Remek: Nikdy jsem nebyl Superman, splnil jsem si sen. Kdy si přiznal, že je kosmonaut?

Nikdy jsem nebyl Superman, který kráčí přes spáleniště. Splnil jsem si klukovský sen. Tak po 45 letech pro CNN Prima NEWS vzpomínal na svou cestu do vesmíru dosud jediný československý, potažmo český kosmonaut Vladimír Remek. Stal se prvním astronautem v kosmu, který nebyl Rusem nebo Američanem. Ve vesmíru strávil téměř osm dní.

„Byl to můj klukovský sen, který měl své varianty a etapy,“ svěřil se Remek v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Po příjezdu do městečka, kde měl absolvovat výcvik, ho provázela celá řada pocitů.

„Samozřejmě jsem se těšil, na druhou stranu jsem chtěl obstát. Nikdy jsem nebyl Superman, který kráčí přes spáleniště a krvavé řeky. Člověk trochu musí pochybovat, aby ho to šponovalo k výkonu. Sice už jsem za ta léta nějaké detaily zapomněl, ale byla to obrovská škola,“ pokračoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záhadné objekty nedávají astronomům spát. Podívejte se na „mimozemské“ objevy

Sám poznal, že na projektu pracovaly desítky lidí, přičemž se osobně setkal jen s několika z nich. „Byli spojeni jednou myšlenkou. Myslím, že tomu většinově fandili. Dozvěděl jsem se věci, které jsem nevěděl. Sice jsem znal teoretický princip řízení, ale nevěděl jsem, jak konkrétně je dělaný,“ podotkl Remek.

Když se dozvěděl, že s Alexejem Gubarevem poletí do vesmíru, nepropukl v nadšení. „Vtip je v tom, že když jsme se to s Alexejem dozvěděli, tak to bylo neoficiální. Když to řekli, tak jsem měl radost, ale žádnému juchání jsem nepodlehl, ani Alexej. Byli jsme zdrženliví. Sice nejsme pověrčiví, ale člověk nemá říkat hop, dokud nepřeskočí,“ vysvětloval.

První si ve vesmíru uvědomil podle svých slov stav beztíže. „Subjektivně to vnímáte. Celou dobu, zhruba devět minut, vás tlačí přetížení různou silou do sedačky. Najednou utnete motor a subjektivně vnímáte, že vás to vrhne proti palubní desce. Když jsme byli v beztížném stavu, tak jsem to vyhodnotil tak, že teď jsem kosmonaut – dostali jsme se do stavu, že i kdybychom spadli na zem, tak jsem tam byl. Projevil jsem radost a nadšení, ale Alexej mě zpražil a zchladil,“ smál se vzpomínce na rok 1978 Remek.

Gubarev mu řekl, aby s jásotem počkal, protože jejich nejdůležitějším úkolem bylo spojit se se stanicí. „Řekl, že až to dobře dopadne, tak mohu jásat,“ doplnil.

Celý rozhovor s jediným československým kosmonautem si můžete pustit ve výše přiloženém videu nebo jako podcast:

Tagy: