reklama

Aerolinky potřebují další miliardy. Šéf letecké asociace odhadl, kdy nebe znovu ožije

Kdy se letadla opět vrátí na nebe? Šéf IATA Alexandre de Juniac předpovídá, že by to mohlo být letos v červnu.
Zdroj: ČTK

Letecké společnosti dosud získaly vládní podporu v objemu 170 miliard dolarů. Aby přežily opětovný nápor pandemie koronaviru, budou potřebovat dalších 70 až 80 miliard. Myslí si to prezident Mezinárodní asociace leteckých přepravců (IATA) Alexandre de Juniac.

reklama

Zatímco běžně letecké společnosti přepraví ročně kolem 4,5 miliardy cestujících, loni to bylo o 60 procent méně, tedy jen asi 1,8 miliardy. Koronavirová krize si doposud vyžádala krach až čtyřiceti aerolinek, přestože už globální letecký průmysl získal vládní podporu v objemu kolem 170 miliard dolarů (v přepočtu necelých 3,7 bilionu korun). Podle BBC to uvedl prezident Mezinárodní asociace leteckých přepravců (IATA) Alexandre de Juniac.

Alexandre de Juniac, prezident Mezinárodní asociace leteckých přepravců (IATA)
Alexandre de Juniac, prezident Mezinárodní asociace leteckých přepravců (IATA)
Zdroj: Profimedia.cz

De Juniac odhaduje, že globální letecký průmysl dosud přišel bezmála o 120 miliard dolarů. Další desítky miliard prý ještě ztratí. I proto by podle šéfa IATA měly vlády ještě aerolinkám pomoci finančními injekcemi ve výši 70 až 80 miliard dolarů (1,5 až 1,7 bilionu korun). V opačném případě by se tak mohl rozšířit seznam dosud zkrachovalých leteckých společností.

K tématu

„Je pravděpodobné, že se počet bankrotů bude zvyšovat, i proto je třeba, aby vláda i nadále pomáhala,“ uvedl de Juniac. Trh zatím opouštěli zejména malí hráči v podobě nízkonákladových aerolinek.

Obnovení provozu? V červnu

Pro letecký průmysl však bude klíčové, kdy se letadla na nebe opět ve větším měřítku vrátí. K prvnímu podstatnému rozvolnění by podle de Juniaca mohlo dojít letos v červnu. Tou dobou už svět pocítí rozsáhlejší pozitivní dopady právě probíhajícího očkování, míní šéf IATA.

Mezinárodní asociace leteckých přepravců nyní pracuje na vývoji aplikace, která by mohla usnadnit cestování. Pasažéři by s její pomocí mohli prokazovat, že jsou proti koronaviru očkovaní nebo mají negativní test. Ty budou zřejmě podmínkami jednotlivých zemí pro vpuštění zahraničních návštěvníků. IATA věří, že se aplikaci podaří představit do konce letošního března.

K tématu

Tagy: létání letecká doprava letadla aerolinky cestování IATA koronavirus COVID-19 Alexandre de Juniac
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

Nejtragičtější měsíce v historii. V prvním čtvrtletí zemřelo přes 46 tisíc lidí

V letošním prvním čtvrtletí zemřelo v České republice 46 437 lidí, stalo se tak nejtragičtějším od vzniku samostatné ČR. Meziročně bylo úmrtí o 54 procent více. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), jehož časová řada začíná rokem 1992. Počet obyvatel Česka klesl zpět pod hranici 10,7 milionu lidí, nad kterou se dostal loni v červnu. Na konci letošního března žilo v zemi 10 694 480 lidí.

Volby 2021

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

S Babišem ne, s ANO možná ano. Politici řekli, jak může vypadat povolební spolupráce

Jaké povolební vládní koalice se rýsují? Z výroku českých politiků lze odhadnout, s kým by si po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny plácli a s kým nikoli. Někteří se ovšem vyjadřují neurčitě a dopředu nechtějí žádné potenciální vládní partnery diskvalifikovat. Velkým problémem je ale pro řadu z nich případná účast Andreje Babiše (ANO) na koaličním kabinetu.

Na světě je osm kontinentů: Zélandie je opředená tajemstvím a velká jako Austrálie
Česká senzace. Krejčíková stoupá na vrchol žebříčku, v deblu už je světovou jedničkou
Důsledky doby covidu: Přibývá nádorů rakoviny prsu a jejich nebezpečnějších forem
Nejméně nakažených za poslední rok. V neděli přibylo 42 případů covidu
Brzy se uzdrav, Chrisi. Eriksena podporují hráči i fanoušci při každém zápase na Euru
reklama
reklama
Havlíček: Uděláme vše, abychom znovu nezavřeli ekonomiku. Vyloučit to ale nemůžeme

Partie

Domácí zpravodajství

Unikátní snímky sovětských okupantů Československa kolují na ruských veteránských fórech
Pirátka Šípová: Zaráží mě, že má Kalousek čas na mé bláboly. Ať se mnou řeší exekuce
Další články
reklama
reklama