reklama

Řidiči za volantem telefonují i hrají hry. Nepozornost stojí za až pětinou nehod

Každý dvanáctý řidič hraje za volantem hry – vyplývá to z dat nizozemského institutu pro bezpečnost na silnicích. Ještě před třemi lety byli řidiči mnohem ukázněnější. Tímto způsobem se proti pravidlům prohřešil každý třicátý čtvrtý. Kromě her odpoutává pozornost řidičů i čtení SMS zpráv. A právě nepozornost je i v Česku jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod.

reklama

Řidičům na českých silnicích hrozí pokuta a trestné body za jakoukoliv manipulaci s telefonem. Spadá do toho nejen telefonování a čtení zpráv, ale také nastavování navigace či hraní her. „Zazvonil mi jeden z telefonů, které nemám připojené na handsfree. Telefon jsem klasicky zvedl, dal jsem ho k uchu, policista, který zrovna projížděl na motorce, mě viděl, zastavil na motorce, a za tady ten přestupek mě pokutoval ve výši pěti set korun na místě a tuším, že tam jsou dva trestné body pro řidiče,“ řekl pro CNN Prima NEWS řidič, který si nepřál být jmenován.

„I telefonování jako takové může odpoutat pozornost poměrně velkým způsobem, kdy se na tu jízdu nesoustředíme. Tam může dojít i k přetížení pozornosti – a to zejména pokud je okolo člověka více vjemů,“ uvádí Jiří Polomis z oddělení bezpečnosti silničního provozu ministerstva dopravy.

Jenom loni byla nepozornost za volantem příčinou 17 tisíc nehod v Česku. Tedy pětiny z celkového počtu. U kolika byl na vině mobilní telefon, statistiky neříkají. „Jedna vteřina, kterou řidič věnuje čemukoliv jinému než samotnému řízení, při 50kilometrové rychlosti ve městě znamená ujetí dráhy 14 metrů. Při dálničním provozu při 130kilometrové rychlosti to je téměř 50 metrů. Za tu dobu se může stát celá řada věcí, které řidič nebude schopen ovlivnit, sdělil pro CNN Prima NEWS ředitel dopravní policie Jiří Zlý.

„Pro mě osobně je používání mobilního telefonu a řízení něco naprosto přirozeného, že třeba s telefonováním za jízdy problém nemám. Samozřejmě při jízdě hraní her a psaní na sociální sítě mi přijde extrémní,“ dodal výše zmíněný řidič.

Nizozemská studie pak ještě varuje před multimediálními panely, které jsou dnes často součástí nových automobilů. Reakční doba řidičů při jejich používání je podle průzkumu dokonce horší než při psaní zpráv.

K tématu

Další hlavní zprávy

Politika

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

ODS, lidovci a TOP 09 se dohodli na koalici proti Babišovi. V úterý podepíší memorandum

Už na úterý plánují zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09 podpis memoranda o společném postupu ve volbách do Poslanecké sněmovny. V následujících měsících by mělo dojít k podpisu koaliční smlouvy. Strany chtějí ve volbách zvítězit a „změnit poměry v naší zemi k lepšímu“. Již mají jasno v tom, ve kterých krajích budou kandidovat jejich předsedové, které strany nominují krajské lídry a podle jakého klíče obsadí volitelná místa na jednotlivých kandidátkách.

Jan Hamáček

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Hamáček: Z vlády neodcházíme, přes víkend vydržíme. Situaci s Prymulou mám za vyřešenou

Ačkoliv Roman Prymula (za ANO) stále zůstává ministrem zdravotnictví, vicepremiér Jan Hamáček a předseda ČSSD i tak považuje situaci za vyřešenou. Příslib řešení mu v tuto chvíli stačí a ze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) soudí, že Zeman příští čtvrtek nového ministra jmenuje. Na odchod z vlády, kterým ČSSD při neodvolání Prymuly hrozila, tak zatím podle něj není čas.

Sport

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Životní triumf českého hrdiny. Dosáhl jsem snu, uvedl Černý po skvostné jízdě na Giru

Vše začalo chaotickým ránem. Cyklisté nechtěli podstoupit nejdelší etapu v itineráři Gira d´Italia v plném rozsahu. Polovinu trasy tak absolvovali v autobusech, šlapali jen posledních 124 kilometrů. Atypické podmínky dokonale sedly českému závodníkovi Josefu Černému. Na konci propršeného dne byl sladký triumf – jeho první vítězství na závodě Grand Tour. „Nemám slov,“ uvedl k obřímu úspěchu 27letý jezdec. Pak ze sebe přece jen po fantastickém výkonu dostal více.

reklama
Superpřenašeči a superimunita. Proč se nemusíte nakazit od rodiny, ale v tramvaji ano?
Babiš: Jak nám teď lidé mohou věřit? Prymula pochybil, Zeman ho možná neodvolá
reklama
reklama
Babiš: Prymula musí rezignovat, nebo ho odvolám. Je to absolutní katastrofa

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Vondráček: Kamenování Prymuly a Faltýnka se nezúčastním. Lidé vycítili jejich krev
Další články
reklama
reklama