reklama

Rozbili okno a utekli z hořícího pekla. Přeživší popsali tragickou nehodu autobusu

Přeživší tragické nehody turistického autobusu ze Severní Makedonie poprvé promluvili. Havárii, při níž zemřelo nejméně 45 lidí včetně 12 dětí, popisují jako jeden velký chaos, který je vzbudil uprostřed noci.

reklama

Podle severomakedonského ministerstva zahraničí se autobus vracel do metropole Skopje z víkendového zájezdu do Istanbulu. Prodloužený víkend se ale proměnil v tragédii. „Spali jsme, když nás vzbudil zvuk výbuchu,“ popsal jeden z přeživších makedonskému premiérovi Zoranu Zaevovi, který pak jeho slova tlumočil novinářům.

„Rozbili jsme okna a mně a šesti dalším se podařilo uniknout,“ dodal. Jeho mrazivou zpověď zveřejnil mimo jiné web Nový čas. Minimálně 45 lidí se však z hořícího autobusu ven nedostalo. „Lidé se k sobě tiskli, jejich těla byla v autobuse zcela spálena,“ uvedl pro web BBC další ze svědků neštěstí.

Velvyslanec Srbska v Bulharsku Željko Jovič informoval i o zraněném srbském občanovi, který leží v nemocnici v Sofii. Jeho zdravotní stav je dobrý. „Vzhledem k tomu, že mi ho umožnili navštívit, předpokládám, že jeho stav opravdu není těžký. Nepotřebuje péči psychologů ani není na jednotce intenzivní péče. Předpokládám, že se velmi brzy bude moci připojit ke svým příbuzným, rodině, která se o něj v tuto chvíli určitě nejvíce strachuje,“ řekl Jovič. Fotku z nemocnice pak zveřejnil na Twitteru.

A co nehodě předcházelo? Příčiny havárie, která se stala asi 30 kilometrů západně od Sofie, bulharské úřady vyšetřují. Podle prvních zjištění autobus pravděpodobně narazil do svodidel.

„Myslím, že je to vina řidiče. Pravá přední pneumatika narazila na značku, která odletěla asi 45 metrů daleko. Došlo k úniku paliva,“ vysvětlil okolnosti bulharské televizi Nova jeden ze svědků Vasko Pirgov.

V autobuse se severomakedonskou registrací cestovalo 52 lidí. Sedm přeživších – dvě ženy a pět mužů – převezli s popáleninami do nemocnice v hlavním městě Sofii. Nehodu nepřežil ani řidič, uvedla na svém webu agentura BGNES. Český prezident Miloš Zeman zaslal prezidentovi Republiky Severní Makedonie Stevu Pendarovskému kondolenční dopis.

Tagy:
nehoda autobus Bulharsko oběti svědek přeživší Severní Makedonie Vasko Pirgov Željko Jović

Hlavní zprávy

Asteroid větší než Eiffelovka se blíží k Zemi. NASA ho považuje za znepokojivý

Obrovský asteroid 4660 Nereus, který je větší než Eiffelova věž, se blíží k planetě Zemi. NASA jej považuje za znepokojivý, protože má více než 150 metrů a nachází se ve vzdálenosti 3,9 milionu kilometrů od oběžné dráhy Země. Kolem ní by měl proletět 11. prosince ve vzdálenosti asi 2,4 milionu mil. Podle vědců by ale nebezpečný pro planetu Zemi být neměl.

Zavřete školy. Je v nich covidové tsunami, zachráníte prarodiče, tvrdí zástupce učitelů

Děti by měly od 10. prosince přejít na distanční výuku a být až do Vánoc v karanténě, řekl pro CNN Prima NEWS prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Školy totiž podle něj a dat, která má, prezentují aktuálně největší riziko šíření a covid se v nich šíří jako tsunami. Pokud se to nestane, čeká nás podle Sárköziho až trojnásobný počet zemřelých.

Sníh komplikuje dopravu v Česku. Dálnice blokují uvízlé kamiony, řidiče trápí zmrzlá vozovka

Aktualizováno

Husté sněžení a silný vítr komplikují už od rána dopravu na českých dálnicích a silnicích. Například D8 u Ústí nad Labem byla kolem 6:30 uzavřená na 82. kilometru v obou směrech, tedy na Drážďany i na Prahu. Sněžení ovlivňuje i dopravu kolem Prahy. Příměstské autobusy mají zpoždění, některé zastávky se ruší. Na Mělnicku mají autobusy zpoždění desítky minut. Varování meteorologů řidičům před ledovkou platí i nadále.

reklama

Domácí zpravodajství

Laffita o vztahu s otcem: Byl to macho. Říkal, že jestli budu gay, zabije mě jako psa

Kubánec Osmany Laffita se živí jako úspěšný módní návrhář a více než 25 let žije ve šťastném vztahu s partnerem Guyem. V mládí to však neměl vůbec lehké. Svou orientaci musel dlouho skrývat. V době, kdy žil ještě na Kubě, to bylo trestné. Dlouho se s tím nemohli smířit ani jeho otec. „Táta mi kolikrát říkal, že jestli budu gayem, zabije mě jako psa,“ řekl Laffita v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS.

reklama