Od 15 let Beáta jezdí po lékařích. Důvod zjistila v 9. třídě – má nádor v hlavě. Od roku 2018 podstoupila už pět operací mozku, přičemž po té poslední přišla řada komplikací. Beáta se však nevzdává a žádá o pomoc. Při poslední cestě sanitkou bourali, od té doby má strach a nevěří nikomu jinému než svému otci. Ráda by proto měla auto, které by jí bezpečně dopravilo k lékařům. Nyní navíc čelí další výzvě.
„Jsem šťastná slečna, která chvíli neposedí,“ popisuje se nyní Beáta. Její těžký boj přitom začal na konci 9. třídy, kdy se s rodinou dozvěděla, že má nádor v hlavě. „V roce 2018 jsem byla na první operaci hlavy v Brně na neurochirurgii v Bohunicích. Zdálo se, že všechno bude zase v pořádku,“ vzpomíná.
Nastoupila do 1. ročníku na gymnáziu, po půl roce se však vrátila silná bolest hlavy. „Na to jsem podstoupila druhou, třetí i čtvrtou operaci během dvou let,“ pokračuje. V květnu roku 2019 nastoupila na léčbu do Protonového centra v Praze, kde podstoupila ozařování s 42 dávkami ve dvou měsících. „Konečně jsem měla rok klid. Myslela jsem si, že už je to za mnou, ale tento rok přišla další rána,“ pokračuje.
Nádor v hlavě začal znovu růst. Ani tříměsíční biologická léčba jí nepomáhala a doktoři jí dávali rok života. „V Praze a Brně mi operaci zamítli. Mojí poslední šancí byla nemocnice v Liberci, kde mě přes všechna rizika operovat chtěli,“ říká.
Po operaci přišly komplikace
Beáta s maminkou v Liberci strávily dva a půl měsíce. Koncem května jí do žaludku zavedli sondu pro umělou výživu. „Pět dní nato mě doktoři operovali 17 hodin, nejhorší den mojí rodiny. Jakmile doktoři mojí mamince oznámili, že je celý nádor venku, byla to ta nejšťastnější chvíle nás všech,“ vzpomíná.
Po operaci se probudila s nateklou tváří, sešitou zlomenou horní čelistí, vyoperovaným kyčelním štěpem, s tracheostomií a operovaným krkem. „Druhý obratel mi museli kousek vyštípnout a dát titanové šrouby,“ říká dívka, která ležela na jednotce intenzivní péče připojená na přístrojích.
V průběhu hospitalizace přišly komplikace. „Chytila jsem zápal plic, rozpadly se mi rány v krku a nosu, měla jsem zánět mozkových blan, kvůli kterému jsem se musela vrátit na JIP. Držím palce každému, kdo bojuje za svůj život. Hlavně se nevzdávejte a věřte, že víra uzdravuje,“ apeluje na ostatní dívka.
Sama se svou radou řídí. „Nikdy se nevzdávám a věřím, že bude všechno v pořádku, jenom to chce čas,“ říká. Nadále ji čeká dlouhá léčba a zřejmě nikdy nebude úplně zdravá, její oporou jsou však rodiče. „Věřím, že společně to zvládneme,“ podotýká. Nyní však prosí o pomoc veřejnost, neboť ji čeká dlouhé dojíždění k lékařům.
Čelí další výzvě
„Od 15 let brouzdám po nemocnicích a není to vůbec levná záležitost. Má maminka nemohla po dobu mé léčby chodit do práce, byla stále se mnou. Proto vše bylo na tatínkovi. Peníze by se použily na auto,“ vysvětluje Beáta, za jakým účelem založila sbírku na Donio.cz. Při poslední cestě sanitkou totiž bourali a od té doby má z cestování tímto dopravním prostředkem strach.
„Chtěla bych jezdit jen se svým tátou, kterému věřím,“ podotýká. Aktuálně rodina vlastní starší auto, které náročné cesty do Brna na onkologii, do Liberce na neurochirurgii, do nutriční poradny v Šumperku a do Protonového centra v Praze dlouho nevydrží.
Ačkoliv dívka o svůj život bojuje a věří, že vše bude lepší, čelí další tvrdé zkoušce. Po posledním podstoupení magnetické rezonance zjistila, že se její zdravotní stav zhoršil. „Zjistili mi další ložiska. Nejspíš nastoupím na léčbu do protonového centra a pak na biologickou léčbu. Zase se to obrátí k lepšímu, jen to chce čas,“ vzkázala 12. listopadu.
V pátek 19. listopadu však Beáta uvedla, že se doktoři neshodují na postupu její léčby. „Na Protonovém centru v Praze zatím ozařovaní nedoporučují. Prozatím není jasné, zda se jedná o nádor, nebo o krevní sraženinu, jasněji bude po další kontrole na magnetické rezonanci 10. 2. 2022,“ doplnila s tím, že lékaři z onkologie v Brně jí nasadili kortikoidy: „Nezbývá nic jiného než věřit.“
Ve sbírce se zatím podařilo vybrat více než 130 tisíc korun a další postupně přibývají. Pokud chcete i vy Beátě pomoci získat bezpečné auto, můžete přispět zde.