CNN Prima News příznaky

příznaky

Výpis příspěvků ke štítku „příznaky“

„Skryté“ příznaky infarktu, jejichž včasné odhalení může zachránit život. Na co si dávat pozor?

Když se řekne srdeční infarkt, většina lidí si představí ostrou bolest na hrudi nebo vystřelující bolest do levé paže. Existují však i méně zjevné příznaky – a právě jejich sledování a včasné odhalení může být klíčové při záchraně života, upozornil doktor Guruprasad Srinivas, ředitel kardiologické rehabilitace v Northwell Staten Island University Hospital. Přečtěte si, které to jsou.

Po covidu přišla epilepsie. Maturant Tomáš zažíval silné záchvaty, dnes jsou takřka minulostí

Když se řekne epilepsie, řada lidí si představí život omezený pravidelně se vyskytujícími záchvaty. Díky pokrokům současné medicíny už tomu však tak dnes být nemusí. To je i případ 18letého Tomáše z Prahy, u něhož epilepsie propukla před čtyřmi lety poté, co prodělal covid. Náhlé záchvaty, obavy rodičů o Tomášovu bezpečnost – to vše je dnes takřka minulostí. Mladíkovi významně pomohla speciální léčba i asistenční pes, díky kterému nikdy není sám. Na pokroky v pomoci pacientům odborníci upozorňují u příležitosti Mezinárodního dne epilepsie, který připadá na 10. února.

Od smrti ji dělilo pouhých 12 hodin. Mladá žena varuje druhé před atypickými příznaky rakoviny

Aktualizováno

Několik měsíců si Chloe Wakelinová myslela, že ji trápí běžné žaludeční potíže. Jak se však později ukázalo, její tělo bojovalo s rakovinou tlustého střeva ve třetím stádiu. Po celou dobu, co ji zdravotní komplikace trápily, navštěvovala lékaře, ti však zákeřné onemocnění neodhalili. Mladou maminku nakonec od smrti dělilo pouhých 12 hodin. Boj o život vyhrála, dnes však varuje druhé, aby příznaky – i ty atypické – rozhodně nepodceňovali.

PŘEHLEDNĚ: Česko v sevření chřipkové epidemie. Jak vypadá ideální prevence a léčba?

Česko si podmanila epidemie akutních respiračních infekcí včetně chřipky. Počty nemocných týden od týdne rapidně narůstají a situace bude podle odhadů odborníků nadále eskalovat. V reakci na aktuální situaci nemocnice přistupují k preventivním opatřením a omezují návštěvy. Důležitá je zejména prevence, kterou někteří lidé mohou podceňovat. Pokud se tak stane, je důležité sledovat příznaky a náležitě se léčit. Přehled toho nejdůležitějšího pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.

Prevence na rok 2025 PŘEHLEDNĚ: Převezměte letos odpovědnost za své zdraví, vybízejí experti

Nový rok přináší ideální příležitost k tomu, aby se lidé více zaměřili na péči o své zdraví. Pokud chcete mít jistotu, že na žádná důležitá vyšetření v průběhu roku nezapomenete, je leden ideálním měsícem k tomu, naplánovat si všechny preventivní prohlídky. Ke kterým lékařům a odborníkům byste měli pravidelně docházet a jaká vyšetření je vhodné provádět sám doma? Redakce CNN Prima NEWS a odborníci z neziskové organizace Loono pro vás připravili kompletní přehled prevence a souhrn toho nejdůležitějšího.

Každý „suchý“ měsíc se počítá: Otestujte svůj vztah k alkoholu. Jak nejen ve výzvě uspět?

Ať už jste se rozhodli držet suchý režim od začátku nového roku, nebo se plánujete vzdát alkoholu po celý únor, děláte krok správným směrem. Zdůrazňují to alespoň odborníci. Otestovat svůj vztah k alkoholu se každý rok odhodlává více lidí. Někteří si chtějí po náročných svátcích od popíjení odpočinout, jiní myslí na změnu celkového životního stylu a další začínají mít obavy, zda lihovinám či pivu nezačínají sloužit. Jak úspěšně nejen suchý leden nebo únor zvládnout? A jaké benefity vám rozhodnutí „půstu“ může přinést?

Když to s oslavami příchodu roku 2025 přeženete. Jak předejít kocovině a zmírnit nevolnost?

Odbije půlnoc, bouchá se šampaňské a oslavy příchodu nového roku jsou v plném proudu. Veselí se však může takzvaně zvrtnout a skončit na druhý den nepříjemnou kocovinou. Nevolnosti, kterou provází „žaludek na vodě“ či bolest hlavy, lze přitom částečně předejít. Stejně tak existují rady a tipy, jak kocovinu zmírnit. Na co byste se měli podle odborníků zaměřit?

Když lidem Vánoce „zlomí srdce“: Kardiologové varují před ignorováním příznaků o svátcích

Pro řadu lidí jsou vánoční svátky zdrojem radosti a pohody, pro druhé však smutku a úzkosti. Významně navíc ovlivňují fyziologické pochody v těle. Nejen proto na lidi v tomto období apelují specialisté na srdce. Právě tento životně důležitý orgán se totiž může v průběhu vánočních svátků „zlomit“. Mnozí navíc odkládají návštěvu lékaře, aby nenarušili vánoční pohodu. Tím si však zadělávají na významné komplikace, které se mohou o slovo přihlásit v dalším roce. Situaci navíc může významně ovlivnit zima a mrazivé teploty.

Nebezpečné bakterie v oblíbené české lahůdce: Obchody ji stahují, může způsobit vážnou nemoc

Na český trh se dostalo 160 kusů matjesového salátu s olomouckými tvarůžky od výrobce Heleb, které podle veterinářů obsahují listerie. Informovala o tom Státní veterinární správa (SVS). Podle ní se téměř celá šarže dostala k zákazníkům a datum spotřeby ještě nevypršelo, upozorňují proto lidi, kteří mají salát doma, aby výrobek nejedli. Firma Heleb se zaměřuje na lahůdkářské produkty, prodává například středomořské a rybí delikatesy, zelné saláty nebo pomazánky.

Haló, mám „Parkinsona“? Unikátní česká aplikace rozpozná onemocnění z nahrávky telefonátu

Pouhých několik minut telefonního hovoru. Tolik stačí unikátní české aplikaci k tomu, aby rozpoznala počínající Parkinsonovu nemoc. Speciální software analyzuje během rozhovoru řeč volajícího a dokáže přitom odhalit i nepatrné změny v hlase, které předznamenávají nástup choroby. Na vývoji aplikace pracuje tým vědců a lékařů z Národního ústavu pro neurologický výzkum, 1. lékařské fakulty UK a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Jejich objev by mohl pomoci s včasnou diagnostikou onemocnění, která je u Parkinsonovy choroby zásadní.

Útočník Pardubic přišel kvůli rakovině o obě varlata: Bylo to těžké, ale teď jsem rád, říká

V České republice je diagnostikováno přibližně 500 nových případů rakoviny varlat každý rok. Přestože tvoří pouze jedno až dvě procenta všech případů rakoviny u mužů, je zákeřná především proto, že postihuje hlavně chlapce a mladé muže ve věku od 15 do 35 let. Jedním z nich byl i hokejový útočník Pardubic Dominik Hrníčko, který si diagnózu vyslechl ve 28 letech. Kvůli nádorům přišel o obě varlata, dnes šíří osvětu.