
Francouzský hot-hatch Alpine A290 budí emoce. A to i při pohledu do ceníku
Sobotní výlet k Brněnské přehradě mohl pro ženu středního věku, která je upoutána na invalidní vozík, skončit tragicky. Za nejasných okolností totiž po osmnácté hodině do nádrže spadla, píše web Novinky.cz.
Zařídila jim ubytování v luxusní vile, dokonce je živila. Přesto to bylo Jakubu Kadlíčkovi málo. Chtěl víc. Proto se rozhodl partnerku svého nezaměstnaného otce v únoru v roce 2023 zavraždit. Ještě dlouhé měsíce pak dvojice mužů žila v domě zavražděné a užívala si přepychu. Podezřelé to začalo být až přátelům a obchodnímu partnerovi náhle zmizelé ženy. Na jejich popud začalo policejní vyšetřování, které skončilo až na dně Slapské přehrady. Příběh redakce CNN Prima NEWS přináší v seriálu Zvlášť závažné zločiny, který pojednává o největších kriminálních případech posledních desetiletí.
Vypadá jako obrovský odtok v umyvadle a jmenuje se Svatá díra. Gigantický přepad v kalifornském jezeře Berryessa opět odvádí přebytečnou vodu a přitahuje tak obrovskou pozornost. Jeho práce působí magicky, zároveň svou roli plní jen jednou za čas. Sever Kalifornie ale momentálně zasáhla vlna silných dešťů, které zvýšily hladinu jezera, a unikátní systém přečerpávání vody proto opět funguje. Klimatické změny ale způsobují, že trychtýřem proudí voda častěji, než se při jeho stavbě předpokládalo.
Před 65 lety prožila Francie jednu z nejhorších člověkem způsobených katastrof v moderních dějinách. Přehrada Malpasset, architektonický div jen několik kilometrů od francouzské riviéry, se 2. prosince 1959 večer protrhla, uvolněná masa vody smetla dvě vesnice a část města Fréjus. Zemřelo přes 420 lidí.
Před 70 lety byla oficiálně otevřena vodní nádrž Slapy, třetí stupeň tzv. Vltavské kaskády. Díky relativní dostupnosti z Prahy se přehrada stala brzy vyhledávaným výletním cílem a spousta Čechů zde trávila letní dovolenou. Podívejte se v galerii, jak se oblíbená dovolenková destinace, kam pravidelně míří třeba legendární zpěvačka Helena Vondráčková, měnila od časů tuhého socialismu až po první desetiletí svobody.
Škody, které způsobily zářijové povodně na tocích a vodních dílech spravovaných Povodím Odry, dosáhly téměř 6,1 miliardy korun. Jejich odstraňování bude trvat nejméně deset let a bude finančně náročné. Jen letos dá podnik na zabezpečovací práce a opravy vodních děl více než 200 milionů korun. Ve středu to sdělila mluvčí státního podniku Povodí Odry Šárka Vlčková.
Tsunami má většina lidí spojené s Tichým či Indickým oceánem, mohutná vlna má ovšem na svědomí i jednu děsivou událost v Evropě, navíc ve vnitrozemí. Před 61 lety se odehrála v italských horách sto kilometrů od Benátek těžko pochopitelná tragédie, při níž zahynulo přes dva tisíce lidí. Podle UNESCO šlo o jednu z nejhorších člověkem způsobených přírodních katastrof v historii.
Přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku už měla být dávno hotová, stát v tomto případě selhal, připustil ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro přehradu, a to dokonce i pro její větší variantu, jsou po katastrofálních povodních už i mnozí obyvatelé obce. Původně ji přitom v referendu odmítli.
Ekologičtí aktivisté v souvislosti s přehradní nádrží Nové Heřminovy šikanózním způsobem zneužívali situaci a vydírali stát, řekl v Superdebatě na CNN Prima NEWS místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. Shodl se s ním na tom i ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který uvedl, že sice není možné ekology zatlačit do kouta, ale stát musí mít poslední slovo. ODS je i s pomocí ANO připravena okamžitě přistoupit ke změnám příslušných zákonů.
Přehrady by měly být klíčovou infrastrukturou, která má přednost, jenže na Nové Heřminovy na severní Moravě se čeká už 23 let. V pořadu 360° to řekla stínová ministryně vnitra, členka sněmovního výboru pro bezpečnost Jana Mračková Vildumetzová (ANO). S tím souhlasil místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS), podle kterého je brzdění podobných staveb zločin.
Pokud by byla postavena přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku, s ohledem na již vybudovaná protipovodňová opatření by ochránila Krnov i Opavu. Po pondělním jednání Ústřední povodňové komise to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Člen lidovců zkritizoval nevládní organizace, které stavbu brzdí. Názor Výborného sdílí i další členové české vlády.
Vodohospodáři nechají bezpečnostním přelivem přetéct Brněnskou přehradu, pod přehradou očekávají zvýšený, ale neškodný průtok. Svratka by se neměla rozlít do zastavěných částí. Médiím to v pondělí řekl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Tento krok zvolili, neboť nechtějí do toku pod přehradou nechtěně vypouštět spadané kmeny, větve a další věci, které do přehrady přinesla velká voda.