Rusové chybují se svojí taktikou a nevyužívají zákopy, tvrdí Ukrajinci a hlásí průlom

Ruská armáda na Ukrajině v některých místech špatně vyhodnotila svoje plány a chybně nastavila taktiku, totiž že nevyužívá své výhody ve vybudovaných opevněních. Informují o tom Ukrajinci, například tamní deník Kyiv Independent. Kyjev díky tomu hlásí, že se jeho vojákům podařilo na jihu překonat obranné linie okupantů. Ruský prezident Vladimir Putin si mezitím stěžuje, že Ukrajinci využívají kazetovou munici od USA.

Fronta v Záporožské oblasti se podle Ukrajinců hýbe, protože Kyjevu se zde mělo podařit dostat skrz první obrannou linii Rusů. A daří se jim i v další fázi. „(Ukrajinci) rozšiřují tento průlom, aby umožnili průjezd obrněných a logistických vozidel,“ sdělil vojenský expert Michael Kofman pro ukrajinský deník Kyiv Independent. Ten doplnil, že Ukrajinci právě mají „pozitivní trend“.

Ukrajinský deník dále odkazuje na velitele věrné Kyjevu, kteří mají tvrdit, že ačkoliv byla první obranná linie okupantů tvrdým oříškem, druhá by měla být podstatně lehčí. „Obrana byla postavena na tom, že se Rusové budou schopní stáhnout. Jenže, když už z první linie nikdo nezbývá, kdo bude bránit tu druhou?“ cituje Kyiv Independent dalšího odborníka a vysloužilého ukrajinského vojáka Viktora Kivlijuka.

Kyjev podle těchto zpráv zažívá poměrně solidní období. Zmiňovaný deník hlásí, že Rusové navíc používají taktiku, která úplně nejde ruku v ruce s plánovanou defenzivou. Na jihu totiž mají ruští vojáci bojovat před svými obrannými postaveními, čímž se mají vzdávat výhody. „Rusové vybudovali silnou obranu na jihu Ukrajiny, ale většinu nynější protiofenzivy ji vůbec nevyužívají,“ komentoval dále Kofman.

Ukrajinci útočí zejména v oblastech směrem na města Melitopol a Berdjansk. Právě zde se podle Kyjeva projevují změny taktiky, které Rusové učinili. Kyiv Independent informuje, že zde ruský generál Sergej Surovikin nechal již před časem, když byl ještě v čele ruských sil pro „speciální vojenskou operaci“, jak Moskva svoji invazi nazývá, vybudovat zmíněné obranné linie. Prý také neoficiálně nesou jeho jméno.

Surovikin však před časem upadl v nemilost ruského prezidenta Vladimira Putina a invazním velitelem byl jmenován náčelník Generálního štábu ruských ozbrojených sil generál Valerij Gerasimov. Pod jeho vedením ruští vojáci nevyužívají zmíněné obranné linie složené také ze zákopů, jak se s nimi původně počítalo.

Putin si stěžuje na USA a kazetovou munici

Ruská strategie je aktuálně podle zmíněných odborníků jednoduchá – za každou cenu co nejvíce uškodit Ukrajincům, a to i za cenu vlastních ztrát, namísto tuhé defenzivy na obranných liniích.

PODÍVEJTE SE na ukrajinské dělostřelce v akci proti Rusům:

„Ruská armáda ztratila podstatné množství bojových vozidel při těchto protiútocích, kterými chtěla zabránit Ukrajincům v zajištění bodu zlomu. To je velmi drahá strategie,“ komentoval pro ukrajinský deník Kofman.

Mezitím pokračuje postup Kyjeva i jinde. Kousek jižně od Bachmutu Ukrajinci dobyli vesnici Andrijivka. Místní ruskou posádku zde obklíčili a následně „rozdrtili“. Rusové mezitím útočili v okolí Nikopolu u Dnipra.

Ruský prezident Putin si mezitím postěžoval, že Ukrajina široce využívá kazetovou munici, kterou obdržela od USA. Pronesl to na schůzce s běloruskou hlavou státu Alexandrem Lukašenkem v ruském letovisku Soči.

„Je jedna země, která se považuje za výjimečnou. Jsou to Spojené státy. Dokonce i to, co samy pokládají za zločin, samy sobě povolují dělat. Vždyť USA používají kazetovou munici. V daném případě tak činí rukama Ukrajinců,“ cituje Putina agentura TASS.

Tagy:
válka Vladimir Putin Ukrajina Alexandr Lukašenko USA Kyjev Valerij Gerasimov Ozbrojené síly Ruské federace ruská invaze na Ukrajinu Sergej Vladimirovič Surovikin