CNN Prima News říjen

říjen

Výpis příspěvků ke štítku „říjen“

Měsíční jatka na Ukrajině a absolutní rekord. Rusové za říjen ztratili 23 tisíc vojáků

Ruská armáda během letošního října ztratila na Ukrajině asi 23 tisíc vojáků. Vyplývá to ze zpráv ukrajinského generálního štábu a z jeho jednotlivých denních hlášení, která analyzovala redakce CNN Prima NEWS. Podle údajů kyjevského vedení tak jde o vůbec nejkrvavější měsíc pro okupanty od vypuknutí invaze. Pomyslné prvenství do té doby držel únor 2023. I když konkrétní čísla nelze nezávisle ověřit, o značných ruských ztrátách v posledních týdnech hovoří i západní analytici.

PŘEHLEDNĚ: Změny v důchodech a zákoníku práce i dražší pošta. Co náš čeká v říjnu?

Se začátkem října přichází i řada změn. Desátý měsíc v roce začnou platit dvě významné novely – důchodová a zákoníku práce. Mimo to Česká pošta opět zdraží své služby, nově si klienti připlatí za některé služby SIPO, naopak bude zrušeno odvolání souhlasu s platební transakcí. Na konci měsíce pak dojde k nevyhnutelné, ale u mnohých nepopulární změně, a to času. Přečtěte si, co všechno se v říjnu změní.

Léto nekončí, nadprůměrné teploty vydrží do konce měsíce. Utne je prudké ochlazení v říjnu

Nadprůměrně teplé počasí nás neopustí ještě několik týdnů. Vysoké teploty by podle dlouhodobé předpovědi meteorologů měly vydržet až do konce září. Ochlazení přijde začátkem října, kdy budou teploty oproti posledním desetiletím naopak podprůměrné. Dočasný výkyv se očekává i tento týden ve čtvrtek, kdy se teploty z dosavadních „třicítek“ propadnou ke zhruba 20 °C. Objeví se i srážky a ojedinělé bouřky.

Obavy ekonomů se naplnily. Růst cen se v říjnu přiblížil k šesti procentům

Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Proti letošnímu září tak růst inflace zrychlil o 0,9 procentního bodu, což bylo nejvýraznější zrychlení od ledna 2012. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vývoj mírně překonal očekávání analytiků, kteří předpovídali meziroční růst cenové hladiny na 5,7 procenta.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Průzkum: Nejvíce lidí zvažuje, že bude volit koalici Spolu, následuje ANO a PirSTAN

Největší volební potenciál před říjnovými sněmovními volbami má podle průzkumu agentury Kantar koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Pokud by jí dali hlas všichni lidé, kteří její volbu v současnosti zvažují, získala by až 31,5 procenta. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Druhý nejvyšší potenciál má vládní ANO, následované koalicí Pirátů a STAN.