Společnost SpaceX amerického vynálezce Elona Muska se ve středu už poněkolikáté zapíše do historie. Poprvé v historii vynese raketa Falcon 9 do vesmíru kosmickou loď Crew Dragon se dvěma astronauty na palubě. Zážehu v Kennedyho vesmírném středisku bude přihlížet i Donald Trump.
Vynášení internetových satelitů, testovací raketové lety nebo zásobování Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Až doposud dával Musk při plánování vesmírných misí v sázku „jen“ peníze a prestiž. Ve středu se poprvé v historii do rukou soukromé společnosti SpaceX svěří při cestě na ISS dva američtí kosmonauti Robert Behnken a Douglas Hurley. Mise ponese název Demo-2.
Ruská nadvláda končí
A bude to unikátní let hned v několika ohledech. Zaprvé – ve středu se Americký národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oficiálně dobrovolně vzdá svého odvěkého monopolu na transport amerických astronautů do vesmíru. NASA v posledních letech ochotně spolupracuje na vesmírných projektech se soukromými společnostmi, a to jak se SpaceX, tak i s Boeingem. Důvod je vcelku prostý, vesmírné anabáze díky tomu nemusí platit americká vláda z vlastní kapsy.
Po devíti letech se navíc bude znovu startovat z americké půdy. Poté, co NASA v roce 2011 ukončila raketoplánový program, využívali američtí kosmonauti výhradě služeb ruských lodí. Po devíti letech tak končí monopol Ruska na dobývání vesmíru. Rakety Sojuz startují tradičně z vesmírného střediska v kazašském Bajkonuru.
SpaceX and @NASA completed a full rehearsal of launch day activities with @AstroBehnken and @Astro_Doug ahead of Crew Demo-2 pic.twitter.com/n3B2BBBmnq
— SpaceX (@SpaceX) May 23, 2020
„Příštích pár dní musíme být velmi ostražití,“ sdělil na páteční konferenci Kathy Lueders z NASA, manažer programu CCP, který spojil vládní a soukromé kosmické společnosti. „Budeme postupovat krok po kroku. Až budeme připravení – poletíme,“ dodal.
„Je to důležitý moment nejen pro USA, ale také pro všechny ostatní národy, které se podílí na vesmírném programu,“ sdělil pro The Guardian Frank De Winne, šéf Evropského střediska astronautů v Kolíně nad Rýnem. „V budoucnu budeme moci mít sedm astronautů na ISS, plný počet. V současnosti jsou tam pouze tři,“ vysvětlil.
Miliardář Musk tak nese na bedrech nejednu zátěž. Pokud chce někdy dostát svým plánům a pokusit se přistát na Marsu, musí předně dokázat, že jsou jeho stroje bezpečné pro posádku. Nervózní budou také v NASA. Kosmická agentura vloni otevřela vesmír komerčním účelům a oznámila, že se chce podílet na vesmírném turismu nebo natáčení filmů v kosmu (jeden takový chce natočit i herec Tom Cruise). Ve středu proto musí dokázat, že její spojenectví se soukromými společnostmi dokáže těmto ambicím dostát.
Historického startu se zúčastní i Trump
Cesta tandemu astronautů v lodi Crew Dragon bude zahájena ve středu večer. Zážeh je naplánován na 22:33 středoevropského času. Pro Crew Dragon to bude druhá cesta k ISS, tu první loď absolvovala v březnu minulého roku.
Historickému momentu budou v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě přihlížet také americký prezident Donald Trump a viceprezident Mike Pence, uvedla americká CNN.