Rusové se o mrtvých vojácích dozvídají z parte a vyfocených občanek, popisuje Just

Ruská armáda míří k městu Izjum. (14.4.2022)

Jiří Just a Matyáš Zrno o aktuální situaci na Ukrajině

O ruských ztrátách a údajném trestání generálů se v Rusku prakticky nemluví. „Vladimir Putin skutečně není spokojen s tím, jak byla operace na Ukrajině naplánována a jak mu byly podávány informace o náladách ve společnosti a armádě,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS novinář žijící v Rusku Jiří Just. Vedoucí zahraniční redakce Matyáš Zrno dodal, že Putin se drží zajetých ruských modelů chování.

Podle Ukrajinců se počet zabitých ruských vojáků blíží 20 tisícům. Ale o těchto číslech se v Rusku nemluví. „O ruských ztrátách se v Rusku prakticky nehovoří. Pokud vezmeme ruskou propagandu, žádné ztráty na Donbasu nebyly a hovoří se jenom o 1 500 vojácích, o kterých se před asi čtyřmi týdny zmínilo ruské ministerstvo obrany. Jediné informační zdroje o ztrátách jsou na Telegramu, kde se zveřejňují občanky padlých vojáků nebo se monitoruje ruský regionální tisk, kde jsou zveřejněna nějaká parte vojáků, kteří se do Ruska vrátili v rakvích. Podle regionálních zpráv je vidět, že ztráty jsou skutečně enormní. Ztráty mají i separatistické republiky,“ popsal Just.

Iniciativu v monitoringu padlých vojáků vyvíjí i Výbor matek ruských vojáků, který měl velký vliv i za války v Čečensku. „Shodou okolností jsem mluvil se šéfkou výboru, ale nechtěla se mnou mluvit, protože jsem představitel západního média a obávala se, že by ji postihly nějaké perzekuce. Mohu říci, že naznačila, že má hodně zpráv o tom, že na Ukrajině jsou ztráty mnohem vyšší, než oficiální i neoficiální ruská média uvádějí,“ prozradil Just.

Deportace na Sibiř i pobyt ve vězení

„Ona sama říkala, že bohužel nemá žádný vliv na ruskou společnost a doby, kdy měl v polovině 90. let Výbor politickou a společenskou sílu, jsou dávno minulostí. Proto se snaží spíše evidovat ztráty a pomáhat jednotlivým vojákům, kteří nechtějí bojovat na Ukrajině,“ dodal Just.

Ruská armáda odváží lidi z okupovaných území. Moskva hovoří o evakuaci, Kyjev o nucených deportacích. „V tuto chvíli nedokážeme přesně verifikovat, co se děje. Vladimir Putin čím dál tím více zapadá do tradičních ruských modelů chování, které se nemění. Zapadá to do sebe – lidé se odváželi na Sibiř, mezi důstojníky se dělaly čistky, generálové se zavírali do Lefortova (nechvalně proslulé vězení, které využívala i KGB – pozn. redakce). Zbaví se tak elit a na území mohou dosídlit ruské obyvatelstvo, které by bylo po vůli. Kdyby mi to někdo před dvěma měsíci řekl, myslel bych si, že přehání, ale když vidíme, jak se to vrací do ruských tradic, ani by mě to nepřekvapilo,“ vysvětlil Zrno.

Šíří se také zvěsti, že někteří z ruských generálů skončili v domácím vězení, nebo v nechvalně známé věznici Lubjanka. „Musíme vzít v potaz, že ruská média o tom opět neinformují. Jsou to spíše zprávy z opozičních zdrojů, od aktivistů, kteří se zabývají ruskými tajnými službami, jako Andrej Soldatov. Ten zmínil, že Vladimir Putin byl velice rozzloben na některé generály ruské tajné služby FSB, kteří se přímo měli zabývat plánováním, analýzou a i nějakou nelegální činností na Ukrajině a kteří údajně dezinformovali Vladimira Putina. Ukazuje to, že Vladimir Putin není skutečně spokojen s tím, jak byla operace na Ukrajině naplánována a jak mu byly podávány informace o náladách ve společnosti a armádě,“ řekl Just.

Tagy: