reklama

Roztroušená skleróza může postihnout i mladého člověka. Poznáte příznaky?

Roztroušená skleróza. Tuto diagnózu si v Česku každý rok vyslechne až tisíc lidí. Celkem u nás touto nemocí trpí 20 tisíc pacientů, na celém světě pak 2,5 milionu. Podle lékařů je třeba prevence a hlavně včasné odhalení této zákeřné choroby. Zejména mladí lidé si podle nového průzkumu myslí, že jde hlavně o onemocnění seniorů. V tom se ale pletou.

reklama

Brnění rukou, únava, zhoršení zraku na jednom oku, slabost nohou, zhoršená chůze, dvojité vidění, závratě, brnění poloviny těla, zhoršené močení. Prvotní příznaky, které provází zatím nevyléčitelné onemocnění – roztroušenou sklerózu. Některé z příznaků měla i paní Štěpánka.

„Já jsem měla už podezření od 16 let. To jsem měla mononukleózu, kdy to začalo. Mě začaly brnět nohy, po nějakém pohybu to přešlo,“ vzpomínala Štěpánka.

„Pokud nebudeme pacienta léčit, během 10 až 15 let vyčerpá rezervu nervového systému, přestane se mezi jednotlivými ataky uzdravovat a dochází k rozvoji trvalé invalidity. A ta invalidita může samozřejmě skončit vozíkem a nesoběstačností,“ řekla CNN Prima NEWS Eva Kubala Havrdová, vedoucí Centra pro roztroušenou sklerózu VFN. Podle ní existuje prevence, a to velké množství vitamínu D, který podle zjištění pacientům ve velkém chyběl. A vyvarovat se hlavně kouření a obezity.

Agentura STEM/MARK oslovila 500 lidí, aby zjistila, co vědí o zprvu nenápadné roztroušené skleróze. Asi nejvíce je udivilo, že si mladí lidé mysleli, že se jich onemocnění netýká. Podle Havrdové se roztroušená skleróza většinou poprvé projeví mezi 20. a 40. rokem.

K tématu

Další hlavní zprávy

Německo

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Z kočárku vylétlo dítě, na zemi zůstaly boty. Svědci popsali hrůzný útok v Německu

Hororový pohled. Tak svědci popisují moment, kdy v německém městě Trevír do chodců v pěší zóně najelo auto. Jedno miminko mělo po nárazu vypadnout z kočárku, vzduchem letělo více lidí. Mezi čtyřmi oběťmi je i devítiměsíční dítě. Starosta města hovořil i o zemřelé dívce, po níž zůstal na ulici pár tenisek. Řidič podle svědků najel do davu úmyslně, zraněných je až 30 lidí.

Policejní razie v bruselském gay baru: Párty se účastnil i Orbánův europoslanec
Houslový virtuos Svěcený: Problém je psychika, na tu roušky nefungují. Hudba léčí
Vakcína proti covidu by v Česku mohla být na přelomu ledna a února, řekl Blatný
Demonstrace podnikatelů: Požadují finanční kompenzaci, zapomněli si však doma roušky
Česká výzkumná republika. Na vědu dáváme více než dvojnásobek toho, co Slováci
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Kadeřnictví, hospody, obchody i bazény. Ve čtvrtek se otevře všechno

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Češi jsou alkoholici Evropy. Za pití a tabák utratí dvojnásobek průměru EU
Dukovany musí postavit firma, která dodrží dohodu, myslí si Dana Drábová
Muž upozornil na nevhodné chování spolucestujícího. Ten ho pobodal
Další články
reklama
reklama