISIN. „Znamená to pro nás nutnost dvojnásobné byrokracie. Personál, který už je hodně přetížený, musí ten záznam psát dvakrát,“ říká mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Říčář.

Vláda by měla spolupracovat s kraji

Ve Fakultní nemocnici v Brně pomáhá s registrací proočkovaných pacientů šest lidí, kteří přišli z Brněnské hvězdárny. Zadávají osobní data zdravotníků, kteří byli proočkováni. „V pondělí jsme zadávali 453 zaměstnanců naší nemocnice, kteří prošli očkováním. V úterý máme zatím 162 zaevidovaných zaměstnanců. To očkování už proběhlo. U nás se teprve teď sbíhají informace,“ říká Silvie Hodová, vedoucí oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny.

Po naočkování rizikových skupin přijde řada i na další dobrovolné zájemce. Lidé si budou termíny zamlouvat přes on-line objednávkový systém podobný tomu, který teď funguje u antigenních testů. „Systém musí vláda a ministerstvo zdravotnictví co nejrychleji připravit. Měl by být koordinován se všemi kraji, protože bude jednotný pro celou republiku,“ upozorňuje předseda Asociace krajů České republiky Martin Kuba.

K tématu

Tagy: očkování vakcína koronavirus Jan Blatný registr

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

Kubek: Vláda není schopná zajistit vakcíny. Zdravotníci o ně přitom mají zájem

V Česku bylo zatím naočkováno přes 80 tisíc zdravotníků. I když podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) většina nemocnic zaznamenala zájem svých zaměstnanců o očkování, přibývá zdravotníků, kteří vakcínu odmítají. Podle Milana Kubka je zájem zdravotníků dostatečný. Šéf České lékařské komory vidí problém spíš v nedostatku dávek vakcíny, za což viní vládu.

Kultura

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Testy a respirátory. Co všechno budete muset udělat, abyste mohli do kina

Čtvrtý stupeň systému PES by mohl podle chystané úpravy protiepidemického plánu znovu otevřít kulturní život. Člověk, který by se však chtěl během čtvrtého stupně vypravit například do kina, to nebude mít tak jednoduché. Komplikovaný systém vede také k přesvědčení pořadatelů, že za daných podmínek nemá ani smysl otevírat.

Boj Navalného s Putinem pokračuje. Natočil a ukázal prezidentův palác za 29 miliard
Turistka bloudila po Krušných horách v sandálech. Mám ponožky s membránou, bránila se
PŘEHLEDNĚ: Vědci odhalili šest rozdílných průběhů covidu. Jaké jsou jejich příznaky?
ON-LINE: Policie vtrhla do otevřených podniků. Byl zatčen první majitel restaurace
reklama
reklama
Kvóty na potraviny jsou nesmysl, říká najednou Babiš. Poslanci ANO je ale podpořili

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

Zemřela pražská zastupitelka ODS Jaroslava Janderová. Podlehla covidu, bylo jí 70 let
Podívejte se, jak bude vypadat modernizovaná železnice z Prahy do Kladna
Další články
reklama
reklama