Náhle zemřel lékař a senátor Roman Kraus. Významně se podílel na rozvoji nemocnic v Brně
příznaky
Výpis příspěvků ke štítku „příznaky“
Langmajer se nakazil exotickou nemocí, na kterou neexistuje léčba. Narazil jsem, přiznal
Herci Jiřímu Langmajerovi se při natáčení filmu na exotickém Bali nevyhnuly nepříjemnosti. Fyzicky se zcela vyčerpal a v tropickém prostředí chytil horečku dengue, což zjistil až po návratu do Čech. Informoval o tom web deníku Aha! Primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle již dříve pro CNN Prima NEWS vysvětlil, že účinná léčba neexistuje a pokud člověk horečku dengue chytne, musí spoléhat na vlastní imunitu.
Mrtvice nehledí na věk: Zdeňka zasáhla za volantem a ochrnul. Riziko pomůže odhalit test
Ačkoliv počet lidí v České republice, které ročně zasáhne cévní mozková příhoda, v posledních letech klesá, data jsou stále alarmující. Zatímco v roce 2017 postihla dle ÚZIS téměř 30 tisíc lidí, nyní jde o zhruba 6 500 Čechů ročně méně – přičemž se pětina případů týká lidí mladších 55 let. To byl i případ pana Zdeňka, který kvůli mrtvici ve 36 letech ochrnul na všechny končetiny, problémem byla zanedbaná prevence a nezdravý životní styl. Kdy tedy zpozornět? Vyplňte si jednoduchý test.
RS viry jsou horší než chřipka, lidé ale podceňují prevenci. Koho nejvíce ohrožují?
Ve spojitosti s nadcházející zimní sezónou se ve společnosti hovoří zejména o zdravotním riziku spojeném s covidem a chřipkou. Odborníci však varují i před RS viry, konkrétně respiračním syncytiálním virusem (RSV). Jak na tiskové konferenci sdělil hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal: „RS virus je horší než chřipka, jen jsme to nevěděli.“ V Evropě mu ročně podlehne zhruba 20 tisíc hospitalizovaných lidí nad 60 let, mezi druhou největší rizikovou skupinu pak patří děti do tří let. Existuje vakcína, která chrání seniory a těhotné, nutnost její aplikace však mnozí podceňují.
Bez příznaků, ale s vážnou diagnózou: Petr žil se žloutenkou typu C desetiletí, a není jediný
Brzy po narození museli lékaři panu Petrovi, který se narodil na přelomu 60. a 70. let, operativně odstranit srůsty na vývodných cestách močových a střevu. První zákrok však nebyl zcela úspěšný, proto jich musel podstoupit ještě několik. Operace byly spojeny s četnými transfuzemi krve, a pravděpodobně se tak do jeho těla dostal virus hepatitidy C. Lékaři jeho přítomnost objevili až o desítky let později. Přestože do té doby neměl Petr kvůli žloutence typu C žádné komplikace, jeho játra byla ve velmi špatném stavu. Obdobný případ se může týkat desítek tisíc dalších Čechů. Lékaři proto apelují na veřejnost, aby nepodléhala mýtům a nechala se preventivně vyšetřit.
Příznaky covidu se objevují v důležitém pořadí, zjistili vědci. Pomohou rozeznat ho od chřipky
Nový kmen viru COVID-19 s názvem XEC se svými příznaky od jiných variant příliš neliší. Může se tedy projevovat ve specifickém pořadí, které už dříve odhalili vědci, připomněl web GB News. Nová varianta se rychle šíří Evropou a například ve Spojeném království se stává dominantní. V Česku zdravotníci každý den odhalí přibližně tisíc nakažených lidí.
PŘEHLEDNĚ: Českem se šíří nakažlivá varianta covidu XEC. Koho ohrožuje a jak poznat příznaky?
Českou republikou i dalšími kouty Evropy se šíří vysoce nakažlivá varianta koronaviru XEC. Každý den se v populaci odhalí přes tisíc lidí s potvrzeným covidem, celkový počet nemocných ale bude výrazně vyšší. Podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví muselo být hospitalizováno v českých nemocnicích několik stovek lidí. S jakými příznaky přichází XEC a jak se vyhnout těžkému průběhu nemoci? Redakce CNN Prima NEWS přináší stručný přehled k nové covidové variantě.
FLiRT, „krysí žloutenka“ i únavový syndrom. Expert popsal začátek respirační sezóny a rizika
Varianta covidu s přívětivým názvem FLiRT se šíří Českem. Příznaky a následky nemoci už ale sympatické nejsou. Nové varianty covidu jsou navíc schopny obejít imunitu efektivněji než předchozí verze viru. Významně také roste počet rinovirů a nákaz mykoplazmaty, které způsobují zápal plic. Host pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Motol Milan Trojánek, přiblížil, na co si dát v respirační sezóně pozor, i to, jak zářijové povodně ovlivnily šíření některých nemocí.
PŘEHLEDNĚ: Podzimní vlna covidu dorazila do Česka. Jaké jsou jeho hlavní příznaky?
Podzimní koronavirová vlna opět zasáhla Českou republiku. Podle ministerstva zdravotnictví se denně zvyšuje počet pozitivně testovaných osob, a to zejména mezi rizikovými skupinami. Covid-19, ačkoliv už není tak fatální jako na začátku pandemie, stále představuje riziko pro zdraví. Jaké jsou jeho hlavní příznaky a jak rozlišit covid od běžného nachlazení či chřipky?
Covid na vzestupu: V září v Česku onemocněly desetitisíce lidí, přibývá i obětí. Jak se bránit?
V září se covidem v České republice prokazatelně nakazilo 22 tisíc lidí. Podobný počet přitom lékaři zaznamenali loni až koncem října. Zvedl se také počet úmrtí: loni v září v souvislosti s covidem zemřelo 28 lidí, letos jich bylo 57. Nejen z toho důvodu odborníci apelují na přeočkování proti nemoci. Důležitým tématem je také léčba antivirotiky, jejíž možnosti se stále rozšiřují. Praktičtí lékaři mohou zejména seniorům a rizikovým pacientům tuto léčbu nasadit. Klíčová jsou zejména včasná diagnóza a začátek léčby, proto je třeba s prvními projevy neváhat a navštívit praktického lékaře.
Hrozí epidemie? Mpox není nový covid, míní WHO. Prymula varoval před sexuálním turismem
Onemocnění mpox (opičí neštovice) není novým covidem, ať už se jedná o jeho novou nebo starší variantu, zdůraznil v úterý regionální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) pro Evropu Hans Kluge. Podle něj totiž úřady vědí, jak šíření nemoci kontrolovat, informovala agentura Reuters. Epidemiolog Roman Prymula ve vysílání CNN Prima NEWS ujistil, že žádná epidemie nehrozí.
Delon, Gott či hvězda Jurského parku. Jak se projevuje rakovina, kterou tyto celebrity trpěly?
Ačkoliv příčina smrti francouzského herce Alaina Delona dosud nebyla zveřejněna, veřejnost ví, že v posledních letech bojoval se zdravotními problémy. Jedním z nich byla rakovina, konkrétně B-buněčný lymfom, který je podtypem non-Hodgkinova lymfomu. Touto nemocí trpěl například Karel Gott, který nakonec podlehl akutní leukémii, diagnostikována byla také hvězdě filmu Jurský park Samu Neillovi. Jak se projevuje?
Horko zabíjí: I běžné činnosti mění v riskantní záležitost. Experti popsali smrtící mechanismus
Je jedno, jak moc trénujete, jediný běh v horku se může změnit v poslední věc, kterou v životě učiníte. Takový byl osud Philipa Kreycika, ultramaratonce, který při tréninku zkolaboval a jehož tělo záchranáři nalezli až o tři týdny později. Podobné případy však nejsou ojedinělé. Lidé umírají při procházkách, na túrách, venkovních koncertech i v dusných domovech bez klimatizace. Jaký konkrétní dopad mají vysoké teploty na mozek, srdce a pokožku? To přibližují experti pro CNN.