reklama

Přísaha lepší než ČSSD? Jo, radoval se Šlachta se zaťatou pěstí a opřel se do Hamáčka

Hnutí Přísaha nakonec skončí před branami Poslanecké sněmovny s pouhými 4,7 procenty. Předseda hnutí Robert Šlachta je přesto z výsledku nadšený. Na tiskové konferenci se radoval, že Přísaha porazila ČSSD, a vytkl předsedovi sociální demokracie Janu Hamáčkovi, že „držel bobříka mlčení“.

reklama

„Výsledek je pro nás, po osmi měsících fungování, velký úspěch. Za námi skončili ČSSD nebo KSČM, což je velký závazek. Dalo nám hlas 240 tisíc lidí, takže rozhodně nejsme ‚fízlstranou‘, jak nás někteří odborníci nazývali,“ řekl usměvavý Šlachta na tiskové konferenci.

Zástupce Přísahy prý netrápí, že se hnutí nakonec nedostalo do Sněmovny. „Byla by to třešnička na dortu. Byli bychom spokojenější, ale nedá se nic dělat. Tím, že máme taková procenta, budeme mít velký příspěvek. Je pro nás důležité, abychom začali budovat krajské a obecní organizace,“ nastínil šéf hnutí plány na další měsíce či roky.

Přísaha nakonec, pro někoho nečekaně, porazila i sociální demokracii. „Jo!“ reagoval Šlachta se zaťatou pěstí. Sám v minulosti několikrát vystupoval proti šéfovi ČSSD a ministru vnitra Janu Hamáčkovi.

„Bolí mě, co předváděl na ministerstvu vnitra. Resort znám a pan Hamáček nebyl vůbec kompetentní ministr. Občané jim dali vizitku, jak to tady vedli. Je to pro mě satisfakce, občané neuvěřili sociální demokracii. Hamáček měl měsíc bobříka mlčení a když vylezl, tak mu neuvěřili,“ opřel se Šlachta do ČSSD, která podle průběžných výsledků získala jen o 0,02 procentního bodu méně.

Šéf Přísahy a místopředseda Jaroslav Pelc ujistili, že hnutí rozhodně nekončí. „Teď si chvilku oddechnu a začneme připravovat komunální volby. Budeme s napětím sledovat, jak se bude skládat vláda. Nic nekončí, od voleb si odpočineme v roce 2027. Za čtyři roky do Sněmovny dostaneme,“ zdůraznil Pelc.

Přísaha se po sečtení přibližně poloviny okrsků pohybovala dokonce kolem 4,9 %, během dne se ale přes potřebnou 5% hranici potřebnou pro vstup do Sněmovny nakonec nedostala.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsi můj štít a meč. Ovčáček se pustil do Senátu i koalic, Zemana spojuje s Churchillem

Aktualizováno

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se na Twitteru ohradil proti kritice, která se na Hrad snesla kvůli návštěvě šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) u Miloše Zemana. Podle něj je v „médiích a mezi politiky takový řev“ kvůli tomu, že se začala hroutit „pracně budovaná lež o nemohoucím panu prezidentovi“. Ovčáček zpochybnil i slova šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) o tom, že případná aktivace článku 66 Ústavy by byla k ochraně prezidenta jakožto instituce i osoby.

Jednání lidí v Zemanově okolí působí jako boj o čas, myslí si senátor Oberfalzer

Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS řekl, že jednání lidí v okolí prezidenta Miloše Zemana působí jako boj o čas. „Čtvrteční vystoupení jeho manželky mi přišlo lidské a uvěřitelné. Hlavní sdělení bylo, aby byl Zeman v klidu a mohl se uzdravit. Lze si ho ale vysvětlit i tak, že kancelář prezidenta chtěla podtrhnout blokaci informací,“ konstatoval.

Sledujte nedělní Partii: Kdy vznikne nová vláda? Dorazí Havlíček, Vondra i Fiala z SPD

Kdy budeme mít novou vládu? Nejen to bude téma nedělní Partie. Hosty budou Karel Havlíček z Hnutí ANO, Alexandr Vondra z ODS, Radim Fiala z SPD a Martin Jiránek z Pirátské strany, jeden z kandidátů na obsazení funkce ministra průmyslu a obchodu. Jakou roli sehraje zdraví prezidenta republiky? Ve druhé části diskuse se zeptáme současného a bývalého předsedy Senátu Miloše Vystrčila a Milana Štěcha. Sledujte od 11 hodin na CNN Prima NEWS.

Den před koncem lákala Bohemia Energy zákazníky. O peníze nepřijdete, vzkazuje lidem

Skupina Bohemia Energy se ohradila proti zprávám o svém krachu. Všem svým závazkům prý dostojí a lidé o své peníze nepřijdou, vzkazuje společnost veřejnosti. „Ke krachu ani insolvenci v žádném případě nedochází,“ uvedla tisková mluvčí energetické skupiny Hana Novotná. Na přechodu odběratelů k dodavateli poslední instance to podle Energetického regulačního úřadu nic nemění.

Útočník pobodal v kostele britského poslance. Politik v nemocnici zraněním podlehl

Aktualizováno

Britský konzervativní poslanec David Amess zemřel poté, co jej v pátek pobodal útočník. Policie předpokládaného pachatele činu zadržela, pětadvacetiletý muž je podezřelý z vraždy. Útok se stal krátce po poledni místního času (14:05 SELČ) v kostele v Leigh-on-Sea 60 kilometrů na východ od Londýna při setkání s voliči v Amessově volebním obvodu. Vyšetřování vraždy britského poslance Amesse prozatím vede protiteroristická jednotka, zatím však nedošla k závěru, že se jednalo o teroristický čin.

reklama

Domácí zpravodajství

Preventivní testy na covid od prosince nebude hradit stát. Mění se i podmínky karantény

Aktualizováno

Preventivní testy na COVID-19 by se mohly přestat hradit z veřejného zdravotního pojištění od 1. prosince, bude to navrhovat ministerstvo zdravotnictví, řekla v pátek novinářům hlavní hygienička Pavla Svrčinová. Testy zůstanou zdarma pro děti do 12 let. Podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) budou i další výjimky, například pro lidi, kteří už mají první dávku očkování. Ministerstvo rovněž navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo možné po sedmi dnech ukončit negativním testem.

reklama