Házení granátem nebo simulace jaderného útoku. V Rusku probíhá vojenský výcvik dětí

Ruské ministerstvo školství obnovilo program školního vojenského výcviku, který byl zrušen krátce po rozpadu Sovětského svazu. Edukační zařízení tak musejí děti učit například pravidla první pomoci, házení granátem nebo střelbu. Školy kvůli vládnímu příkazu teď rychle shánějí potřebné vybavení.

Další hodina – hod granátem. Rusko nadále prohlubuje status válčící země a do mašinérie hodlá zapojit i děti. Ministr školství Sergej Kravtsov obnovil studentský výcvikový program, který platil naposledy v roce 1993. V Rusku byl zrušen dva roky po rozpadu Sovětského svazu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rusové útočí na pěti místech fronty. Situace je extrémně obtížná, řekl Zelenskyj

Podle Kremlu je ale nyní znovu potřeba. Program elementárního vojenského výcviku má děti například poučit o tom, jak se rozebírají a skládají střelné zbraně, jak se provádí první pomoc nebo co je zapotřebí udělat při jaderném či chemickém útoku. Součástí výcviku ale má být údajně i střelba nebo hod atrapou granátu.

Na vzkříšení programu upozornil web amerického časopisu Newsweek s odvoláním na ruské opoziční noviny Novaja gazeta. List Daily Star poznamenal, že opatření se má týkat jen studentů středních škol.

Školy mají zbraní málo

Školy v Rusku ale nebyly na takový povel materiálně připravené. Americký týdeník informoval, že po ředitelnách chodí inspekce, která kontroluje, jestli mají výchovná zařízení potřebné vybavení.

Políček dostaly například školy v Petrohradu, které nyní musejí narychlo shánět útočné pušky a falešné granáty. A to v době, kdy potřebné zbraně nemají ani ruští vojáci na frontě.

Dětem hrozí vojna

„V únoru bylo školám nařízeno, aby zajistily trezory na zbraně, analyzátory kyslíku a toxických plynů, ochranné obleky, granáty, střelecké trenažéry, simulátory zranění pro cvičné figuríny a zásobníky pro pušky Kalašnikov společně s cvičnými náboji,“ napsal Newsweek s odvoláním na ruské zdroje.

Středoškoláci se podle ministerstva školství budou učit i o pravidlech moderního kombinovaného boje nebo o ženijním vybavení.

Na stole je ale také možnost, že se studenti zapojí do regulérního intenzivního vojenského výcviku, a to i mimo školní stěny. Generálporučík ve výslužbě Viktor Sobolev, který je v současnosti členem ruského parlamentu, navrhl, že ruská mládež by měla podstoupit povinný armádní výcvik. Ten by měl podle politika trvat až půl roku.

Podle politických expertů se Kreml snaží nabudit celý národ a přesvědčit občany, že válka na Ukrajině je válkou každého Rusa. A výcvik dětí k tomuto cíli může pomoci.

Tagy:
válka zbraň Ukrajina vybavení zbraně výcvik školy Sovětský svaz děti Rusko granát Newsweek Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj Moskevský Kreml vojenský výcvik a vzdělávání ruská invaze na Ukrajinu Daily Star Novaja gazeta