Londýn shoří v pekle a obrátí se v prach. Ruský propagandista vyhrožuje Británii

Londýn se obrátí v prach, vyhrožoval ve svém proválečném pořadu hlavní Putinův propagandista Vladimir Solovjov. Reagoval tak na zprávy, že by Velká Británie mohla Ukrajině poskytnout rakety dlouhého doletu, které by mohla použít k úderu hluboko uvnitř Ruskem okupovaného Krymu. Britské metropoli však nevyhrožoval Solovjov poprvé.

Putinův hlavní propagandista Vladimir Solovjov ve svém nočním proválečném pořadu na kanále Russia 1 vyzval, aby byl Londýn „obrácen v prach“. Údajně tak reagoval na zprávy, že Velká Británie dodá Ukrajině protilodní střely Harpoon nebo rakety země-vzduch Storm Shadow. Informoval o tom britský web Daily Mail.

„Britský tisk říká: ,Dáme jim co proto!‘“ uvedl jeden ze Solovjových analytiků s tím, že „jim“ znamená Rusům. „Všichni to považují za normální. Neustále říkají, že Rusy je třeba zabíjet,“ dodal.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Házení granátem nebo simulace jaderného útoku. V Rusku probíhá vojenský výcvik dětí

Podle Solovjova se ale Rusové jen tak nevzdají. „Londýn se obrátí v prach,“ křičel Solovjov rusky a zíral s široce otevřenýma očima přímo do kamery. „Nebo bych to měl říct anglicky?“ ptal se hostů svého pořadu. „Shoří v pekle,“ řekl a poté začal vykřikovat: „Plameny, plameny!“

K vyhrocené reakci ruského propagandistu „dohnala“ prosba ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který vznesl při návštěvě Velké Británie. Vládu v čele s Rishim Sunakem požádal o britské rakety dlouhého doletu, připomíná web The Sun. Zelenskyj tak nepřítele nepřímo varoval, že takové zbraně od spojenců by Ukrajině „pomohly přesunout boj do oblastí okupovaných Ruskem“.

„Umožní nám to donutit zlo, aby se zcela stáhlo z naší země tím, že zničíme jeho letecké základny na okupovaných územích,“ pronesl ukrajinský prezident během své návštěvy Británie. Sunak v reakci prohlásil, že „nic není vyloučeno“, pokud jde o vojenskou podporu Ukrajiny. S finálním vyjádřením přišel britský premiér v sobotu 18. února na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

„Spojené království bude vždy stát na straně spravedlnosti a práva,“ zdůraznil Sunak a dodal, že Londýn podporuje Ukrajinu od samého počátku a nyní je podle něj správný čas spojeneckou pomoc zesílit. Ukrajina potřebuje střely dlouhého doletu, dělostřelectvo, obrněná vozidla a to vše by měla dostat. A Británie „chce být první zemí, která zbraně delšího dosahu ukrajinským silám poskytne“.

Výhrůžky používá opakovaně

Nejde ale o první případ, kdy Solovjov Velké Británii vyhrožoval. „Nemůžeme konečně udeřit na Londýn? V čem je problém?“ ptal se ve svém pořadu minulý víkend. Zároveň se ohradil proti tomu, že Británie a další členské státy OSN uznávají Krym jako součást Ukrajiny a nikoliv Ruska. „Co nám tím chtějí říct? To znamená, že teď budete určovat, co je pro vás Rusko? Ne, určí to lidé žijící v Rusku, ne referendum, ne hlasování,“ řekl Solovjov.

Západní státy si podle něj myslí, že neexistuje žádná červená linie. „Udeřme! Aby se nacistickým bastardům od Emmanuela Macrona, přes Olafa Scholze a Borise Pistoria, až po Rishiho Sunaka stáhla varlata a strachem jim vypadla z uší,“ soptil Solovjov. Dodal, že poté Západ možná něco pochopí.

Již v listopadu 2022 Solovjov metropoli Velké Británie vyhrožoval hypersonickou raketou Kinžal. V rozhovoru tvrdil, že je střela schopna Londýn zasáhnout pouhých devět minut po odpálení.

„Všichni tam dnes hysterčí, protože z Běloruska se do Londýna rakety dostanou za devět minut. Střela má dolet přes dva tisíce kilometrů a může dosáhnout 12násobku rychlosti zvuku. Devět minut a ‚ahoj, Londýne‘. Nebo spíše ‚ahoj a sbohem, Londýne‘,“ prohlásil tehdy propagandista v rozhovoru citovaném webem Mirror.

Tagy: