reklama

Řidiči za volantem telefonují i hrají hry. Nepozornost stojí za až pětinou nehod

Každý dvanáctý řidič hraje za volantem hry – vyplývá to z dat nizozemského institutu pro bezpečnost na silnicích. Ještě před třemi lety byli řidiči mnohem ukázněnější. Tímto způsobem se proti pravidlům prohřešil každý třicátý čtvrtý. Kromě her odpoutává pozornost řidičů i čtení SMS zpráv. A právě nepozornost je i v Česku jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod.

reklama

Řidičům na českých silnicích hrozí pokuta a trestné body za jakoukoliv manipulaci s telefonem. Spadá do toho nejen telefonování a čtení zpráv, ale také nastavování navigace či hraní her. „Zazvonil mi jeden z telefonů, které nemám připojené na handsfree. Telefon jsem klasicky zvedl, dal jsem ho k uchu, policista, který zrovna projížděl na motorce, mě viděl, zastavil na motorce, a za tady ten přestupek mě pokutoval ve výši pěti set korun na místě a tuším, že tam jsou dva trestné body pro řidiče,“ řekl pro CNN Prima NEWS řidič, který si nepřál být jmenován.

„I telefonování jako takové může odpoutat pozornost poměrně velkým způsobem, kdy se na tu jízdu nesoustředíme. Tam může dojít i k přetížení pozornosti – a to zejména pokud je okolo člověka více vjemů,“ uvádí Jiří Polomis z oddělení bezpečnosti silničního provozu ministerstva dopravy.

Jenom loni byla nepozornost za volantem příčinou 17 tisíc nehod v Česku. Tedy pětiny z celkového počtu. U kolika byl na vině mobilní telefon, statistiky neříkají. „Jedna vteřina, kterou řidič věnuje čemukoliv jinému než samotnému řízení, při 50kilometrové rychlosti ve městě znamená ujetí dráhy 14 metrů. Při dálničním provozu při 130kilometrové rychlosti to je téměř 50 metrů. Za tu dobu se může stát celá řada věcí, které řidič nebude schopen ovlivnit, sdělil pro CNN Prima NEWS ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

„Pro mě osobně je používání mobilního telefonu a řízení něco naprosto přirozeného, že třeba s telefonováním za jízdy problém nemám. Samozřejmě při jízdě hraní her a psaní na sociální sítě mi přijde extrémní,“ dodal výše zmíněný řidič.

Nizozemská studie pak ještě varuje před multimediálními panely, které jsou dnes často součástí nových automobilů. Reakční doba řidičů při jejich používání je podle průzkumu dokonce horší než při psaní zpráv.

Tagy:

Hlavní zprávy

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN
Politika

Měli bychom Zemana zbavit pravomocí, shodli se lídři koalic. Chtějí další zprávu ÚVN

Lídři koalice Spolu a Pirátů se Starosty se seznámili s informacemi o zdravotním stavu prezidenta Miloše Zemana, které Ústřední vojenská nemocnice poskytla vedení Senátu. O aktivaci článku 66 ústavy, která by prezidenta zbavila pravomocí, by měl Senát jednat 5. listopadu. Podle šéfa ODS Petra Fialy by Sněmovna na horní komoru Parlamentu měla navázat do deseti dnů. Pokud se Zemanův stav do té doby nezlepší, lídři obou koalic se vysloví pro aktivaci zmíněného článku.

Sledujte ŽIVĚ: Koalice ladí noty na budoucí vládu. Už má jasno, kdo budou noví ministři?

Zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a lidovci) společně s Piráty a STAN opět ladí budoucí podobu vlády Petra Fialy. V úterý odpoledne se v širším složení podruhé oficiálně sešli, aby pokročili v jednáních o tom, jaké bude programové prohlášení nové pětikoalice, kdo usedne ve vládě a kdo na posty ve vedení Poslanecké sněmovny. Tiskovou konferenci po jednání můžete sledovat živě na CNN Prima NEWS i v tomto článku.

Krypto Magazín: Bitcoin býval obskurní. Teď s ním firmy spojují budoucnost, říká expert

Dynamický svět kryptoměn byl ještě před pár lety pro řadu lidí obskurní, nyní ale do rozjetého ekosystému naskakují globálně vlivní hráči. V prvním díle pořadu Krypto Magazín to prohlásil investor a externí poradce společnosti XTB Jaroslav Brychta. V rozhovoru okomentoval také kontroverzní projekt digitálních měn centrálních bank či zavedení bitcoinu jako zákonného platidla v El Salvadoru.

Šéf výrobce polovodičů Intel: Čipů je dost, ale automobilky je nechtějí

Nejžhavějším tématem posledních dnů a týdnů v automobilovém průmyslu je nedostatek polovodičových součástek nezbytných pro provoz moderních aut. Kvůli jejich absenci automobilky zastavují nebo omezují výrobu, což se zase neblaze promítá do dodacích lhůt. Podle šéfa jednoho z nejvýznačnějších producentů mikročipů, firmy Intel, si však výrobci automobilů za současnou situaci mohou částečně sami.

ON-LINE: Právo mě odvolat má jen prezident, reagoval Mynář na výzvy k rezignaci

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman je v nemocnici už více než týden. Šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v pondělí uvedl, že podle zprávy, kterou dostal od Ústřední vojenské nemocnice, není Zeman schopen vykonávat svou funkci. Ještě předtím na tiskové konferenci vystoupil také hradní kancléř Vratislav Mynář, který Vystrčila obvinil, že se chce jen zviditelnit a předvádí pokrytectví. Premiér Andrej Babiš (ANO) v úterý vyzval Mynáře k rezignaci, ten reagoval, že odvolat ho může jen prezident.

Tempel musí být okamžitě propuštěn. Ústavní soud se zastal odsouzeného vraha

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, jenž po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce Jaroslav Fenyk.

reklama

Domácí zpravodajství

Vyhrát nemůžete, sami se odsuzujete. Ovčáček opět zahltil Twitter, jinak nekomunikuje

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček se opět rozjel na svém twitterovém účtu. Svými příspěvky, ve kterých mimo jiné zmiňuje staré výroky prezidenta Miloše Zemana, reaguje na pondělní dopis Senátu od Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). V něm stojí, že hlava státu není aktuálně schopna vykonávat svůj úřad. Ovčáček ale kromě vlastní aktivity na sociálních sítích s médii takřka nekomunikuje, o čemž se přesvědčil i reportér CNN Prima NEWS.

Babiš: Válek lže, opozice podklady a data k pandemii má. Pořád hrají politiku

S koncem současné vlády Andrej Babiš (ANO) nabídl svému kritikovi Vlastimilu Válkovi (TOP 09) post ministra zdravotnictví místo Adama Vojtěcha (za ANO). „Opozice měla plno řečí, co všechno budou dělat, tak mohl Válek nastoupit. Bral to jako vtip a evidentně o to nestojí,“ řekl pobouřeně Babiš v rozhovoru redakci CNN Prima NEWS. Následně Válka osočil ze lži. Podle premiéra neříká poslanec pravdu, že opozice nedostává data a podklady k pandemii.

reklama