reklama

Respirátor nosí všichni špatně. Nečtou návod, sdělil Pirk a ukázal chyby, které děláme

Jedno ze zaklínadel vlády jsou respirátory, které ale neumíme nosit, uvedl v pořadu 360° kardiochirurg Jan Pirk. Označil se za „jediného“, kdo si přečetl návod k používání a poukázal na chyby, které děláme. Ve vysílání CNN Prima NEWS doplnil, že je propagátor vakcín, ale prodělání covidu přináší větší imunitu.

reklama

„Jako základní zaklínadlo se berou respirátory. Já jsem asi pravděpodobně jediný, kdo si přečetl návod k jejich použití. Ještě jsem neviděl člověka, který se návody řídí,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS kardiolog Pirk. Už jen samotné nasazování respirátoru neprobíhá podle pravidel.

„Chytneme ho za gumičky, dáme je za uši a pozor, poté je vzadu spojíme sponkou, která je k tomu přiložená. Čtu to v návodu, který oficiálně fasujeme. Další zajímá věc je, že ho nemáte používat, pokud máte vousy,“ četl z papírového „taháku“. Některé respirátory však sponku nebo návod k nošení nemají.

Na webu ministerstva zdravotnictví však existují doporučení, která obsahují rozdělení typů ochranných pomůcek. Součástí je také návod, jak respirátor správně nasadit, sejmout a zlikvidovat. K časté výměně respirátoru pak vyzývají i další odborníci.

„Jakmile ochranná pomůcka navlhne, je neúčinná a může škodit,“ upozorňují lékárníci. Konkrétně k respirátorům uvádí, že je potřeba se řídit pokyny výrobce. Opakované použití je možné (maximálně tři až pět cyklů), v jednom případě pak čtyři až osm hodin, než respirátor navlhne. Za dodržení určitých podmínek lze respirátory používat i opakovaně, více se dočtete zde.

Pirk v pořadu 360° dále uvedl, že má jiný pohled na věc než většina. „Zastávám jiný názor než mainstream a myslím si, že řada opatření je nesystémová. Proč se zakázaly vánoční trhy? Jsem  také odpůrce toho, že se všichni v určité věkové kategorii musí naočkovat. Důležitější je biologický věk než kalendářní,“ podotkl s tím, že by se podle něj měli testovat i očkovaní.

„Obecně jsem příznivec vakcín, vymýtily pravé neštovice. Nejlepší imunitu (proti covidu, pozn. red.) ale mají ti, kteří to prodělali. S tím se vakcína nemůže měřit,“ dodal s tím, že lidé po covidu představují jen desetinu hospitalizovaných v nemocnicích.

Tagy:

Hlavní zprávy

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme
Finance

Stanjura: Na penze a platy učitelů letos nesáhneme, zkrotit mandatorní výdaje ale musíme

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) de facto odmítá výsledky studie think-tanku IDEA, která mu vymezuje jen velmi malý prostor k hledání úspor ve výdajích státu. Pokud tedy vláda nebude chtít omezit výdaje, jako jsou důchody, jiné sociální dávky nebo platy učitelů. „S růstem mandatorních výdajů v rozpočtu na rok 2022 nic nenaděláme. Důchody jsme připraveni ze zákona valorizovat mimořádně,“ uvedl Stanjura v reakci na otázky redakce CNN Prima NEWS, kde chce nalézt klíčové úspory. Rozpočet na letošní rok by mohl platit od 1. dubna, odhadl.

Austrálie si brousí zuby i na „Djokoviče vln“. Mistr světa dostal kvůli vakcíně varování

Možná nejlepší muž svého sportu všech dob. A také neočkovaný. To pojí amerického surfaře Kellyho Slatera a tenistu Novaka Djokoviče. Slater v ostře sledované australské kauze podpořil nevakcinovaného sportovce, který byl po tahanicích o vízum nakonec vyhoštěn. Teď byl sám upozorněn, že pokud nedoloží, že si nechal dát injekci proti onemocnění COVID-19, nepředstaví se na prestižních závodech ve státech Victoria a Západní Austrálie.

Piráti nám závidí počet věřících. Svým útokem nahánějí voliče komunistů, míní Czendlik

Za slovy pražského radního Adama Zábranského (Piráti), kterými oslavuje úbytek Čechů hlásících se ke katolické církvi, může být závist. Ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl kněz Zbigniew Czendlik. Podle něj by si Zábranský nejspíš přál, aby více než 700 tisíc lidí, kteří se nyní podle sčítání lidu hlásí k římskokatolické církvi, přidalo právě k jeho Pirátům.

Co víc můžeme udělat? Šéf české olympijské výpravy Doktor k marné snaze o dokonalost

Rozhovor ukončil se slovy „držte pěsti“. Šéf české olympijské výpravy Martin Doktor si je dobře vědom toho, že sportovci chystající se na zimní hry do Pekingu jsou kvůli současné pandemické situaci ve velkém ohrožení. Ví, že přepravit olympioniky do Číny a zase zpět bez jediné komplikace je téměř „mission impossible“. „Kdo si myslí, že má recept na to, jak to udělat, sem s ním,“ uvádí v rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice.

Babiš: STAN je nejhorší zlo ve vládě. Vylezli navrch po Kalouskovi a podvedli Piráty

Hnutí STAN je to nejhorší, co je v současné vládě. Taková slova pronesl expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na čtvrtečním představení své stínové vlády. Do partaje nynějšího vicepremiéra a ministra vnitra Víta Rakušana se opřel také kvůli nevyjasněným finančním darům či kauze kolem 1. místopředsedy hnutí Jana Farského a jeho univerzitní stáže v USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Lidí, kteří měli kvalitní imunitní systém, jsou dnes plné hřbitovy, hájí Kubek vakcínu

Prezident České lékařské komory Milan Kubek se ve vysílání CNN Prima NEWS ostře pustil do lékaře Vlastimila Voráčka za jeho přístup k očkování proti covidu. Známý ortoped, který nechvalně proslul kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců během letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu, totiž v pořadu Co Čech, to politik! zmínil, že vakcínu odmítl, protože má prý kvalitní imunitní systém.

Už třetí žena tvrdí, že ji obtěžoval Trávníček: Bylo mi 15, jeho pohádky nesnesu

Již třetí žena se médiím svěřila s údajným sexuálním obtěžováním ze strany herce Pavla Trávníčka. Ten ji měl podle Seznam Zpráv jako nezletilou nalákat do své šatny. Ženě ale pomohla náhoda. Svojí zpovědí chce pomoci dalším obětem s podobnou zkušeností. Trávníček se již dříve proti podobným nařčením prostřednictvím svého právníka ostře ohradil. Pohrozil, že se bude proti těmto „nehorázným útokům“ bránit.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Hlupáci šíří nesmysly a sprej na covid. Co padlo v hádce Kubka s lékařem olympioniků

V pořadu Co Čech, to politik! došlo k velmi ostrému názorovému střetu mezi prezidentem České lékařské komory Milanem Kubkem a lékařem Vlastimilem Voráčkem. Jeho jméno se skloňovalo kvůli údajnému nakažení několika českých sportovců covidem během loňského letu z Prahy na letní olympiádu v Tokiu. Redakce CNN Prima NEWS pro vás vybrala z této debaty nejzajímavější výroky.

reklama