Rusko jako teroristický stát? Prázdné gesto, řekl Zeman. Upozornil však na válečné zločiny

Zeman se vyjádřil k útoku na ukrajinskou přehradu

Označit Rusko za teroristický stát by bylo tak trochu prázdným gestem, pokud by takový krok neměl i reálné důsledky. Bývalý prezident Miloš Zeman to uvedl pro CNN Prima NEWS v reakci na zničení Kachovské přehrady. Zároveň však konstatoval, že se Rusko na Ukrajině dopouští válečných zločinů, a to nejen v souvislosti s přehradnou, ale také útoky na civilní obyvatelstvo.

Ohledně samotného zničení vodního díla Zeman sdílí názor generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese, podle kterého je primární příčinou katastrofy ruská agrese na Ukrajině. „Kdyby nebylo agrese, nebyla by ani katastrofa,“ poznamenala někdejší hlava státu.

ČTĚTE TAKÉ: Žádné nedopatření, Rusové museli dostat jasný rozkaz, míní expert

Ukrajina musela dosud kvůli protržené Kachovské přehradě evakuovat více než dva tisíce lidí, informovala agentura Reuters s odkazem na středeční prohlášení ukrajinské prezidentské kanceláře. Tamní úřady doufají, že voda přestane stoupat do konce dne. Ruské okupační úřady v Chersonské oblasti uvedly, že zvýšená vodní hladina na jejich straně Dněpru vydrží tři až deset dní, napsala agentura TASS.

Útok na mohutnou hráz nad obydlenými oblastmi je podle ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (Piráti) srovnatelný s použitím zbraně hromadného ničení proti civilistům. Resort zahraničí na pomoc s evakuací civilistů a s důsledky zničení přehrady vyčlení deset milionů korun.

Ze sabotáže přehrady se navzájem obviňují obě strany válečného konfliktu. Podle odborníků oslovených listem The New York Times katastrofu nejspíše způsobila exploze výbušnin umístěných uvnitř hráze a vodní elektrárny. Ty mělo v době výbuchu pod kontrolou Rusko. Za méně pravděpodobné, i když nikoli nemožné, experti považují, že hráz zničilo ostřelování nebo se zbortila kvůli dřívějšímu poškození.

Tagy:
katastrofa Ukrajina Miloš Zeman přehrada Rusko Chersonská oblast António Guterres Kachovská přehrada