reklama

Rizikové skóre PES stouplo na 59. Ministerstvo mlží, chybu bude opravovat celé dopoledne

Rizikové skóre v protiepidemickém systému PES k neděli stouplo o dva body na 59 ze 100, což je těsně pod horní hranicí třetího stupně pohotovosti. Předchozích třináct dní zůstával index, podle něhož vláda určuje protiepidemická opatření, na hodnotě 57. Třetí stupeň, v němž je nyní Česko, je dán rozmezím od 41 do 60 bodů. Za sobotu přibylo v Česku 1772 případů covidu, což je o téměř 900 méně než před týdnem. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví, které jsou opět nepřesné. Podle mluvčí ministerstva došlo v noci k síťovému výpadku, proto jsou data neúplná a chybu budou opravovat celé dopoledne.

reklama

Web ministerstva zdravotnictví se podle nejnovějších informací potýká s technickými problémy kvůli havárii serveru a data o covidu za sobotu nejsou úplná. Ministerstvo je bude aktualizovat celé dopoledne. Dostupné nyní nejsou ani informace o skóre PES.

„V noci došlo k síťovému výpadku, který narušil přenosy dat z laboratoří. Natažená data byla neúplná, ihned po zjištění závady začaly práce na nápravě. Jelikož je zde nutná spolupráce více subjektů a jelikož musela proběhnout opětovně celá procedura exportů dat z laboratoří, bude oprava dat trvat celé dopoledne. Děkujeme za pochopení,“ sdělila CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva Barbora Peterová.

Podobně nepřesná data se na webu ministerstva objevila i v sobotu. Chybu vysvětlili tak, že některé laboratoře dohlásily výsledky testů až ráno, a ty se nepromítly do automatické popůlnoční aktualizace. „Došlo tak k předčasnému nárůstu relativní pozitivity testů, což mělo za následek připočítání dvou bodů navíc. Index rizika PES zůstává na hodnotě 57,“ uvedlo v sobotu ministerstvo na Twitteru.

Dodalo, že takové velké dohlášení testů se stalo poprvé a aby se situace neopakovala, byla aktualizace PES nastavena pro každý den až na 6:30.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové jsou chyby na webu ministerstva nešťastnou shodou okolností a nikdo by si data v systému PES ovlivňovat před Vánoci nedovolil. „Mluvila jsem s ministrem Blatným, včera to byla nešťastná shoda okolností. PES funguje na bázi automatu a do systému napadala data, která tam být neměla. Věřte, že by si ho nikdo ovlivňovat před Vánoci nedovolil. Pro pana ministra je PES něco zásadního,“ uvedla ministryně v pořadu Partie televize CNN Prima NEWS.

V sobotu podle aktuálních dat přibylo 1772 nově nakažených

Ve čtvrtek i v pátek počty nových případů rostly. Sobotní přírůstek je podle aktuálních dat sice výrazně nižší než ve všední dny tohoto týdne, o víkendech ale bývá kvůli méně častému testování i nižší nárůst nových případů.

V Česku dosud zemřelo 8815 lidí pozitivně testovaných na nový typ koronaviru. Oproti večerním údajům přibylo dalších 33 obětí. Poslední tři dny se denní počet obětí drží pod stovkou, za sobotu eviduje ministerstvo zatím 46 úmrtí. Zpětně ale tyto údaje obvykle ještě rostou.

Od březnového začátku epidemie se v Česku nakazilo přes 544 tisíc lidí, od té doby se vyléčilo 88 procent z nich. Aktuálně je nakažených téměř 58,7 tisíc lidí, většina z nich má mírný průběh. Počet hospitalizovaných se v posledních dnech výrazně nemění, nebo mírně klesá. Podle posledních údajů ministerstva bylo v nemocnicích 4436 nakažených, stav 576 pacientů lékaři hodnotili jako těžký.

Zavřou se znovu obchody a restaurace?

Oproti vrcholu druhé vlny pandemie koronaviru na přelomu října a listopadu se podařilo s pomocí tvrdých restrikcí běžného života i podnikání šíření nákazy zbrzdit, ale počty nakažených neklesají tak výrazně, jak vláda očekávala. Index PES se 13 dní po sobě držel na hranici 57 bodů ze sta, v neděli stoupl o dva body.

Velké rozdíly jsou mezi kraji. Celá země na základě rozhodnutí vlády funguje od čtvrtka podle pravidel třetího stupně, což umožnilo otevřít s omezenou kapacitou obchody, restaurace, hotely či provozovny služeb a uvolnily se další restrikce. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) ale označil situaci za křehkou a varoval před porušováním daných pravidel, jinak podle něj nelze vyloučit to, že by se opatření mohla zase zpřísnit.

V pátek byla pozitivní necelá čtvrtina ze všech provedených testů a tento ukazatel podle odborníků ukazuje vysokou virovou nálož v populaci. Počet testů za sobotu zveřejní ministerstvo v neděli večer.

Výpočet skóre PES vychází z hodnoty reprodukčního čísla, podílu pozitivních ze všech denních testů za posledních sedm dní a počtu nakažených na 100 tisíc obyvatel v obecné a seniorské populaci. Podle výše skóre na škále 0 až 100, přičemž 100 je nejhorší, je země zařazena do jednoho z pěti stupňů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu
360°

Komentátoři: Janeček si kandidaturou futruje ego. Kalousek se snaží dostat do Senátu

Mnozí adepti, kteří usilují o post prezidenta, nemají šanci, ale chtějí se zviditelnit. Na tom se ve vysílání CNN Prima NEWS shodli komentátoři Petr Honzejk a Petr Kamberský. Miliardář Karel Janeček podle nich oznámil kandidaturu včas, avšak spíše než touha po triumfu je důvodem podle nich jen „futrování ega“. Možná kandidatura bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je promyšlenější a má mu otevřít cestu do Senátu.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Blažkem a Benešovou: Jak by řešili kauzu Vlasty Parkanové?

Změní českou justici případ bývalé ministryně Vlasty Parkanové? Na otázku budou hledat odpovědi hosté Partie Terezie Tománkové ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a jeho předchůdkyně ve vládě Marie Benešová (za ANO). Následovat bude velká diskuse o testování, očkování a nových protipandemických opatřeních, které se zúčastní hned několik zástupců různých politických stran. Pořad můžete sledovat v neděli od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama