reklama

Aerolinky potřebují další miliardy. Šéf letecké asociace odhadl, kdy nebe znovu ožije

Kdy se letadla opět vrátí na nebe? Šéf IATA Alexandre de Juniac předpovídá, že by to mohlo být letos v červnu.
Zdroj: ČTK

Letecké společnosti dosud získaly vládní podporu v objemu 170 miliard dolarů. Aby přežily opětovný nápor pandemie koronaviru, budou potřebovat dalších 70 až 80 miliard. Myslí si to prezident Mezinárodní asociace leteckých přepravců (IATA) Alexandre de Juniac.

reklama

Zatímco běžně letecké společnosti přepraví ročně kolem 4,5 miliardy cestujících, loni to bylo o 60 procent méně, tedy jen asi 1,8 miliardy. Koronavirová krize si doposud vyžádala krach až čtyřiceti aerolinek, přestože už globální letecký průmysl získal vládní podporu v objemu kolem 170 miliard dolarů (v přepočtu necelých 3,7 bilionu korun). Podle BBC to uvedl prezident Mezinárodní asociace leteckých přepravců (IATA) Alexandre de Juniac.

Alexandre de Juniac, prezident Mezinárodní asociace leteckých přepravců (IATA)
Alexandre de Juniac, prezident Mezinárodní asociace leteckých přepravců (IATA)
Zdroj: Profimedia.cz

De Juniac odhaduje, že globální letecký průmysl dosud přišel bezmála o 120 miliard dolarů. Další desítky miliard prý ještě ztratí. I proto by podle šéfa IATA měly vlády ještě aerolinkám pomoci finančními injekcemi ve výši 70 až 80 miliard dolarů (1,5 až 1,7 bilionu korun). V opačném případě by se tak mohl rozšířit seznam dosud zkrachovalých leteckých společností.

K tématu

„Je pravděpodobné, že se počet bankrotů bude zvyšovat, i proto je třeba, aby vláda i nadále pomáhala,“ uvedl de Juniac. Trh zatím opouštěli zejména malí hráči v podobě nízkonákladových aerolinek.

Obnovení provozu? V červnu

Pro letecký průmysl však bude klíčové, kdy se letadla na nebe opět ve větším měřítku vrátí. K prvnímu podstatnému rozvolnění by podle de Juniaca mohlo dojít letos v červnu. Tou dobou už svět pocítí rozsáhlejší pozitivní dopady právě probíhajícího očkování, míní šéf IATA.

Mezinárodní asociace leteckých přepravců nyní pracuje na vývoji aplikace, která by mohla usnadnit cestování. Pasažéři by s její pomocí mohli prokazovat, že jsou proti koronaviru očkovaní nebo mají negativní test. Ty budou zřejmě podmínkami jednotlivých zemí pro vpuštění zahraničních návštěvníků. IATA věří, že se aplikaci podaří představit do konce letošního března.

K tématu

Tagy: létání letecká doprava letadla aerolinky cestování IATA koronavirus COVID-19 Alexandre de Juniac
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

360°

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Poslanec Nacher: Vzdělání nevykompenzujeme penězi, pojďme se bavit o letních školách

Ve sporu premiéra Andreje Babiše (ANO) s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o úředních maturitách se poslanec Patrik Nacher (za ANO) nestaví ani na jednu stranu. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS však uvedl, že resort školství neprokazuje v otázce návratu žáků do škol dostatek předvídavosti. „Vzdělání se vykompenzovat penězi nedá, pojďme se bavit o formách letních škol,“ uvedl.

360°

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Kubek hejtmanům: Zatlačte na vládu, jinak se budeme v pandemii plácat do léta

Hejtmani by měli zatlačit na vládu, aby přijala efektivní opatření mířící mimo jiné na otevřené továrny a velké firmy. Jinak hrozí, že se Česko bude v epidemii soužit klidně až do léta. V pořadu 360° Pavlíny Wolfové to prohlásil prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Povolíme demonstrace arogantních ignorantů, kteří na sebe plivou na náměstí, a přitom nezavřeme podniky. Neměli jsme vůbec rozvolňovat,“ řekl také.

Část firem porušuje opatření. Nutí zaměstnance chodit do práce navzdory nákaze
Není myška jako myška. Některá zvířata se ve zverimexech prodávat nesmí, jiná ano
reklama
reklama
O pacienty ať se stará primář Volný, my si bereme volno, zlobí se zdravotníci

Zdravotnictví

Domácí zpravodajství

Zasloužené odměny za boj s covidem. Dostanou je zdravotníci i sociální pracovníci
Další neshody ve vládě: Plaga nesouhlasí s Babišovým návrhem na úřední maturity
Další články
reklama
reklama