Česko je pro Keňu zajímavé. Fiala tu strhnul velkou pozornost, říká velvyslankyně Adamcová

Česká velvyslankyně v Keni Nicol Adamcová

Keňa zrušila povinnost víz, a díky nově zavedenému přímému letu z Prahy je tak pro české turisty mnohem dostupnější. Je to bezpečný stát, říká vedoucí českého velvyslanectví v Nairobi Nicol Adamcová. Diplomatka se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala nejen o krásách této africké země, ale také o tom, jak Keňané vnímají Česko, ozbrojené konflikty na Ukrajině nebo Blízkém východě a popsala také dopady nedávné oficiální návštěvy českého premiéra Petra Fialy (ODS).

Kolik žije v Keni českých občanů?
V Keni žije trvale několik nižších desítek českých občanů. Shodou okolností jsou to spíše občanky. Řada z nich bydlí v hlavním městě Nairobi nebo v jeho okolí. Máme tu i takovou neformální skupinku Czech and Slovak Ladies, takže do té komunity patří nejen Češi, ale i Slováci.

Jak se Keňané dívají na Čechy, jaké mají povědomí o České republice?
Někteří si pamatují ještě Československo, někteří ale registrují Českou republiku jako samostatnou zemi. Politicky ji keňská vláda vnímá jako velmi zajímavého a perspektivního partnera ve střední a východní Evropě. Právě na tento region se keňská vláda v současnosti cíleně zaměřuje, protože má dojem, že ho v posledních letech zanedbávala. Na Česko se tak dívá jako na člena EU — zemi, která dokáže nabídnout zajímavé příležitosti pro rozvoj Keni a také pro vzájemný byznys.

ČTĚTE TAKÉ: Hamás se nedá zcela zlikvidovat. Česko nese za Blízký východ zodpovědnost, říká Hladík z ministerstva zahraničí

Jak v Keni vnímali nedávnou návštěvu premiéra Petra Fialy (ODS)? A jsou už případně znát nějaké její dopady?
Návštěva předsedy vlády pana Petra Fialy zapadla přesně do toho kontextu, který jsem popsala, tedy Česko jako perspektivního partnera, se kterým chce Keňa rozvíjet své vztahy. Ta návštěva byla velmi pozitivně přijata. Může to znít jako klišé, ale je možné se podívat i na mediální ohlasy, na sociální sítě prezidenta nebo ministra obrany. Ta pozornost byla opravdu velká a byl i zájem na jasném a konkrétním rozvoji, tzn. aby ta návštěva jen neproběhla a neskončila, ale aby ty věci, o kterých se premiér Fiala s prezidentem Rutoem a dalšími členy vlády bavili, dále rozvíjely — v oblasti bezpečnosti, obchodu, podpory výzkumných kapacit nebo vzdělávání mladých lidí.

Myslíte si, že v Keni by měla smysl možnost korespondenční volby?
Naše velvyslanectví nemá na starosti pouze Keňu, ale i další země ve východní Africe — Rwandu, Tanzanii, Ugandu a Burundi. Svět se proměňuje a zrychluje, Češi cestují, a to nejen na dovolenou, ale i za prací a obchodem. Vzrůstá počet studentských výjezdů. I tady v Keni žijí čeští občané. Z mého pohledu je korespondenční volba něco, co bychom měli našim občanům určitě umožnit.

Jaká je pozice Keni v rámci východní Afriky?
Když se podíváte na mapu a zjistíte, kde leží Keňa, tak hned zjistíte, že to není jednoduchý region. Keňa sousedí s Etiopií a Somálskem, které dlouhodobě čelí teroristickým hrozbám. Islamistické hnutí al-Šabáb ovlivňuje i severní část Keni, takže je to něco, co Keňa musí řešit. Takže působí jako stabilizační prvek celého regionu. Víme, co se teď děje v Rudém moři, útočí se na obchodní lodě. I to je něco, co Keňu eminentně zajímá, protože je to země, která je orientovaná na obchod. Má totiž velmi silný soukromý sektor.

Keňa se tak zapojuje do stabilizačních mírových aktivit nejen v tom regionu Afrického rohu, kam patří Somálsko, ale i v oblasti Velkých jezer, v Kongu, Jižním Súdánu. A Keňa také povede první policejní misi OSN na Haiti.

Jaký má Keňa postoj k trošku vzdálenějším konfliktům, které nyní probíhají na Ukrajině nebo v Izraeli?
Co se týče ruské agrese vůči Ukrajině, tak keňský velvyslanec při OSN hned následující den po zahájení agrese měl velmi silné vystoupení, ve kterém zdůraznil, že hranice se nemění silou, že teritoriální integrita a celistvost je klíčová a že pokud by se stejnou cestou, jakou se vydalo Rusko, šly i africké země, tak by to byla cesta do záhuby. Takže již od prvního dne se Keňa dívá na válku na Ukrajině jako na porušení mezinárodního práva a jako na akt agrese.

Pokud jde o útoky Hamásu na Izrael a následnou operaci v Pásmu Gazy, tak přišlo z Keni velmi silné vyjádření na podporu Izraele opět hned následující den po těch hrozných útocích Hamásu s tím, že Izrael má právo na obranu. Protože je v Keni i velmi početná muslimská část populace, tak zároveň zdůrazňují i civilní oběti v Pásmu Gazy.

Dá se Keňa v rámci východní Afriky považovat v porovnání s ostatními za bezpečnou zemi?
Jak tady stojíme, jak se pohybujeme a když se projdete po ulicích nejen Mombasy, ale i Nairobi, tak s mírou, která je obvyklá pro běžné cestovatele a pro chování v cizích zemích a městech, tak lze Keňu považovat za bezpečnou zemi. Je nutno vzít v úvahu místní specifika. Doporučuji, aby se cestovatelé podívali na stránky ministerstva zahraničních věcí, na stránky velvyslanectví v Nairobi, kde uvádíme hodnocení aktuální bezpečnostní situace, kterým oblastem se vyhnout a jak upravit své chování, aby k žádným bezpečnostním incidentům nedošlo.

Na co všechno se mohou turisté v Keni těšit?
Keňa je velmi rozmanitá země. Mohou se těšit na krásné pláže, moře tyrkysové barvy, krásné národní parky plné divoké zvěře, druhou nejvyšší horu Afriky — Mount Kenya, na zajímavou kulturu, která je mixem africké a orientální tradice i svahilskou kulturu, se kterou se setkají především na pobřeží Indického oceánu.

Jaké jsou aktuální vstupní podmínky do Keni? Na co by turisté neměli zapomenout?
Dobrá zpráva nejen pro české turisty. Keňa k prvnímu lednu letošního roku plošně zrušila vízový styk. Pro vstup do Keni je třeba vyplnit jen tzv. ETA registraci, minimálně tři dny předem, ale doporučujeme dělat tuto registraci ve větším předstihu. Stojí to 32 amerických dolarů a je tam uveden i seznam dokumentů, které je potřeba k té registraci dodat.

Co se týče očkování a dalších vstupních podmínek, tak bych znovu odkázala na webové stránky ministerstva zahraničních věcí a českého velvyslanectví v Nairobi. Všechny informace velmi pečlivě aktualizujeme a všechna povinná i doporučená očkování jsou tam uvedena.

Tagy: