reklama

Lidé se bojí chodit do restaurací. Pomůže jedině očkování populace, říká majitel

Ve čtvrtek se díky rozvolnění opatření v boji proti koronaviru otevřely restaurace, fitcentra i malé obchody. Jak vypadal pohledem podnikatelů z těchto odvětví první den, kdy mohli znovu, alespoň do jisté míry, fungovat? Dají se ztráty kvůli uzavření dohnat? A co by jim mohlo pomoci? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli restauratér Zdeněk Babulík, generální ředitelka Aquapalace Čestlice Vladana Horáková a prodavačka Klára Cvachovcová.

reklama

Zlínský restauratér Zdeněk Babulík informoval, že lidé v příliš velkém počtu ve čtvrtek nepřišli. Podle něj se totiž stále bojí do restaurací chodit kvůli šíření koronaviru. „Jak to vnímám já, tak pokud nebude očkování, tak se to nezlepší,“ řekl ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové restauratér.

Restaurace kvůli uzavření přišly o řadu akcí a tím pádem i o výdělek. Babulík říká, že ztráty již nyní nelze nahradit a nynější fungování v omezeném režimu restauratérům trn z paty nevytrhne. „V žádném případě to nejde dohnat, veškeré akce jsou zrušené, jako večírky či oslavy. Nemůžeme profitovat z toho, že se čtyři lidé přijdou naobědvat,“ vysvětlil Babulík.

On sám má dle svých slov výhodu, že svoji restauraci může pomoci penězi, které získává ze svého jiného podniku, který mu funguje. Řada provozovatelů restaurací a hospod však vedlejší zdroje nemají. Pomoci by dle Babulíka měl stát, ale vládní podpůrné programy nepovažuje za dostatečné. Daleko lépe podle něj restauratérům pomohli například v sousedním Rakousku.

Šéfka Aquapalace Čestlice: Přišli jsme o desítky milionů korun

Kromě restaurací se otevřela také fitcentra či bazény. Například v Aquapalace Čestlice přišlo ve čtvrtek minimálně 600 lidí. Generální ředitelka akvaparku Vladana Horáková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové řekla, že číslo může být na konci dne ještě vyšší.

Akvapark v tomto roce kvůli koronaviru finančně silně trpěl. Kvůli jarnímu i podzimnímu uzavření muselo hned dvakrát kompletně vypouštět a následně znovu napouštět vodu v celém areálu. Každá tato činnost přitom podle Horákové trvá i čtrnáct dní. Stejnou dobu pak trvá i natápění vody na adekvátní teplotu. To vše se samozřejmě projevuje do nákladů. „Jedná se o desítky milionů korun,“ sdělila generální ředitelka Aquapalace Čestlice pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Cenová politika akvaparku však podle jeho ředitelky zůstala stejná, jako tomu bylo před pandemií. Podobně jako další mnozí provozovatelé fitcenter, bazénů či restaurací i ona doufá, že na další zavírání už nedojde. „Zavírání provozů je pro nás nesmírně náročné,“ dodala Horáková.

O dětské oblečení byl zájem

Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byla i prodavačka sítě obchodů s dětským oblečení Klára Cvachovcová. „Zaznamenali jsme velký zájem. Přišlo hodně maminek s dětmi, které si potřebují oblečení vyzkoušet,“ řekla prodavačka. Ta pořadu 360° Pavlíny Wolfové sdělila, že zákazníci byli nápomocní v dodržování pravidel, za kterých je nyní možno do obchodů chodit.

Cvachovcová pořadu CNN Prima NEWS také sdělila, že oblečení, které si děti vyzkoušejí, se již nikam neukládá. My to neuskladňujeme jako předtím, ale dodržujeme klasické věci. Samozřejmostí jsou rozestupy a desinfekce,“ řekla Cvachovcová.

Tagy:
restaurace obchody rozvolňování opatření Aquapalace Praha koronavirus koronavirová opatření Pandemie koronaviru zavřené obchody
Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou
OH 2021

Vondroušová to dokázala. Z Tokia neodjede s prázdnou, zahraje si finále s Bencicovou

Nepatřila mezi nasazené hráčky a fanoušci jí před olympiádou ze všech českých tenistek věřili snad nejméně. Teď Markétu Vondroušovou dělí jediná výhra od zisku zlaté medaile. V semifinále si 22letá rodačka ze Sokolova poradila se světovou šestkou z Ukrajiny Elinou Svitolinovou ve dvou setech 6:3 a 6:1 a nyní ji čeká poslední překážka v podobě Švýcarky Belindy Bencicové.

Zákaz vstupu neočkovaným. Google a Facebook zavádí nová pravidla pro své zaměstnance

Internetoví giganti Google a Facebook ve středu oznámili, že od svých zaměstnanců budou před jejich návratem do společných kanceláří požadovat očkování proti nemoci COVID-19. Více než 130 000 zaměstnanců Googlu to e-mailem oznámil šéf firmy Sundar Pichai. V případě Facebooku se povinné očkování zatím bude vztahovat na zaměstnance ve Spojených státech, informovala agentura AP. Oznámení přichází krátce poté, co o podobném kroku rozhodly americké veřejné instituce.

Živě
ON-LINE: Schweiner s Perušičem po covidu zvítězili. Česko má jisté další medaile

Jiří Lipták a David Kostelecký předvedli ve finále střelby na trap fantastické výkony. Prvně jmenovaný je olympijským šampionem, Kostelecký má stříbro. Čtvrté místo ve finále dvojskifu získali veslaři Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek. Tenistky Markéta Vondroušová a Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se probojovaly do finále. Kanoistka Tereza Fišerová ve finále po sérii chyb skončila šestá. Plážoví volejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner dokázali ve svém prvním utkání po nákaze koronavirem prvně jmenovaného zvítězit.

Sledujte 360° s Robertem Šlachtou: Kdo z politiků ho štve a jak to má se ženami?

Volební modely připisují hnutí Přísaha šanci na poslanecká křesla. Proč ale nechce jeho předseda a expolicista Robert Šlachta říct, s kým by spolupracoval na úrovni dolní komory či přímo ve vládě? Kteří politici ho v poslední době naštvali? V čem spatřuje své slabiny a jak to má se ženami? To vše poodhalí speciální letní seriál 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor s Robertem Šlachtou můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Počet nakažených v ČR dál klesá. Epidemie koronaviru zpomaluje už 11 dní v řadě

Počty nově potvrzených případů koronaviru v tuzemsku v mezitýdenním srovnání dál klesají, ve středu jich laboratoře odhalily 195, o 37 méně než před týdnem. Reprodukční číslo se pod hodnotou jedna, což značí zpomalování epidemie, drží 11 dní v řadě, nyní je 0,86. Za celou Českou republiku je nyní 12 případů na 100 tisíc obyvatel za uplynulých sedm dní, o dva méně než před týdnem.

Zrada a zklamání. Hamáček na nás kašle, Sobotka by to neudělal, zní z části ČSSD

Zrada a zklamání, alespoň tak popisují své pocity někteří starostové ČSSD, kteří se rozhodli odejít z jihomoravské kandidátky poté, co do ní zasáhlo stranické grémium. Místo toho, aby se vedení sociální demokracie soustředilo na boj o politické přežití, opět se potýká s vlnou nesouhlasu a hromadných odchodů. Předseda Jan Hamáček je navíc na dovolené a zřejmě doufá, že problémy tak nějak vyšumí.

V Česku řádí nakažlivá mutace delta, přesto čísla klesají. Jak je to možné?

V České republice se objevuje velmi nakažlivá mutace delta koronaviru již u přibližně 90 procent všech nově nakažených. Přestože se u takzvané indické mutace hovoří o reprodukčním číslu až osm, epidemie v Česku nadále ustupuje, takže se nevydáváme cestou zemí, jako je Španělsko, Portugalsko či Velká Británie, kde šíření delty vedlo k značnému zhoršení situace. Podle odborníků za to může zřejmě kombinace proočkovanosti a promořenosti českého obyvatelstva.

reklama