reklama

Lidé se bojí chodit do restaurací. Pomůže jedině očkování populace, říká majitel

Ve čtvrtek se díky rozvolnění opatření v boji proti koronaviru otevřely restaurace, fitcentra i malé obchody. Jak vypadal pohledem podnikatelů z těchto odvětví první den, kdy mohli znovu, alespoň do jisté míry, fungovat? Dají se ztráty kvůli uzavření dohnat? A co by jim mohlo pomoci? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli restauratér Zdeněk Babulík, generální ředitelka Aquapalace Čestlice Vladana Horáková a prodavačka Klára Cvachovcová.

reklama

Zlínský restauratér Zdeněk Babulík informoval, že lidé v příliš velkém počtu ve čtvrtek nepřišli. Podle něj se totiž stále bojí do restaurací chodit kvůli šíření koronaviru. „Jak to vnímám já, tak pokud nebude očkování, tak se to nezlepší,“ řekl ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové restauratér.

Restaurace kvůli uzavření přišly o řadu akcí a tím pádem i o výdělek. Babulík říká, že ztráty již nyní nelze nahradit a nynější fungování v omezeném režimu restauratérům trn z paty nevytrhne. „V žádném případě to nejde dohnat, veškeré akce jsou zrušené, jako večírky či oslavy. Nemůžeme profitovat z toho, že se čtyři lidé přijdou naobědvat,“ vysvětlil Babulík.

On sám má dle svých slov výhodu, že svoji restauraci může pomoci penězi, které získává ze svého jiného podniku, který mu funguje. Řada provozovatelů restaurací a hospod však vedlejší zdroje nemají. Pomoci by dle Babulíka měl stát, ale vládní podpůrné programy nepovažuje za dostatečné. Daleko lépe podle něj restauratérům pomohli například v sousedním Rakousku.

Šéfka Aquapalace Čestlice: Přišli jsme o desítky milionů korun

Kromě restaurací se otevřela také fitcentra či bazény. Například v Aquapalace Čestlice přišlo ve čtvrtek minimálně 600 lidí. Generální ředitelka akvaparku Vladana Horáková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové řekla, že číslo může být na konci dne ještě vyšší.

Akvapark v tomto roce kvůli koronaviru finančně silně trpěl. Kvůli jarnímu i podzimnímu uzavření muselo hned dvakrát kompletně vypouštět a následně znovu napouštět vodu v celém areálu. Každá tato činnost přitom podle Horákové trvá i čtrnáct dní. Stejnou dobu pak trvá i natápění vody na adekvátní teplotu. To vše se samozřejmě projevuje do nákladů. „Jedná se o desítky milionů korun,“ sdělila generální ředitelka Aquapalace Čestlice pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Cenová politika akvaparku však podle jeho ředitelky zůstala stejná, jako tomu bylo před pandemií. Podobně jako další mnozí provozovatelé fitcenter, bazénů či restaurací i ona doufá, že na další zavírání už nedojde. „Zavírání provozů je pro nás nesmírně náročné,“ dodala Horáková.

O dětské oblečení byl zájem

Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byla i prodavačka sítě obchodů s dětským oblečení Klára Cvachovcová. „Zaznamenali jsme velký zájem. Přišlo hodně maminek s dětmi, které si potřebují oblečení vyzkoušet,“ řekla prodavačka. Ta pořadu 360° Pavlíny Wolfové sdělila, že zákazníci byli nápomocní v dodržování pravidel, za kterých je nyní možno do obchodů chodit.

Cvachovcová pořadu CNN Prima NEWS také sdělila, že oblečení, které si děti vyzkoušejí, se již nikam neukládá. My to neuskladňujeme jako předtím, ale dodržujeme klasické věci. Samozřejmostí jsou rozestupy a desinfekce,“ řekla Cvachovcová.

Tagy:
restaurace obchody rozvolňování opatření Aquapalace Praha koronavirus koronavirová opatření Pandemie koronaviru zavřené obchody

Hlavní zprávy

Expert: Zeman chce ukázat, že stále drží moc v rukou. Schůzky s ministry ale nic neposunou

Prezident Miloš Zeman chce po své indispozici ukázat, že stále drží moc v rukou, řekl v pořadu 360° televize CNN Prima NEWS komentátor Aktuálně.cz David Klimeš. Hlava státu se bude následující dva týdny setkávat s kandidáty na ministry. Podle Klimeše je ale série schůzek zbytečně dlouhá a nic neposune. Navíc všichni čekají jen na schůzku s kandidátem na ministra zahraničí Janem Lipavským (Piráti), s jehož nominací podle spekulací Zeman nesouhlasí.

Sestavení vlády by mohlo jít rychleji, posteskl si Bartoš po schůzce se Zemanem ve vitríně

Schůzky prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry jsou plánované na dva týdny. První odstartoval kandidát na šéfa resortu pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš. V pondělí na tiskové konferenci po jednání v Lánech si posteskl, že by sestavování vlády mohlo jít rychleji. Zda Zemanovi vadí nominace piráta Jana Lipavského na místo ministra zahraničí, Bartoš nezjistil.

Zdravotníky čekají pekelné Vánoce. Pacienti budou v nemocnicích přibývat, varuje Kubek

Počty nakažených ani hospitalizovaných s covidem v posledních dnech nerostou tak prudce jako dříve. Přestože to svádí k mírnému optimismu, celkové zlepšení covidové situace rozhodně není otázkou několika málo dní. Lépe by podle výpočtů mohlo být až po Vánocích. A to podle odborníků pouze v případě, že se naočkuje dostatek lidí a budou poctivě dodržovat opatření.

Klimatizace, široké uličky i nabíječky. Nová tramvaj za desítky milionů překvapila Ostraváky

Nejmodernější tramvaj v Česku začala v pondělí ve zkušebním provozu vozit cestující v Ostravě. Jedná se o typ Škoda 39T, který má kromě nového interiéru se širšími uličkami i klimatizaci a USB nabíječky. Dvoučlánková tramvaj s délkou přesahující 26 metrů dosud absolvovala 20 tisíc kilometrů bez pasažérů. Aby prošla definitivními testy, musí se osvědčit na stejné vzdálenosti i během reálné přepravy lidí.

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama

Domácí zpravodajství

Dnes je jiná situace. Slevuje Skopeček ze slibů budoucí vlády ušetřit 80 miliard?

V Česku nadále panuje velmi nepříznivá epidemická situace. Mezi odborníky i politiky se tak čím dál více mluví o dalších restrikcích, které by pomohly zabránit zahlcení nemocničních kapacit. Místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček v duchu těchto skutečností už naznačil, že plán budoucí vládní koalice sestavit nový státní rozpočet na příští rok se schodkem do 300 miliard korun nemusí být reálný.

reklama