CNN Prima News příznaky

příznaky

Výpis příspěvků ke štítku „příznaky“

Radost z miminka? Až 80 procent maminek cítí smutek. Experti radí, jaké příznaky nepodcenit

„Tohle je nejkrásnější období života. Užívej si ho co nejvíc.“ Přesně to slýchává řada maminek po narození dítěte. První týdny po porodu ale většinou idylické nebývají. Až 80 procent žen zažívá pocity smutku a úzkosti, trpí podrážděností a náhlými změnami nálad. Poporodní splín, známý jako „baby blues“, navíc u všech žen sám neodezní – u každé páté přeroste ve vážnější duševní obtíže. Novopečené maminky by proto neměly psychické problémy podceňovat a měly by si říct včas o pomoc.

Čtvrtinu Čechů zabije rakovina, přitom jí lze předejít. Na jaká vyšetření byste měli jít?

V tuzemsku je každoročně diagnostikováno přes 87 tisíc nových případů zhoubných nádorů a více než čtvrtina pacientů na ně zemře. Celkově žije s touto diagnózou nebo její anamnézou více než půl milionu Čechů. Ačkoliv medicína přináší stále účinnější léčbu, klíčovým faktorem zůstává včasné odhalení nemoci a zodpovědnost každého jedince za své zdraví. Důležitou úlohu hrají také preventivní screeningové programy a pravidelná vyšetření. I na to upozorňuje Český den boje proti rakovině, který letos připadá na 14. května.

MAPA: Klíšťata budou ve středu mimořádně aktivní, varují experti. Jaké příznaky nepodcenit?

Chystáte se v následujících dnech do přírody či do parku ve městě? V tom případě zpozorněte. Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) zveřejnili mapu aktivity klíšťat, která se ve středu 14. května takřka celá zbarví do hněda. Očekává se tedy mimořádná aktivita klíšťat. S tím zároveň výrazně roste riziko, že si na lidech „pochutnají“ infikovaní paraziti a nakazí je klíšťovou encefalitidou či boreliózou. Jaké příznaky těchto vážných nemocí Češi často mylně přehlížejí?

Tisíce Čechů se několikrát měsíčně dusí, v nemocnici končí i děti. Mluví o „topení na suchu“

Pocit, jako když člověk dýchá skrze brčko nebo se topí, ačkoliv je na suchu. To a více obdobných potíží zažívají lidé s těžkým astmatem ve chvíli, kdy procházejí záchvatem, takzvanou exacerbací. Mnohdy pak končí v nemocnici. Podobné stavy i několikrát měsíčně zažívají tisíce dospělých i dětí – a jejich počet roste. Ulevit by jim mohla biologická léčba, ke které se dostanou pouze v národních centrech pro těžké astma. Odborníci na to upozorňují u příležitosti Světového dne astmatu, který jako každoročně připadl na 6. května.

Nekončící extrémní únava i mozková mlha. Neviditelná nemoc, na kterou neexistuje lék

Únava je běžnou součástí života. Pokud se však objevuje bez zjevné příčiny, neodezní ani po pořádném odpočinku a trvá déle než 6 měsíců, může se jednat o vážnější problém. Až 50 tisíc lidí v České republice může trpět chronickým únavovým syndromem – nemocí, o které se téměř nemluví, přestože zásadně ovlivňuje životy pacientů.

Tuberkulóza v Česku: Lékaři čelí agresivním pacientům i milionovým dluhům. Volají po změně

Nespolupracující nemocní s tuberkulózou (TBC), dluhy, které po nepojištěných pacientech nemocnicím zůstávají, doplatky za základní léky, absence vstupního rentgenového vyšetření cizinců z rizikových zemí – toto a řada dalších problémů trápí české pneumology, kteří infekční pacienty léčí. Palčivá témata lékaři otevírají při příležitosti Světového dne boje proti tuberkulóze, jenž připadá na 24. března.

Dialýza lidem „krade“ měsíc života ročně. Oddálit ji může včasné odhalení nemocných ledvin

Jeden milion Čechů – přibližně tolik lidí se v tuzemsku potýká s chronickým onemocněním ledvin. Mnozí přitom o zdravotních problémech neví: poškozené ledviny zpočátku nebolí. Pokud se však neléčí, hrozí lidem celá řada komplikací – v krajním případě může dojít k selhání ledvin, následuje nutná transplantace nebo dialýza. Právě k čištění krve pomocí speciálního přístroje dochází v současné době zhruba u 6 500 Čechů a každý pacient na ní za rok stráví v součtu přibližně měsíc. Podle specialistů je tomu ale možné předejít. Odborníci na to upozorňují u příležitosti Světového dne ledvin, který připadá na 13. března.

Klíšťata se hlásí o slovo, jediné vám může změnit život. Které nemoci přenáší a jak se chránit?

S rostoucími teplotami se klíšťata opět začínají hlásit o slovo. Česká republika navíc patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě – a počet hlášených případů každým rokem roste. Podobný trend vyplývá i z hlášení týkajících se lymské boreliózy. Za první dva měsíce roku 2025 bylo již evidováno sedm případů encefalitidy a 328 případů boreliózy, vyplývá z dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Experti proto apelují, aby lidé nepodceňovali prevenci a nechali se v případě encefalitidy očkovat. Na jaké příznaky se u obou nemocí zaměřit?

Denisa s Michalem o dopadech pásového oparu: Mučivá bolest i rána pro psychiku. Varují druhé

Že pacient trpí pásovým oparem, lékaři z valné většiny odhalí až díky charakteristické vyrážce. Tomuto příznaku však předchází mučivá bolest. Pro pana Michala byla v 60 letech tak útrapná, že v jedné chvíli zvažoval amputaci postižené nohy. Může dojít i k ovlivnění psychiky. To je případ herečky Denisy Nesvačilové, která jej prodělala již několikrát. Opar se jí vždy tvoří v obličeji. Přes odlišný průběh se oba ale shodují, že se informace o nemoci a její prevenci měly dostat do širšího povědomí veřejnosti.

Fetální alkoholový syndrom: Dítěti může navždy poškodit zdraví. Čím se projevuje a co prevence?

Poruchy růstu, intelektu i chování, srdeční vady nebo deformity v obličeji. Fetální alkoholový syndrom je vrozené onemocnění, které ovlivňuje celý život dítěte. Prevence proti němu je přitom extrémně jednoduchá a stoprocentně účinná – syndrom se totiž rozvíjí u dětí, jejichž matky v těhotenství pily alkohol. Před následky u příležitosti probíhajícího Suchého února varuje nezisková organizace Loono.