reklama

Roztroušená skleróza může postihnout i mladého člověka. Poznáte příznaky?

Roztroušená skleróza. Tuto diagnózu si v Česku každý rok vyslechne až tisíc lidí. Celkem u nás touto nemocí trpí 20 tisíc pacientů, na celém světě pak 2,5 milionu. Podle lékařů je třeba prevence a hlavně včasné odhalení této zákeřné choroby. Zejména mladí lidé si podle nového průzkumu myslí, že jde hlavně o onemocnění seniorů. V tom se ale pletou.

reklama

Brnění rukou, únava, zhoršení zraku na jednom oku, slabost nohou, zhoršená chůze, dvojité vidění, závratě, brnění poloviny těla, zhoršené močení. Prvotní příznaky, které provází zatím nevyléčitelné onemocnění – roztroušenou sklerózu. Některé z příznaků měla i paní Štěpánka.

„Já jsem měla už podezření od 16 let. To jsem měla mononukleózu, kdy to začalo. Mě začaly brnět nohy, po nějakém pohybu to přešlo,“ vzpomínala Štěpánka.

„Pokud nebudeme pacienta léčit, během 10 až 15 let vyčerpá rezervu nervového systému, přestane se mezi jednotlivými ataky uzdravovat a dochází k rozvoji trvalé invalidity. A ta invalidita může samozřejmě skončit vozíkem a nesoběstačností,“ řekla CNN Prima NEWS Eva Kubala Havrdová, vedoucí Centra pro roztroušenou sklerózu VFN. Podle ní existuje prevence, a to velké množství vitamínu D, který podle zjištění pacientům ve velkém chyběl. A vyvarovat se hlavně kouření a obezity.

Agentura STEM/MARK oslovila 500 lidí, aby zjistila, co vědí o zprvu nenápadné roztroušené skleróze. Asi nejvíce je udivilo, že si mladí lidé mysleli, že se jich onemocnění netýká. Podle Havrdové se roztroušená skleróza většinou poprvé projeví mezi 20. a 40. rokem.

K tématu

Další hlavní zprávy

Rusko

Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí

Sputnik V nabírá směr Česko, v Rusku ale příliš neletí. Lidé se už covidu nebojí

Česko a Slovensko se dostaly do dráhy ruského satelitu. Vakcína Sputnik V, pojmenovaná po slavné sovětské družici, je už u slovenských sousedů a do měsíce by mohla být i v České republice. K očkování ruskou vakcínou je ale zapotřebí povolení Evropské lékové agentury nebo výjimka ministerstva zdravotnictví. Ani jedno se však zatím nechystá a vakcinace Sputnikem drhne i v samotném Rusku. Rusové se totiž zřejmě více než covidu bojí nežádoucích účinků po očkování.

USA

USA se bojí čtvrté vlny, Texas ne. Ruším povinné roušky, ohlásil guvernér z restaurace

USA se bojí čtvrté vlny, Texas ne. Ruším povinné roušky, ohlásil guvernér z restaurace

Šíření vysoce nakažlivých mutací koronaviru by ve Spojených státech mohlo spustit čtvrtou vlnu pandemie a ohrozit pokrok, který přinesla vakcinace. Uvedla to ředitelka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová. Vyzvala přitom Američany, aby nepolevovali v prevenci. Guvernér Texasu Greg Abbott ale následně oznámil, že od 10. března zruší celostátní povinnost nosit roušky a povolí provoz všech obchodů a restaurací v jejich plné kapacitě.

EU nám říká, jak má být zahnutý banán, ale definici úmrtí na covid neznáme, míní Pirk
Při dopravní nehodě v USA zemřelo 13 lidí. V přeplněném autě jelo 25 pasažérů
Zlaté glóby putovaly celebritám do obýváků. Ceny se přebíraly i v Praze
Další obrat vlády. Třítýdenní karanténu zkrátila o týden, novinka platila dva dny
reklama
reklama
Ve středu se spouští povinné plošné testování v podnicích. Zavírat se nebudou

Vláda

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama