Ruské letadlo letělo oklikou pro vyhoštěné diplomaty do USA. Stejný stroj byl i v Česku

Ruský dopravní letoun Iljušin Il-96 se vypravil v pátek na klikatou cestu do USA, aby v zemi vyzvedl vyhoštěné diplomaty Kremlu. Stroj se musel kvůli sankcím vyhnout evropskému vzdušnému prostoru, letěl proto z Moskvy do Petrohradu a poté složitě obtočil nebe nad Skandinávií. K transportu Rusů byl použit stejný stroj, který přistál loni v Česku, aby s ním odlétli vyhoštění ruští diplomaté po provalení kauzy Vrbětice.

Dopravních letounů Iljušin Il-96 se vyrobilo všehovšudy jen 30 kusů. Jeden z nich v pátek vzlétl z ruské půdy, aby v USA nabral 13 diplomatů, které Washington vyhostil kvůli údajné špionáži související s probíhající válkou na Ukrajině.

Letoví nadšenci od pátku sledovali prapodivnou cestu ruského letadla. Stroj opustil v pátek večer Moskvu a přelétl do Petrohradu. Přes Evropu dál nemohl, protože kvůli unijním sankcí nesmí žádné ruské letadlo proletět vzdušným prostorem kontinentu.

Iljušin se proto vydal oklikou a proletěl nad břehy Finska, obtočil celou Skandinávii a poté nastavil kurz na Washington. Informoval o tom web Politico. Na tamní letiště dorazil v sobotu dvě hodiny po poledni. V neděli pak Iljušin přelétl ještě na newyorkské Kennedyho letiště a na noc se vypravil i s diplomaty na palubě na cestu do Moskvy. Zpátky v Rusku bylo letadlo v pondělí.

Nebylo to poprvé, co Kreml využil k ožehavé misi letoun Iljušin-96. Stejným letadlem letěli ruští představitelé do Běloruska, kde posléze jednali s ukrajinskou stranou o podmínkách příměří, které by ukončilo probíhající válku na Ukrajině. Dvě kola setkání skončila bez výsledku, došlo pouze k dohodě na vytvoření humanitárního koridoru pro odchod civilistů z Mariupolu, kterou ruská strana později opakovaně porušila střelbou.

Proslulé letadlo také v Česku

Letoun Iljušin-96, kterým létá i prezident Vladimir Putin, zanechal svou stopu také v Česko. Když se loni v dubnu provalila kauza Vrbětice – kdy vláda informovala o sabotáži v muničním skladu, za kterou měli být zodpovědní ruští agenti – reagoval někdejší kabinet Andreje Babiše vyhoštěním ruských diplomatů z Prahy.

Na letiště Václava Havla pro Rusy přiletěl právě stroj Iljušin-96. Obyčejně se na jeho palubu vejde až 435 cestujících. Běžně se ale využívá i jako výhradně nákladní letoun.

Tagy:
letadlo válka Moskva Iljušin Ukrajina Petrohrad diplomaté vyhoštění Vrbětice Česko USA Rusko Skandinávie Washington, D.C. Moskevský Kreml Iljušin Il-96 ruská invaze na Ukrajinu

Hlavní zprávy

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení
Cestování

Češi by dovolenou měli strávit doma, radí ekonom. Na podzim očekává dramatické zdražení

Češi jsou sice po dvou letech pandemie koronaviru natěšení na dovolenou v zahraničí, ale ideálně by ji měli strávit doma. Ve vysílání Nového dne na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. Zdůvodňuje to dlouhodobým růstem cen a varováním, že na podzim bude ještě výraznější. Podle něj by tak někteří Češi udělali nejlépe, kdyby letní dovolenou strávili v tuzemsku, a ušetřili tak peníze.

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor
Cestování

V moři jsou žraloci, varovali turisté. Plavčíci se jim měli vysmát, pak přišel horor

Hosté v egyptské dovolenkové destinaci upozornili plavčíky, že jsou v moři žraloci, a to jen pár minut před smrtelným útokem predátora. S tímto tvrzením přišli ruští turisté, kteří byli svědky komunikace dalších hostů s místními strážci pláží. Ti se jim prý ale vysmáli s tím, že zde žádní žraloci nejsou a nikdy nebyli, píše britský web Daily Mail.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:54

Další ukrajinský útok na ruské obrněnce v Charkovské oblasti

22:27

Takhle se na Ukrajině kradou Rusákům tanky, chlubí se čeští dobrovolníci na videu

22:08

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

21:39

Ukrajincům se povedlo zničit další ruský muniční sklad

Nahlédněte do zákulisí toho, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Fiala: S opravou některých měst můžeme začít už teď, aby se Ukrajinci mohli vrátit domů

Kdy bude moci poválečná obnova Ukrajiny začít naplno, není jasné, ale mezinárodní společenství musí být připravené. Začít s rekonstrukcí poničených měst může už nyní, řekl premiér Petr Fiala (ODS) na úvod mezinárodní konference, jejímž cílem je připravit obrysy složitého a nákladného procesu. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová navrhuje platformu pro zprostředkování financí od různých zemí a mezinárodních institucí.

Z Terezy H. je hvězda Instagramu. Jak si krátila čas ve vězení a co vzkazuje rýpalům?

V pákistánském vězení strávila Tereza H. necelé čtyři roky. Letos na jaře se však mohla 26letá dívka vrátit zpět do Česka. Nějaký čas o sobě nedávala vědět, před pár dny se to ale definitivně změnilo. Tereza si založila účet na Instagramu, kam přidává jeden příspěvek za druhým. A zatímco před pár dny měla stovky sledujících, dnes už se jejich číslo vyšplhalo téměř ke 20 tisícům. Fanouškům na sociální síti mimo jiné prozradila také to, že už si našla práci.

Živě
ON-LINE: Putin vyhlásil vítězství v Luhanské oblasti. Vojáci si teď musí odpočinout, dodal

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přiznal, že ukrajinské síly se stáhly z Lysyčansku. Zavázal se však město dobýt zpět. Na jihu země Ukrajinci zneškodnili 47 ruských vojáků a zničili vojenskou techniku včetně děl, houfnic nebo dronu. Ruský prezident Vladimir Putin pak oficiálně vyhlásil vítězství ruských sil ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Domácí zpravodajství