reklama

Česká ekonomika ožije. Rizikem je státní rozpočet, varují Klaus, Hampl a Horská

Relativně brzké schválení vakcíny proti koronaviru jak ze strany amerických, tak evropských lékových agentur dává naději, že covidová epizoda by mohla v nadcházejícím roce skončit. To by znamenalo lepší vývoj globální ekonomiky, než se dosud čekalo, což by se příznivě projevilo i na tuzemském hospodářství. Odborníci ale varují před nastoleným trendem vývoje českých veřejných financí.

reklama

Přestože se české hospodářství potýká s druhou vlnou koronavirové epidemie a koncem roku došlo k opětovnému přitvrzení protiepidemických opatření, mohl by být příští rok o něco lepší, než předpokládaly podzimní makroekonomické prognózy. V nich došlo k přehodnocení původně poměrně optimistického výhledu pro rok 2021.

Jenže poměrně brzké schválení vakcíny proti koronaviru jak ze strany amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), tak Evropské lékové agentury (EMA) dává naději, že by ekonomický vývoj v příštím roce mohl být přece jen takový, s jakým mnohé domácí instituce počítaly ještě v letních měsících. Včetně ministerstva financí, které ve své zatím poslední prognóze (v září) uvedlo, že český hrubý domácí produkt v roce 2021 vzroste o 3,9 procenta.

Růst na dluh

S celkem překvapivou zprávou přišel dva týdny před koncem roku Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. „Nejnovější ekonomický konsensus pro ČR: růst v příštím roce o 3,8 %, deficit 7 % HDP. Nakonec to ministerstvo financí vychytalo, pár měsíců si počkalo, neaktualizovalo prognózu s příchodem druhé vlny a příchod vakcíny mezitím výhled opět zlepšil na odhad ministerstva ze září,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

Právě před vysokým schodkem státního rozpočtu varuje Mojmír Hampl, šéf segmentu služeb pro finanční sektor ve společnosti KPMG a bývalý viceguvernér České národní banky. „Eknonomiku držíme nad vodou na úkor rostoucího dluhu. Pořád je potřeba vidět, že jsou to spojené nádoby. Platíme lidem peníze za to, že nepracují, za služby, které se neposkytují, děláme nějakou míru kompenzace. Je to udržování současnosti nad vodou na úkor budoucnosti. Jak dlouho? To je největší bolest fiskální katastrofy, která nám hrozí. Problém je, že to nebude vidět hned, že to chvíli vydrží,“ řekl CNN Prima NEWS.

V podobném duchu se pro CNN Prima NEWS vyjádřil také bývalý prezident České republiky Václav Klaus. „Jako celoživotní makroekonom a bývalý ministr financí se samozřejmě děsím, co se stane se státním rozpočtem. Rozvrat veřejných financí mě samozřejmě děsí. Pro mě mít deficit miliardu byl problém. A teď máme stovky miliard. Nedovedu si to vůbec představit. Nedovedu si představit, jaké to může mít konce, ty nejsou v žádném případě dobré,“ řekl.

Očkování jen na papíře

Jak už bylo zmíněno, zcela klíčovou otázkou roku 2021 bude dostupnost vakcíny a míra proočkovanosti české populace. Pokud se podaří dosáhnout solidní meze, kterou odborníci odhadují kolem 60 procent populace, má Česká republika šanci na návrat do normálního života poměrně brzy. Jenže ani zde není možné ignorovat fakta a elementární matematiku.

„Pokud bude nutné očkovat 60 procent populace za půl roku a na každého jsou zapotřebí dvě dávky, vychází to tak, že každý týden bychom museli naočkovat půl milionu lidí,“ řekl CNN Prima NEWS Mojmír Hampl. Podle něho je tedy klíčovou otázkou, zda jsme schopni na tak masivní očkovací kampaň připravit adekvátní logistiku. „Budeme tedy schopni v březnu či dubnu konstatovat, že je to za námi? Jsem k tomu dost skeptický,“ dodal.

Vakcína proti koronaviru ale není řešením všech budoucích krizí. Myslí si to Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „Vakcína může být světélko, ale my potřebujeme maják. Vakcínou můžeme získat náskok proti covidu, nicméně musíme se naučit žít s tím, že máme za zády pořád nějakou hrozbu,“ řekla CNN Prima NEWS. Podle Horské bychom si po překonání koronavirové krize měli udělat SWOT analýzu a vyhodnotit, které kroky byly správné a které chybné. Na základě toho budeme schopni se lépe připravit na budoucí krize, které nevyhnutelně přijdou.

Lockdowny a antilockdowny

Co tedy od roku 2021 očekávat? Z uvedeného vyplývá, že pokud se nepodaří dosáhnout potřebné proočkovanosti, která by zajistila kolektivní imunitu, pravděpodobně budeme značnou část roku využívat stávajícího systému v podobě zpřísňování a uvolňování protiepidemických opatření. Tím pádem bude česká ekonomika vystavena dalším vlnám epidemie, což se projeví na její kondici.

V takovém případě je pravděpodobnější, že se naplní prognózy České národní banky či Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, které Česku pro rok 2021 předpovídají hospodářský růst pod dvěma procenty. Nezaměstnanost by se mohla držet na relativně nízké úrovni přinejmenším dokud bude pokračovat program Antivirus či na něho naváže takzvaný kurzarbeit.

„Myslím, že rok 2021 určitě nebude vymknutím se roku 2020, ale bude pokračováním roku 2020. Budou pořád různé lockdowny a antilockdowny, budou používány nesmyslné charakteristiky, jako je onen slavný PES, který je nesmyslem a protimluvem vážného uvažování,“ uzavřel Václav Klaus.

Tagy:

Hlavní zprávy

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají
Zahraničí

Silné otřesy a mrak dýmu. Na Kanárech se probudila sopka a chrlí lávu, lidé prchají

Na Kanárských ostrovech začala erupce sopky Cumbre Vieja. Podle televize RTVE ze sopky na ostrově La Palma stoupá sloup bílého a černého dýmu. Sopka chrlí také popel a lávu. Úřady nařídily evakuaci několik stovek lidí, již žijí v blízkosti vulkánu či mají problémy s pohybem. Podle odborníku není možné určit, jak dlouho bude erupce pokračovat. Na Kanarské ostrovy v neděli přijede španělský premiér Pedro Sánchez, který odložil cestu na Valné shromáždění OSN v New Yorku.

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana
Václav Klaus

Klaus byl znovu v nemocnici. Po kontrole navštívil prezidenta Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v neděli navštívil Ústřední vojenskou nemocnici (ÚVN). Jeho mluvčí Petr Macinka uvedl, že tam Klaus zamířil na předem domluvenou kontrolu a při té příležitosti šel pozdravit současnou hlavu státu Miloše Zemana. Ten v nemocnici zůstává od úterý, podle Hradu kvůli dehydrataci a lehkému vyčerpání.

Zakopali válečnou sekeru? Petříček pomáhá Maláčové s kampaní ČSSD v Praze

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) během letákové kampaně v Praze využila pomoc bývalého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Pro leckoho jde o velké překvapení. Petříček totiž v červnu opustil pražskou kandidátku strany, když zjistil, že její lídryní bude právě Maláčová. Ve vedení resortu zahraničí skončil poté, co jeho odvolání navrhl šéf sociálních demokratů Jan Hamáček.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Táhnete nás z EU pod vliv Ruska, máte rusofilní řeči, vmetl Wagenknecht Ševčíkovi

Ke střetu došlo i ve druhé části nedělní Partie Terezie Tománkové. V ekonomické debatě mezi senátorem Lukášem Wagenknechtem (Piráti) a Miroslavem Ševčíkem (Trikolora) vmetl pirátský zákonodárce svému oponentovi, že má rusofilní řeči. Podle Wagenknechta by Ševčík nejradši vyňal Česko z Evropské unie, čímž by zemi dostal pod vliv Ruska. Ekonom a kandidát Trikolory reagoval slovy, že takové výroky jsou směšné a pod ruský vliv Česko prý táhne Německo.

Dojemný snímek Schumacherů. Vzdal bych se všeho, abych si s tátou popovídal, řekl Mick

Očekávaný dokument o Michaelu Schumacherovi už je několik dní k dispozici na streamovací platformě Netflix. Jednou z hlavních postav, která ve filmu vypráví o legendě formule 1, je její syn Mick – nyní sám pilot v královně motorsportu. Mluví o tom, jak je pro něj těžké nemoct si s otcem popovídat o svém zaměstnání. Zároveň v souvislosti s filmem publikoval na Instagramu dojemnou fotografii z dětství.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama