Spotřebitelské ceny v říjnu meziročně stouply o 5,8 procenta, nejvíce od října 2008. Proti letošnímu září tak růst inflace zrychlil o 0,9 procentního bodu, což bylo nejvýraznější zrychlení od ledna 2012. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Vývoj mírně překonal očekávání analytiků, kteří předpovídali meziroční růst cenové hladiny na 5,7 procenta.
Proti loňskému roku zdražilo především bydlení. Nájemné bylo v říjnu o 3,5 procenta dražší než před rokem, vodné a stočné zdražilo o 5,5 procenta. Ceny za dopravu se zvýšily o 11,6 procenta, za alkohol a tabák pak o 8,6 procenta. O více než deset procent zdražily oděvy a obuv. Více lidé platili také za stravovací služby a některé potraviny.
Zdražování energií je zruinuje. Nevíme, kolik lidí je v této situaci, připouští stát
Důchodci ve velkých bytech, lidé v nezateplených domech a samoživitelky. To jsou skupiny nejvíce ohrožené energetickou chudobou. Tedy ti, co možná brzy nebudou mít na zaplacení účtů za energie. Teď se k nim mohou přidat i další, kteří po krachu Bohemia Energy musí platit několikanásobně vyšší zálohy u dodavatelů poslední instance. Stát přiznává, že neví, kolik přesně takových lidí je.
„Nově do inflace více promluvily i ceny energií. Ty do září v meziročním pohledu stále klesaly. Krach dodavatelů energií a přesun významného počtu domácností do režimu vysokých cen u dodavatele poslední instance však vedl ke zvýšení cen energií pro domácnosti,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace. Zatímco ještě v září energie meziročně o 2,3 procenta zlevnily, v říjnu už dražší. Elektřina o 3,1, plyn o 2,6 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.
Inflace ve zbytku roku zpomalí
„Druhým největším cenovým tahounem byl segment dopravy, kde ceny u čerpacích stanic vyskočily proti září o 5,8 procenta. Motoristé tak nakupují palivo o 27 procent dráž než před rokem,“ sdělil CNN Prima NEWS analytik Komerční banky Michal Brožka. Podle něho se zde projevilo významné zdražení ropy na světových trzích.
Ve zbytku roku by však inflace měla podle analytiků slábnout. „Stále počítáme s tím, že tempo zdražování už nenabere na síle,“ myslí si Michal Brožka. „Inflace v příštích měsících zpomalí z titulu snížení DPH na energie,“ doplil Jakub Seidler, který ale upozorňuje, že půjde pouze o jednorázový vliv nižších daní. „Bez něho by inflace mířila k sedmi procentům,“ dodal.
V lednu nad 7 procent
Podle Seidlera je však velmi nejisté, jak se tempo růstu cen bude vyvíjet na začátku příštího roku. „Meziroční růst cen bude výraznější a patrně nad 7procentní hranicí. Ve druhé polovině roku začne inflace zpomalovat, nicméně do konce roku se pravděpodobně nedostane pod tři procenta,“ uvedl.
Nejistotu do odhadu prý vnáší nejasnosti týkající se toho, jak dlouho nakonec snížená DPH na energie potrvá. „Není zřejmé, zda bude DPH snížená, respektive s jakou sazbou, i v příštím roce. Důležitým inflačním číslem bude lednová inflace, která bude odrážet změny v cenících a smlouvách na začátku roku, a poskytne tak lepší obrázek, jak se bude inflace v příštím roce vyvíjet,“ uzavřel Jakub Seidler.