reklama

Lidé se bojí chodit do restaurací. Pomůže jedině očkování populace, říká majitel

Ve čtvrtek se díky rozvolnění opatření v boji proti koronaviru otevřely restaurace, fitcentra i malé obchody. Jak vypadal pohledem podnikatelů z těchto odvětví první den, kdy mohli znovu, alespoň do jisté míry, fungovat? Dají se ztráty kvůli uzavření dohnat? A co by jim mohlo pomoci? Hosty pořadu 360° Pavlíny Wolfové byli restauratér Zdeněk Babulík, generální ředitelka Aquapalace Čestlice Vladana Horáková a prodavačka Klára Cvachovcová.

reklama

Zlínský restauratér Zdeněk Babulík informoval, že lidé v příliš velkém počtu ve čtvrtek nepřišli. Podle něj se totiž stále bojí do restaurací chodit kvůli šíření koronaviru. „Jak to vnímám já, tak pokud nebude očkování, tak se to nezlepší,“ řekl ve vysílání pořadu 360° Pavlíny Wolfové restauratér.

K tématu

Restaurace kvůli uzavření přišly o řadu akcí a tím pádem i o výdělek. Babulík říká, že ztráty již nyní nelze nahradit a nynější fungování v omezeném režimu restauratérům trn z paty nevytrhne. „V žádném případě to nejde dohnat, veškeré akce jsou zrušené, jako večírky či oslavy. Nemůžeme profitovat z toho, že se čtyři lidé přijdou naobědvat,“ vysvětlil Babulík.

On sám má dle svých slov výhodu, že svoji restauraci může pomoci penězi, které získává ze svého jiného podniku, který mu funguje. Řada provozovatelů restaurací a hospod však vedlejší zdroje nemají. Pomoci by dle Babulíka měl stát, ale vládní podpůrné programy nepovažuje za dostatečné. Daleko lépe podle něj restauratérům pomohli například v sousedním Rakousku.

Šéfka Aquapalace Čestlice: Přišli jsme o desítky milionů korun

Kromě restaurací se otevřela také fitcentra či bazény. Například v Aquapalace Čestlice přišlo ve čtvrtek minimálně 600 lidí. Generální ředitelka akvaparku Vladana Horáková v pořadu 360° Pavlíny Wolfové řekla, že číslo může být na konci dne ještě vyšší.

Akvapark v tomto roce kvůli koronaviru finančně silně trpěl. Kvůli jarnímu i podzimnímu uzavření muselo hned dvakrát kompletně vypouštět a následně znovu napouštět vodu v celém areálu. Každá tato činnost přitom podle Horákové trvá i čtrnáct dní. Stejnou dobu pak trvá i natápění vody na adekvátní teplotu. To vše se samozřejmě projevuje do nákladů. „Jedná se o desítky milionů korun,“ sdělila generální ředitelka Aquapalace Čestlice pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Cenová politika akvaparku však podle jeho ředitelky zůstala stejná, jako tomu bylo před pandemií. Podobně jako další mnozí provozovatelé fitcenter, bazénů či restaurací i ona doufá, že na další zavírání už nedojde. „Zavírání provozů je pro nás nesmírně náročné,“ dodala Horáková.

O dětské oblečení byl zájem

Hostem pořadu 360° Pavlíny Wolfové byla i prodavačka sítě obchodů s dětským oblečení Klára Cvachovcová. „Zaznamenali jsme velký zájem. Přišlo hodně maminek s dětmi, které si potřebují oblečení vyzkoušet,“ řekla prodavačka. Ta pořadu 360° Pavlíny Wolfové sdělila, že zákazníci byli nápomocní v dodržování pravidel, za kterých je nyní možno do obchodů chodit.

Cvachovcová pořadu CNN Prima NEWS také sdělila, že oblečení, které si děti vyzkoušejí, se již nikam neukládá. My to neuskladňujeme jako předtím, ale dodržujeme klasické věci. Samozřejmostí jsou rozestupy a desinfekce,“ řekla Cvachovcová.

K tématu

Tagy: restaurace obchody rozvolňování opatření Aquapalace Praha koronavirus koronavirová opatření Pandemie koronaviru zavřené obchody

Další hlavní zprávy

Slovensko

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí rozvolňuje. Otevřou všechny obchody, služby či hotely

Slovensko od pondělí výrazněji uvolní restrikce zavedené v zemi ve snaze omezit šíření koronaviru, otevřít budou moci všechny obchody. Stane se tak poprvé po čtyřech měsících zpřísňování. Po předchozím zlepšení epidemické situace v zemi budou moci kromě obchodů začít fungovat například také provozy služeb i hotely či penziony a lidé budou moci vyrazit do přírody i mimo okres svého bydliště. Novinářům to řekl ministr financí a expremiér Igor Matovič.

Jan Hamáček

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Hamáček zkolaboval kvůli tlaku. Před pár týdny podstoupil operaci

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zkolaboval. Pro Blesk Zprávy uvedl, že zřejmě kvůli tlaku. Ruší tak své schůzky a nedorazí na jednání Sněmovny, v péči lékařů však není. Před pár týdny šéf ČSSD podstoupil operaci. Nachází se navíc i pod značným politickým tlakem poté, co ministr kultury Lubomír Zaorálek zatím odmítl převzít funkci po odvolaném ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi.

Krimi

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Útok na dítě na Petříně: Krátce předtím napadl pes jinou oběť. Policie označila viníka

Muž venčící psa, který v Praze 1. dubna vážně zranil dítě, byl obviněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Na webu policie to v úterý oznámila mluvčí pražských policistů Violeta Siřišťová. Potvrdila také, že stejný pes jen několik dní před napadením dítěte údajně zaútočil i na dalšího člověka a jeho psa. Státní veterinární správa nyní na podnět policie rozhoduje, zda bude pes odebrán ženě, které patří. Majitelce psa by hrozil postih, pokud by se prokázalo, že byla při některém z útoků také přítomna, dodal Siřišťová.

Jiří Schelinger byl hodný kluk se sklony k melancholii, říká zpěvákova neteř
Drama na Přerovsku. Starosta se musel schovat na úřadě, útočník mu hrozil nožem
Krevní sraženiny po vakcíně Johnson & Johnson. Úřady chtějí pozastavit očkování
Bombastická výměna Vrány do Detroitu: Musí se naučit prohrávat, ale trejd mu pomůže
reklama
reklama
Prymula: Opatření musíme vydržet ještě dva měsíce, pak epidemie začne ustupovat

Nový den

Domácí zpravodajství

Zaorálek kultuře úplně nerozumí. Jsme ale ve schizofrenní situaci, říká Šporcl
Antigenní testy jsou pandemické pexeso, kritizují rebelové. Hospodám radí, jak otevřít
Masox i víno z tygrů. Soud zmírnil Berouskovi podmínku za nelegální zabíjení zvířat
Ztrátu chuti a čichu po covidu nepodceňujte. Kdy je třeba zajít k lékaři?
Další články
reklama
reklama