Vzácná forma rakoviny srdce, jíž podlehl dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela, je mimořádně zákeřná nemoc a jde o jeden z nejhorších nádorů. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl kardiochirurg a přednosta Kliniky kardiovaskulární chirurgie 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Vilém Rohn.
Lékaři Buchtelovi 14. května letošního roku diagnostikovali sarkom na srdečním svalu, který zasáhl i obě plíce. O úmrtí informovala v pátek jeho přítelkyně na sociálních sítích. Rodák z Ústí nad Labem Buchtela působil od sezony 2013–2014 v Chomutově.
V dresu Pirátů také okusil extraligu, v níž odehrál 27 utkání a připsal si gól a nahrávku. Loni se přesunul do Liberce, místo dresu Bílých Tygrů ale hájil barvy jejich farmářského týmu. Za prvoligové Benátky nad Jizerou odehrál v poslední sezoně 57 utkání a nasbíral 25 bodů.
Podle kardiochirurga Viléma Rohna tyto nádory velice špatně reagují na léčbu a jsou mimořádně agresivní. „Neznám tento případ, ale obecně mohu říci, že zhoubné nádory postihují srdce velice vzácně, sarkom je o to vzácnější,“ řekl pro CNN Prima NEWS a dodal: „Působí zde dvě věci, nádor expanduje a metastázuje a navíc poškozuje srdce, které je vitálně důležité.“
Rychlý průběh onemocnění, jaký byl patrný v případě mladého hokejisty, je podle kardiochirurga běžný.
„Co se s tím dá dělat? Buď chirurgicky kus nádoru odstranit, což jde na srdci velmi těžko, nebo ozařovat. Což většinou bohužel příliš dlouhodobě nefunguje,“ uvedl Rohn. „Možností může být i transplantace srdce. Není ale mnoho případů na světě, možná není žádný, že by toto jakkoli mladý člověk přežil,“ doplnil. Nemoc je podle něj zákeřná i v tom, že se nedá dopředu odhalit.
Na pomoc lidé přispěli téměř 3,5 milionu
Zprávu o vzácném typu rakoviny se Buchtela dozvěděl od lékařů 14. května. Přestože se chtěl poprat s osudem, naděje na uzdravení byly mizivé. Začátkem června Buchtela o vážné nemoci sám informoval veřejnost. Dočkal se ihned obrovské vlny podpory nejen z řad sportovců.
Na transparentní účet nazvaný „Pomoc pro Ondru“ přispěli například Jakub Voráček, David Krejčí, Tomáš Nosek, Petr Vampola a další. Prostřednictvím dražby se snažili pomoci také osobnosti jako Petr Čech, Dominik Hašek nebo Tomáš Plekanec. Částka na účtu vyšplhala přes 3,5 milionu korun.