reklama

Rizikové skóre PES stouplo na 59. Ministerstvo mlží, chybu bude opravovat celé dopoledne

Rizikové skóre PES stouplo na 59, bude se opět zpřísňovat?
Zdroj: Profimedia

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k neděli stouplo o dva body na 59 ze 100, což je těsně pod horní hranicí třetího stupně pohotovosti. Předchozích třináct dní zůstával index, podle něhož vláda určuje protiepidemická opatření, na hodnotě 57. Třetí stupeň, v němž je nyní Česko, je dán rozmezím od 41 do 60 bodů. Za sobotu přibylo v Česku 1772 případů covidu, což je o téměř 900 méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví, které jsou opět nepřesné. Podle mluvčí ministerstva došlo v noci k síťovému výpadku, proto jsou data neúplná a chybu budou opravovat celé dopoledne.

reklama

Web ministerstva zdravotnictví se podle nejnovějších informací potýká s technickými problémy kvůli havárii serveru a data o covidu za sobotu nejsou úplná. Ministerstvo je bude aktualizovat celé dopoledne. Dostupné nyní nejsou ani informace o skóre PES.

„V noci došlo k síťovému výpadku, který narušil přenosy dat z laboratoří. Natažená data byla neúplná, ihned po zjištění závady začaly práce na nápravě. Jelikož je zde nutná spolupráce více subjektů a jelikož musela proběhnout opětovně celá procedura exportů dat z laboratoří, bude oprava dat trvat celé dopoledne. Děkujeme za pochopení,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Toto jsou informace na webu ministerstva zdravotnictví.
Toto jsou informace na webu ministerstva zdravotnictví.

Podobně nepřesná data se na webu ministerstva objevila i v sobotu. Chybu vysvětlili tak, že některé laboratoře dohlásily výsledky testů až ráno, a ty se nepromítly do automatické popůlnoční aktualizace. „Došlo tak k předčasnému nárůstu relativní pozitivity testů, což mělo za následek připočítání dvou bodů navíc. Index rizika PES zůstává na hodnotě 57,“ uvedlo v sobotu ministerstvo na Twitteru.

Dodalo, že takové velké dohlášení testů se stalo poprvé a aby se situace neopakovala, byla aktualizace PES nastavena pro každý den až na 6:30.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové jsou chyby na webu ministerstva nešťastnou shodou okolností a nikdo by si data v systému PES ovlivňovat před Vánoci nedovolil. „Mluvila jsem s ministrem Blatným, včera to byla nešťastná shoda okolností. PES funguje na bázi automatu a do systému napadala data, která tam být neměla. Věřte, že by si ho nikdo ovlivňovat před Vánoci nedovolil. Pro pana ministra je PES něco zásadního,“ uvedla ministryně v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS.

V sobotu podle aktuálních dat přibylo 1772 nově nakažených

Ve čtvrtek i v pátek počty nových případů rostly. Sobotní přírůstek je podle aktuálních dat sice výrazně nižší než ve všední dny tohoto týdne, o víkendech ale bývá kvůli méně častému testování i nižší nárůst nových případů.

V Česku dosud zemřelo 8815 lidí pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Oproti večerním údajům přibylo dalších 33 obětí. Poslední tři dny se denní počet obětí drží pod stovkou, za sobotu eviduje ministerstvo zatím 46 úmrtí. Zpětně ale tyto údaje obvykle ještě rostou.

Od březnového začátku epidemie se v Česku nakazilo přes 544 tisíc lidí, od té doby se vyléčilo 88 procent z nich. Aktuálně je nakažených téměř 58,7 tisíc lidí, většina z nich má mírný průběh. Počet hospitalizovaných se v posledních dnech výrazně nemění, nebo mírně klesá. Podle posledních údajů ministerstva bylo v nemocnicích 4436 nakažených, stav 576 pacientů lékaři hodnotili jako těžký.

Zavřou se znovu obchody a restaurace?

Oproti vrcholu druhé vlny pandemie koronaviru na přelomu října a listopadu se podařilo s pomocí tvrdých restrikcí běžného života i podnikání šíření nákazy zbrzdit, ale počty nakažených neklesají tak výrazně, jak vláda očekávala. Index PES se 13 dní po sobě držel na hranici 57 bodů ze sta, v neděli stoupl o dva body.

K tématu

Velké rozdíly jsou mezi kraji. Celá země na základě rozhodnutí vlády funguje od čtvrtka podle pravidel třetího stupně, což umožnilo otevřít s omezenou kapacitou obchody, restaurace, hotely či provozovny služeb a uvolnily se další restrikce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale označil situaci za křehkou a varoval před porušováním daných pravidel, jinak podle něj nelze vyloučit to, že by se opatření mohla zase zpřísnit.

V pátek byla pozitivní necelá čtvrtina ze všech provedených testů a tento ukazatel podle odborníků ukazuje vysokou virovou nálož v populaci. Počet testů za sobotu zveřejní ministerstvo v neděli večer.

Výpočet skóre PES vychází z hodnoty reprodukčního čísla, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel v obecné a seniorské populaci. Podle výše skóre na škále 0 až 100, přičemž 100 je nejhorší, je země zařazena do jednoho z pěti stupňů.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

Prouza: Kvóty na potraviny chtějí agrobaroni. Západ plení náš trh, kontruje Fiala

„Čeští agrobaroni nedokáží vyrábět tak efektivně jako zahraniční konkurence, a proto požadují kvóty na potraviny,“ soudí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza, který diskutoval v pořadu 360° Pavlíny Wolfové s poslancem Radimem Fialou (SPD). Ten předložil pozměňovací návrh o povinných kvótách na české potraviny Sněmovně a ta ho i přes výhrady opozice schválila. Návrh tak putuje do Senátu.

reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Praha má problém: Soud zrušil kolaudaci velké části tunelu Blanka
Mladík strčil kolegovi fixu do konečníku a mlátil ho přes penis. Odpyká si pět let
Další články
reklama
reklama