reklama

Ropa, měď nebo železná ruda. Komodit je na trhu málo, a tak výrazně zdražují

Když se koncem loňského dubna ropné futures obchodovaly za zápornou cenu, vypadalo to, že se hroutí nejen komoditní trh, ale i světová ekonomika. Momentální přetlak černého zlata na trhu způsobil pád ceny na úrovně vídané naposledy před více než 20 lety. Nyní už je však ropa téměř zpět. Podobně jako další průmyslově významné suroviny.

reklama

Loni touto dobou stál barel ropy Brent přibližně 65 dolarů. Ještě krátce před propuknutím koronavirové pandemie se držel mírně nad 60 dolary. V březnu a dubnu ovšem přišel doslova volný pád. S tím, jak vlády postupně zavíraly jednotlivá odvětví, začala klesat poptávka po jedné z nejvýznamnějších surovin mající uplatnění snad v každém oboru. Hřebíčkem do rakve byl potom faktický zákaz létání.

S očekávaným i skutečných propadem globální ekonomiky došlo rovněž k propadu poptávky po dalších základních komoditách, jež jsou potřebné pro hospodářskou aktivitu. V případě ropy příliš nepomohla ani poměrně rychlá reakce v podobě omezení těžby, na němž se opakovaně dohodla skupina zemí OPEC+, tedy původní organizace OPEC, Rusko a jeho satelity.

Poptávka oživuje

Ropa ve svém nejhlubším propadu přišla přibližně o 75 procent své hodnoty, měď, zinek a nikl asi o čtvrtinu, železná ruda o deset procent, uhlí o 30 procent a lithium ztratilo asi pětinu. Propad hodnoty zaznamenaly také základní zemědělské produkty jako sójové či kakaové boby, rýže, některé druhy masa a podobně.

Propad ceny se v mnoha případech podepsal na nižší ochotě producentů udržovat, nebo dokonce rozšiřovat své kapacity. Jen ropné společnosti během loňského léta jedna za druhou oznamovaly škrty investic řádově v desítkách miliard dolarů. Podobné zprávy přicházely také od těžařů uhlí, mědi nebo lithia. Jestliže není dost kupujících, nemá smysl pumpovat ze země stejný objem černého zlata jako dříve.

Jenže poslední údaje potvrzují, že poptávka po základních komoditách roste a už se to stačilo projevit i na cenách. Snad jen s výjimkou ropy všechny významné suroviny přesáhly předkrizové úrovně. Samotné ropě k návratu na necelý rok staré hodnoty už chybí jen několik dolarů. Dá se předpokládat, že s příchodem jara a nástupem motoristické sezony barel ropy ještě o něco prodraží. A pokud se naplní předpověď prezidenta Mezinárodní asociace leteckých přepravců Alexandra de Juniaka, že se letadla ve větší míře na oblohu vrátí v červnu, léto už by mohlo přinést ropu nad 60 dolarů za barel.

Když zdražení, tak pozvolné

Máme se tedy připravit na cenový šok? „Bude velmi záležet na tom, jak silné bude globální ekonomické oživení. Pokud by se měla všechna významná hospodářství z koronavirové krize vzpamatovat tak jako Čína, asi by to byl důvod k obavám. Zatím se ale zdá, že Spojené státy, Evropa nebo Japonsko letos porostou jen velmi mírně,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické.

Právě Čína loni jako jediná velká ekonomika světa rostla – o 2,3 procenta – a pro letošek jí analytici předpovídají více než sedmiprocentní zvýšení HDP. Spojené státy, Japonsko ani Evropská unie s největší pravděpodobností takový hospodářský růst nezaznamenají. Vše bude záviset na rychlosti očkování a návratu života zpět do normálu. „Dá se tedy očekávat spíše pozvolné zdražování než nějaký šok,“ dodala Hedija.

Korunový tlumič

V případě ropy, potažmo pohonných hmot, má Česká republika momentálně k dispozici šikovný „nárazník“ v podobě vlastní měny. Koruna totiž za poslední rok poměrně výrazně posílila vůči americkému dolaru, který slouží jako hlavní měna pro obchodování s ropou. A podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy by si koruna měla tento trend udržet. „Letos lze čekat, že koruna proti dolaru posílí o několik desetihaléřů, což uvítají nejen čeští motoristé, ale i konzumenti elektroniky nebo milovníci amerických e-shopů,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.

Za slabším dolarem by měl podle Kovandy stát fiskální balíček na podporu americké ekonomiky, který představil nastupující prezident Joe Biden. Rozpočtová opatření mají dosáhnout objemu 1,9 bilionu dolarů, což představuje necelou desetinu amerického HDP. „Obsahuje mimo jiné peníze na navýšení přímých plateb Američanům v souvislosti s ekonomickými dopady pandemie, ale také dodatečné prostředky na zajištění distribuce vakcíny. Tato rozmáchlá rozpočtová politika tak může působit jako vedlejší produkt na kurs amerického dolaru,“ dodal Kovanda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou
Rusko

Jsou připraveni na válku. Americký generál popsal ničivou sílu Rusů u hranic s Ukrajinou

Rusko podle vedení americké armády shromáždilo podél hranice s Ukrajinou útvary mnoha různých druhů a „zjevně“ je v jeho možnostech tyto síly použít. Nejvýše postavený americký generál Mark Milley na pátečním brífinku hovořil o přítomnosti pozemních, vzdušných, námořních i jiných formací. Ministr obrany USA Lloyd Austin řekl, že konflikt není nevyhnutelný a že ruský prezident Vladimir Putin má i jiné možnosti než je rozsáhlý útok.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Kobercový nálet politických náměstků, auta, sekretářky. Tak vláda šetří, kritizuje opozice

Nová vláda měla šetřit, místo toho nechává nabobtnávat resorty o další úředníky. Je to kobercový nálet politických náměstků, kritizovali opoziční politici kabinet Petra Fialy (ODS) v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Podle šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy bude potřeba při šetření sáhnout také do legislativy – po odstranění zbytečné byrokracie a odborů by pak bylo možné propustit nepotřebnou lidskou sílu.

Gott, Hrušínský, Werich. Kdo před 45 lety podpisem označil chartisty za odpadlíky a zrádce?

V pátek 28. ledna 1977 zažilo Národní divadlo v Praze asi nejpotupnější akci v normalizační éře. Režim do divadla svolal populární herce, zpěváky a další umělce, aby s jejich pomocí zdiskreditoval signatáře Charty 77. A zatímco protirežimní Chartu k 1. lednu podepsalo 242 odvážných občanů, Antichartu na sklonku stejného měsíce signovalo 7 250 umělců. Vlastně téměř všichni, kdo tvořili oficiální kulturu.

Osmitýdenní holčička zemřela s více než 60 zlomenými kostmi. Rodiče jsou už ve vězení

Velkou Británií otřásá další případ krutého týrání dítěte. Teprve osmitýdenní Aminy-Faye Johnsovou její rodiče dlouhodobě trýznili. Na konci dubna v roce 2019 dívenka přestala dýchat a ani přes snahu lékařů se ji nepodařilo oživit. Po následném rentgenu se zdravotníkům naskytl šokující snímek, holčička měla přes 60 zlomenin. Nyní byli její rodiče odsouzeni k pobytu za mřížemi.

Přibývá opakovaných nákaz covidem. I po prodělání se očkujte třetí dávkou, vybízí Chlíbek

Česko se potýká s rekordním počtem opakovaných nákaz koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví jich za čtvrtek eviduje přes 16 tisíc, což je nejvíc od začátku celé pandemie. Na vině je dle všeho vysoce nakažlivá varianta omikron. Podle odhadů resortu by reinfekcí mělo v následujících dnech přibývat. Podle vakcinologa Romana Chlíbka je nejlepší dosavadní ochranou kombinace očkování posilující dávkou a prodělání nemoci.

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama