CNN Prima News repatriace

repatriace

Výpis příspěvků ke štítku „repatriace“

Všichni lidé repatriovaní z Izraele jsou už v Česku. V šesti letech jich dorazilo přes 200

Aktualizováno

V Praze v pátek zhruba v 10:40 přistál šestý, poslední repatriační let z Izraele. Dohromady šesti lety se podle tiskové zprávy ministerstva zahraničí do Česka vrátilo 228 lidí, kteří v zemi uvázli po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů. Opačným směrem naopak některými z repatriačních letů dorazilo 73 Izraelců. Počty se mírně liší oproti původním informacím úřadu.

Do Izraele vyrazil druhý vládní speciál. Během 24 hodin zajistíme tři lety, řekl Fiala

Aktualizováno

Během 24 hodin odletí tři vládní speciály do Izraele k evakuaci občanů, kteří se chtějí vrátit do Česka a v zemi uvázli po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů. Po jednání vlády to ve středu oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Krátce po 19:00 vyrazil z vojenského letiště v pražských Kbelích druhý repatriační letoun. Prvním letem se v noci na středu s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) vrátilo prvních 34 Čechů. Fiala také zopakoval svůj postoj, že evropské programy na pomoc Palestině se musí zastavit a projít důkladnou revizí, zda skutečně slouží humanitárním účelům.

Hamás naše lidi upaloval zaživa. Každý jeho člen je už teď mrtvý muž, prohlásil Netanjahu

Aktualizováno

Hamás upaloval naše lidi zaživa, řekl izraelský premiér Benjamin Netanjahu a slíbil odvetu: „Každý jeho člen je mrtvý muž“. Je čas na válku, dodal opoziční politik Benny Ganc. Počet obětí útoku radikálního hnutí na Izrael už stoupl na 1 200. Při odvetných izraelských náletech v Pásmu Gazy bylo celkem zabito 1 055 Palestinců. Během bombardování mělo v Pásmu Gazy zemřít také devět pracovníků OSN.

Setkání plné slz. Lipavský v Izraeli mluvil s vnučkou seniorky, kterou unesl Hamás

Letadlo s delegací ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) vyzvedlo v Izraeli celkem 34 repatriovaných. Lipavský během své zastávky jednal s prezidentem Izraele Jicchakem Herzogem a izraelským ministrem zahraničí Elim Kohenem. Ten mu poděkoval za jeho návštěvu a uvedl, že Česká republika byla první, kdo pomohl v roce 1948, a teď je opět první. Odvážnou akci ocenili i zástupci opozičních stran, například poslanec Patrik Nacher (za hnutí ANO). Ještě před několika hodinami přitom expremiér Andrej Babiš kritizoval vládu, že nedělá nic pro záchranu českých občanů. Celé dění okolo Izraele sledujeme v tomto on-line článku.

Nezmůžeme nic, musí se počkat. Zadrženou Češku čeká soudní slyšení, tuniské úřady mlčí

Dovolená v Tunisku vyústila v tragédii s nejistou dohrou. Češce, která byla zadržena po úmrtí manžela, nezbývá v praxi nic jiného než počkat na první slyšení před soudem. Podle advokátky Jany Rejžkové má tuniská strana celý případ pod svou kontrolou a v této fázi nemusí ani komunikovat s českými úřady. Podrobnosti o stavu Češky, průběhu vazby ani další podrobnosti o vyšetřování tak stále nejsou k dispozici. „Jediné, co Tunisko musí, je vydat tělo k repatriaci do ČR,“ zdůraznila znovu Rejžková.

EU proplatí Česku 77 milionů korun za repatriační lety

Evropská unie (EU) proplatí Česku 77 milionů korun za repatriační lety, kterými se dostali ze zahraničí kromě Čechů i občané jiných členských zemí unie, informovalo ministerstvo zahraničí. Česko za lety vypravované na jaře v době vrcholu koronavirové krize v Evropě zaplatilo 111 milionů korun. Letadla dopravila do Prahy 5 082 Čechů, 934 občanů jiných zemí EU a 68 občanů mimounijních států.