Tereza Ramba prožívá těžké období, skončila v nemocnici. Vzkaz fanouškům musela diktovat
příznaky
Výpis příspěvků ke štítku „příznaky“
Nebezpečné bakterie v oblíbené české lahůdce: Obchody ji stahují, může způsobit vážnou nemoc
Na český trh se dostalo 160 kusů matjesového salátu s olomouckými tvarůžky od výrobce Heleb, které podle veterinářů obsahují listerie. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Podle ní se téměř celá šarže dostala k zákazníkům a datum spotřeby ještě nevypršelo, upozorňují proto lidi, kteří mají salát doma, aby výrobek nejedli. Firma Heleb se zaměřuje na lahůdkářské produkty, prodává například středomořské a rybí delikatesy, zelné saláty nebo pomazánky.
Haló, mám „Parkinsona“? Unikátní česká aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky telefonátu
Pouhých několik minut telefonního hovoru. Tolik stačí unikátní české aplikaci k tomu, aby rozpoznala počínající Parkinsonovu nemoc. Speciální software analyzuje během rozhovoru řeč volajícího a dokáže přitom odhalit i nepatrné změny v hlase, které předznamenávají nástup choroby. Na vývoji aplikace pracuje tým vědců a lékařů z Národního ústavu pro neurologický výzkum, 1. lékařské fakulty UK a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Jejich objev by mohl pomoci s včasnou diagnostikou onemocnění, která je u Parkinsonovy choroby zásadní.
Útočník Pardubic přišel kvůli rakovině o obě varlata: Bylo to těžké, ale teď jsem rád, říká
V České republice je diagnostikováno přibližně 500 nových případů rakoviny varlat každý rok. Přestože tvoří pouze jedno až dvě procenta všech případů rakoviny u mužů, je zákeřná především proto, že postihuje hlavně chlapce a mladé muže ve věku od 15 do 35 let. Jedním z nich byl i hokejový útočník Pardubic Dominik Hrníčko, který si diagnózu vyslechl ve 28 letech. Kvůli nádorům přišel o obě varlata, dnes šíří osvětu.
Závažné onemocnění plic Věra podědila po rodičích. Problémy mohou mít statisíce Čechů
První problémy s dýcháním zaznamenala dnes 69letá Věra z Pardubic před devíti lety. Byla zvyklá na pohyb, dlouhé vycházky i túry v přírodě, ale začala se náhle zadýchávat. Lékaři jí sdělili, že má astma. S přibývajícími lety obtíží přibývalo. Následná vyšetření odhalila, že má chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN), kterou způsobil nedostatek enzymu alfa-1 antitrypsinu (AAT). Že se astma proměnilo v tuto nemoc, způsobily geny od obou rodičů. Podle odborníků může být v Česku zhruba 450 tisíc lidí, kteří o svém problému s CHOPN netuší.
Každý desátý Čech má cukrovku, vlastní vinou. A vyhlídky jsou alarmující, uvádí predikce
Zhruba každý desátý člověk na světě i v Česku trpí cukrovkou – a jejich počet do 20 let vzroste až na dvojnásobek. Takové jsou alespoň předpovědi odborníků. Zatímco diabetes typu 1 je geneticky podmíněné onemocnění, diabetes 2. typu si většinou lidé způsobují sami. Vzhledem k tomu, že prvotní příznaky nebývají zprvu zjevné, je prevence důležitější než kdy dříve. Nejen z toho důvodu experti na Světový den diabetu – který připadá na 14. listopadu, den narození kanadského lékaře a objevitele léčebných účinků inzulinu Fredericka Bantinga – zdůraznili důležitost osvěty.
Jako krabička cigaret: Čisticí prostředky škodí plicím. Více jsou ohroženy ženy, uvádí studie
Přehnaně časté a dlouhodobé uklízení může škodit plicím podobně jako vykouření krabičky cigaret denně. Upozornili na to plicní lékaři, kteří varují před častým používáním čisticích a dezinfekčních prostředků ve špatně větraných prostorách. Studie, která data přinesla, se zajímala zejména o profesionály. Uklízecí přípravky mnohdy obsahují řadu chemických látek, které při dlouhodobém vdechování poškozují průdušky a mohou vést k rozvoji mnoha plicních onemocnění. U mladších se jedná zejména o astma, u starších o chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). V Česku se s ní léčí zhruba čtvrt milionu lidí, téměř další půl milionu Čechů však o svých problémech neví.
Převratný objev: Čeští vědci popsali mutaci způsobující Alzheimera. Gen byl dosud přehlížený
Čeští vědci, konkrétně výzkumná skupina pod vedením Dáši Bohačiakové z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, oznámili významný objev. Podařilo se jim ve spolupráci s dánskými kolegy popsat mutaci genu, která způsobuje Alzheimerovu nemoc. To by v budoucnosti mohlo vést k nalezení léku či terapeutických metod, které by zabránily propuknutí Alzheimera nebo zbrzdily jeho rozvoj.
Plicní embolie přichází nečekaně, může skončit smrtí. Jak vzniká a kdo je nejvíce ohrožen?
Nepříliš častá, avšak potenciálně velmi závažná až život ohrožující porucha plicního oběhu. Po srdečním infarktu a mozkové mrtvici je plicní embolie až třetí nejčastější srdečně-cévní příčinou úmrtí. Může vzniknout nečekaně, někteří lidé k ní však mají větší předpoklady. Na co si dát pozor, jak embolie vzniká, při kterých zdravotních potížích zpozornět a existuje prevence? Na to pro CNN Prima NEWS odpovídal plicní lékař Milan Sova z Fakultní nemocnice Brno a člen výboru pneumologické společnosti.
Test, který odhalil Válkovu rakovinu. Jak vyšetření probíhá a kdo by ho měl podstoupit?
Před několika měsíci jsem podstoupil test PSA – prostatického specifického antigenu – a měl jsem pozitivní výsledek. Následné vyšetření nález potvrdilo. Tak ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci v pátek oznámil, že má rakovinu prostaty v „poměrně časném stádiu“. U té příležitosti vyzval další muže, kteří patří do věkové skupiny, které se doporučuje screeningové vyšetření, aby test podstoupili. Jak zmiňované vyšetření probíhá, co vše může odhalit a je vhodné jen pro pacienty s příznaky? Na to již dříve odpovídal genetik Libor Staněk ze společnosti Synlab pro CNN Prima NEWS.
Nádor mozku můžete mít roky a ani o něm nevíte. Jak rozpoznat příznaky zhoubné nemoci?
Mozkový nádor je mimořádně závažné onemocnění. Může postihnout různé části mozku a způsobit rozmanité příznaky. Vzhledem k tomu, že nádory mohou růst velmi pomalu, mohou být příznaky dlouho nenápadné nebo snadno zaměnitelné s jinými zdravotními problémy. Pochopení a rozpoznání varovných signálů je proto klíčové pro včasnou diagnózu a léčbu. Na co si je třeba dát pozor?
Langmajer se nakazil exotickou nemocí, na kterou neexistuje léčba. Narazil jsem, přiznal
Herci Jiřímu Langmajerovi se při natáčení filmu na exotickém Bali nevyhnuly nepříjemnosti. Fyzicky se zcela vyčerpal a v tropickém prostředí chytil horečku dengue, což zjistil až po návratu do Čech. Informoval o tom web deníku Aha! Primář infekčního oddělení Nemocnice České Budějovice Aleš Chrdle již dříve pro CNN Prima NEWS vysvětlil, že účinná léčba neexistuje a pokud člověk horečku dengue chytne, musí spoléhat na vlastní imunitu.
Mrtvice nehledí na věk: Zdeňka zasáhla za volantem a ochrnul. Riziko pomůže odhalit test
Ačkoliv počet lidí v České republice, které ročně zasáhne cévní mozková příhoda, v posledních letech klesá, data jsou stále alarmující. Zatímco v roce 2017 postihla dle ÚZIS téměř 30 tisíc lidí, nyní jde o zhruba 6 500 Čechů ročně méně – přičemž se pětina případů týká lidí mladších 55 let. To byl i případ pana Zdeňka, který kvůli mrtvici ve 36 letech ochrnul na všechny končetiny, problémem byla zanedbaná prevence a nezdravý životní styl. Kdy tedy zpozornět? Vyplňte si jednoduchý test.