reklama

Registr očkovaných proti covidu zatím neexistuje. Bude brzy, slibuje Blatný

Vakcínu proti koronaviru si do ramene nechali píchnout v Česku první lidé. Centrální registr očkovaných ale zatím neexistuje. Nemocnice, kde už vakcíny mají, to proto řeší po svém. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) by ale systém měl začít fungovat již brzy. Každý pacient tak kromě papírového potvrzení dostane i to elektronické.

reklama

„Spustíme ho určitě velmi brzy, v řádu dní. Aby od doby, kdy začnou jezdit pravidelné dávky, byl systém plně funkční. Nemocnice zatím očkované pacienty zanáší do vlastních databází. Navíc musí i do centrálního Informačního systému infekčních nemocí, stejně jako v Liberci, kam první dávky dorazí poslední prosincový den,“ vysvětluje Blatný. Registr by měl být připravený v lednu, přesné datum ale nikdo zatím nezveřejnil.

V Liberci prý v tuto chvíli neexistuje převodní můstek mezi nemocničním systémem a systémem ISIN. „Znamená to pro nás nutnost dvojnásobné byrokracie. Personál, který už je hodně přetížený, musí ten záznam psát dvakrát,“ říká mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Říčář.

Vláda by měla spolupracovat s kraji

Ve Fakultní nemocnici v Brně pomáhá s registrací proočkovaných pacientů šest lidí, kteří přišli z Brněnské hvězdárny. Zadávají osobní data zdravotníků, kteří byli proočkováni. „V pondělí jsme zadávali 453 zaměstnanců naší nemocnice, kteří prošli očkováním. V úterý máme zatím 162 zaevidovaných zaměstnanců. To očkování už proběhlo. U nás se teprve teď sbíhají informace,“ říká Silvie Hodová, vedoucí oddělení kontroly infekcí a nemocniční hygieny.

Po naočkování rizikových skupin přijde řada i na další dobrovolné zájemce. Lidé si budou termíny zamlouvat přes on-line objednávkový systém podobný tomu, který teď funguje u antigenních testů. „Systém musí vláda a ministerstvo zdravotnictví co nejrychleji připravit. Měl by být koordinován se všemi kraji, protože bude jednotný pro celou republiku,“ upozorňuje předseda Asociace krajů České republiky Martin Kuba.

K tématu

Další hlavní zprávy

Volby 2021

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Němcová: Jsme v zahřívacím kole, Babiš vytahuje pitomosti. Kampaň se teprve rozjede

Aktuální ostrá kampaň, kterou rozjel premiér Andrej Babiš (ANO) proti Pirátům, je podle zkušené političky ODS Miroslavy Němcové pouze zahřívací kolo. Finále očekává až měsíc před volbami. Útoky na Piráty ze strany Babiše chápe. Vyhodnotil si podle ní to, že koalice Pirátů a STAN je jeho nejsilnější soupeř, a snaží se ho pošpinit. Na koalici Spolu Babiš zatím nijak výrazněji neútočí.

EURO 2021

Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Česká superstar Schick: Z Ďolíčku až na miliardovou posilu. Pak ho zachránilo Německo

Prozatímní hvězda probíhajícího Eura? Patrik Schick. Tři góly na mistrovství Evropy má v tuto chvíli jen Cristiano Ronaldo. Ale hlavně – nikdo jiný se netrefil tak parádně jako český útočník proti Skotsku. V duelu s Chorvatskem pak zase ukázal pevné nervy, když si vzal i s krvácejícím nosem po direktu loktem od Dejana Lovrena míč a proměnil penaltu. Připomeňme si, jaká byla dosavadní fotbalová cesta zářícího 25letého muže.

Policie v Teplicích drsně zasáhla proti muži, který měl být zdrogovaný. V sanitce zemřel
Poklekávání nevadí, duhová páska ano? Neuer podpořil LGBT a UEFA chce trestat
Královna zveřejnila dojemný snímek s milovanými muži. Fanoušky chytil za srdce
Tenistce ruply nervy. Ve frustraci se poškrábala na krku tak, že ji museli ošetřit
reklama
reklama
Pospíšil: Prezident svými výroky o Vrběticích úmyslně nahrává ruské propagandě

Partie

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama